Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-21 08:16
AC / Paweł Pasierbek SJ

Modlitwa ekumeniczna w najciemniejszym dniu w roku. Jezus Światłem!

To dziś! 21 grudnia, w dniu, w którym promienie słoneczne nie docierają na arktyczne koło podbiegunowe, w starym drewnianym kościele w Jakkmokk w Szwecji odbędzie się modlitwa ekumeniczna.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Jej centrum stanowi przypomnienie, że Jezus jest prawdziwym Światłem, który przyszedł na świat. Inicjatorami modlitwy są dwaj księża katoliccy oraz dwaj pastorzy ze szwedzkiego Kościoła luterańskiego.

W czasie modlitwy zostanie powtórzona „ceremonia świec”, która po raz pierwszy miała miejsce w czasie nabożeństwa ekumenicznego z okazji 500-lecia reformacji, w którym wziął udział Papież Franciszek. Zostanie przypomnianych także pięć zobowiązań ekumenicznych, które podpisał Ojciec Święty oraz przewodniczący Światowej Federacji Luterańskiej Munib Younan. Uczestnicy nabożeństwa odmówią również wspólnie Nicejsko-konstatynopolitańskie wyznanie wiary oraz wyznają wiarę w Jezusa, Syna Bożego, Światło ze Światłości.

Miasto Jakkmokk, gdzie odbędzie się nabożeństwo, to centrum kultury lapońskiej, dlatego Ewangelia w czasie modlitwy zostanie odczytana w języku lapońskim.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi: