Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-20 21:19
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: wieczerza wigilijna dla pracowników instytucji diecezjalnych

- Wszystkim serdecznie dziękuję za trud, służbę i wierność Kościołowi – mówił bp Edward Janiak do pracowników instytucji centralnych diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Katarzyna Łakomiak/Radio Rodzina

Wieczerzę wigilijną w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu poprzedziła Msza św., której przewodniczył biskup kaliski.

W homilii ks. Mateusz Puchała wskazywał, że postawa Maryi ze sceny zwiastowania jest jedyną rozsądną postawą, jaką może przyjąć człowiek wiary. – Zgoda na wolę Boga powinna wypływać z głębokiego przekonania, że wszystko to, co Bóg dla mnie zaplanował, nawet jeżeli teraz wydaje się bolesne i trudne do zniesienia, to jest z Jego miłości do mnie, bo Pan Bóg wie lepiej co jest dla mnie dobre i co jest mi potrzebne. Maryja dzisiaj uczy nas posłuszeństwa Panu Bogu. Maryja uczy nas przyjmowani Jego woli i rezygnacji z naszych planów – powiedział kaznodzieja. Przekonywał, że chrześcijanin powinien być radosny. – Czasami potrzeba nam radości wiary, która płynie z faktu, że każdy z nas jest wybrany przez Boga, aby otrzymać życie wieczne i takiej radości nie sposób zatrzymać tylko dla siebie. Trzeba iść w świat i dać Jezusa także innym – zaznaczył dyrektora Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski dziękował wszystkim pracownikom instytucji centralnych diecezji kaliskiej za pracę wykonywaną z miłości do Kościoła.

W refektarzu w imieniu wspólnoty seminaryjnej życzenia złożył ks. Marcin Załężny. – Życzę nam wszystkim, abyśmy w Eucharystii widzieli Chrystusa, który rodzi się i przynosi pokój – mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Duchowny życzył diecezji kaliskiej i jej pasterzowi świętych i wiernych kapłanów takich, których posługa będzie rodzić na nowo pragnienie ewangelicznego życia. W imieniu kleryków przemówił alumn Mateusz Paprocki. – Życzę, abyśmy umieli promieniować Nowonarodzonym Chrystusem, aby radość z Bożego Narodzenia objawiła się w naszej codzienności – powiedział kleryk V roku.

Przed łamaniem się opłatkiem słowo do zgromadzonych skierował biskup kaliski Edward Janiak. – Żyjemy w niełatwych czasach dla Kościoła. Trzeba mieć odwagę, aby być świadkiem i nie wstydzić się wiary. Przez habit i sutannę dajemy świadectwo, ale nieraz też trzeba usłyszeć rzeczy, które nie są miłe dla naszego ucha i to trzeba przyjąć w pokorze – zaznaczył hierarcha. Akcentował, że Pan Bóg przyszedł na świat po to, aby zbawić człowieka. – Człowiek, który nie ma wiary traci nadzieję. Chciałbym życzyć na święta tej perspektywy, nadziei, że wszyscy idziemy w kierunku zmartwychwstania. Życzę, żeby ta wiara nam towarzyszyła we wszystkich czynnościach naszego życia. Zróbmy wszystko, żeby być człowiekiem uczciwym, rzetelnym i żyjącym w prawdzie – mówił bp Janiak.

W spotkaniu uczestniczyli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, biskupi seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski, wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz biskupi ds. katechizacji ks. prał. Jerzy Adamczak, pracownicy Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Wyższego Seminarium Duchownego, Dwutygodnika Diecezjalnego „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także klerycy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy