Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-27 11:31
JR

Schizma w niemieckim Kościele? Zorganizowano akcję błogosławienia par homoseksualnych

10 maja w Niemczech ma się odbyć akcja polegająca na błogosławieniu par homoseksualnych w kościołach. Jest to odpowiedź na dokument Watykanu, w którym przypominano naukę Kościoła o tym, że nie ma on prawa błogosławić związków osób tej samej płci.

Autor/źródło: Pixabay.com

Jak opisuje Grzegorz Górny (wPolityce), inicjatywa „Miłość zwycięża” ma swoją stronę internetową, na której mogą się rejestrować parafie i duchowni. Jest też zachęta do nadsyłania zdjęć kościołów przybranych tęczowymi flagami.

„Na wspomnianej stronie możemy przeczytać, że stanowisko Watykanu to «policzek dla ludzi na całym świecie», a zwłaszcza «policzek dla wszystkich duszpasterzy», którzy «obiecują ludziom w krytycznych sytuacjach życiowych błogosławieństwo Boże, które daje jedynie Bóg». Organizatorzy akcji przyznają, że takie akty mają już miejsce w niektórych kościołach, ale odbywają się potajemnie, co oni sami uznają za haniebne. Dlatego wzywają, że nadszedł czas, by zerwać z ukrywaniem tej praktyki i dokonywać aktów błogosławieństwa par jednopłciowych w świątyniach jawnie i publicznie” – opisuje Górny.

Okazuje się, że część niemieckich biskupów nie zamierza wyciągać żadnych konsekwencji wobec księży, którzy będą udzielać błogosławieństwa parom homoseksualnym. Jest to przyzwolenie na tego typu działania, które będzie zachęcać do przeciwstawienia się Watykanowi w tej sprawie.

W związku z akcją zaplanowaną w Niemczech na 10 maja dla portalu Do Rzeczy wypowiedział się ks. Paweł Bortkiewicz. Zapytany, czy można mówić wprost o schizmie, odpowiedział:

„Schizma to jest formalny akt odłączenia, separacji w ramach jakiejś grupy wyznaniowej, w tym wypadku wspólnoty Kościoła katolickiego. Kluczowe jest tutaj zapewne słowo «formalny». Biskupi i duchowni niemieccy, ale nie tylko, bo przecież jest np. także kard. Schoenborn w Wiedniu, nie mówią wprost o nieposłuszeństwie, ale je okazują, coraz bardziej ostentacyjnie. Zatem tak, jak mówił kard. Walter Brandmueller, mamy do czynienia z procesem schizmy, procesem, który trwa. Wydaje mi się, że jest to swoiste próbowanie cierpliwości i czekanie na odzew na tę prowokację, by móc orzec – nie my odłączyliśmy się od Kościoła, to nas odłączono”.

Skoro biskupi jawnie przeciwstawiają się Watykanowi, reakcja papieża wydaje się niezbędna. Jak przypomina ks. Bortkiewicz:

„W analogicznych sytuacjach sprzed lat, św. Jan Paweł II wzywał biskupów niemieckich na spotkanie. Interweniował. Zarazem sam, całym sobą, był punktem odniesienia w zamęcie tego świata. No cóż, on był opoką, skałą, Piotrem. To przecież dlatego próbuje się go dyskredytować, przypisując mu czyny niepopełnione. Niezmiennie, jak kiedyś, tak i teraz rolą Piotra jest «umacniać braci swoich w wierze»”.

Odrywanie się od nauki Kościoła nie dzieje się nagle, ale jest procesem, który trwa tam już długo i przybiera na sile. Udział w błogosławieństwie par homoseusalnych zgłosiło już ok. 2,5 tys. duchownych. Kościół w Niemczech bez wątpienia wkroczył na złą drogę i potrzebuje wielkiej modlitwy i stanowczych działań, żeby z niej zawrócić.

Źródło: wPolityce.pl, DoRzeczy.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-27 10:34:22
miniaturka

Izraelski sektor cybernetyczny bije kolejne rekordy

Od 2019 roku każdy kolejny rok jest rekordowym dla izraelskiego sektora cybernetycznego. W pierwszym kwartale 2021 r. został pobity kolejny rekord – pozyskano 1,5 mld dolarów finansowania. Branża dynamicznie się rozwija, bo rośnie też zapotrzebowanie na jej usługi.
2021-04-27 11:12:23
miniaturka

Asianews: w Chinach narastają prześladowania biskupów nieoficjalnych

„Coraz więcej biskupów nieoficjalnych w Chinach napotyka na przeszkody w swojej posłudze. Areszt domowy lub jego brak, izolacja, trudności bytowe i grzywny coraz bardziej uniemożliwiają pasterzom spotkania z księżmi i wiernymi” – pisze ks. Bernardo Cervellera.
2021-04-27 11:22:23
miniaturka

PKO BP: Polacy wybierają domy za miastem

Nieruchomości położone poza największymi polskimi metropoliami cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących – wynika z analiz ekspertów PKO Banku Polskiego. Co ciekawe, trend ten utrzymuje się już od kilku lat, pandemia koronawirusa jedynie nieznacznie zwiększyła liczbę wniosków kredytowych na zakup domów za miastem.
2021-04-27 11:46:56
miniaturka

Biskup Oster: zamiast oskarżeń o rasizm potrzebujemy poważnej debaty teologicznej

Według niemieckiej profesor teologii i orędowniczki święceń kapłańskich kobiet sprzeciw wobec „równości” w Kościele jest „rasistowski”. Do jej twierdzeń odniósł się bp Oster, wzywając do powrotu do poważnej debaty teologicznej w miejsce ideologicznego aktywizmu
2021-04-27 12:07:56
miniaturka

Bp Krzysztof Wętkowski nowym biskupem włocławskim

Bp Krzysztof Wętkowski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, został mianowany biskupem diecezji włocławskiej. Jednocześnie Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Wiesława Meringa z posługi biskupa włocławskiego.
2021-04-27 13:44:25
miniaturka

Czarny PR szkolnej katechezy

O lekcjach religii i etyki oraz o przyczynach rezygnacji uczniów ze szkolnej katechezy mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.