Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-21 21:35
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: pielgrzymka katechetów do św. Józefa

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego katecheci z diecezji kaliskiej modlili się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii o powołaniu św. Mateusza podkreślał, że był on wybrańcem Bożym, głosił Ewangelię i utrwalał ją na piśmie. - Ewangelia to historia ludzi, których Chrystus powołał, oni za Nim poszli i zostali przemienieni. Na kartach Ewangelii jest wezwanie do tego, żeby człowiek nie myślał tylko po ludzku, ale przede wszystkim po Bożemu – mówił kaznodzieja.

Akcentował, że człowieka uzdrawia wiara w Jezusa Chrystusa. – Dzisiaj szatan chce pogrążać człowieka w niewierze, w sekularyzmie, w złu, chce, żeby człowiek nie widział zdolności do nawrócenia, do wiary. To budzi się w człowieku, kiedy ociera się o tajemnicę Bożego Miłosierdzia i przebaczenia – zaznaczył hierarcha.

Podkreślał, że Jezus ciągle zaprasza człowieka do swojego stołu. – Uderzające jest to, że Jezus zasiada przy jednym stole z celnikami i grzesznikami. Jezus zasiada z nami przy jednym stole, a przecież nie jesteśmy święci, mamy różne grzechy i przewinienia, ale chce być z nami. Ciągle zaprasza nas do tego stołu, nie wyłącza nikogo z kręgu swoich przyjaciół. Jezus chce od nas postawy miłosierdzia. Człowiek staje się miłosierny przez nawrócenie – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wskazując na św. Mateusza zachęcał do przemiany życia. – Św. Mateusz staje przed nami jako postać przejścia z grzechu do wolności, do tego, aby być świadkiem, apostołem, ewangelizatorem. Życzę wszystkim katechetom i sobie, aby nasze życie dojrzewało w wierze, nadziei, miłości, gorliwości w kroczeniu za Panem i pragnieniu Jego obecności poprzez zasiadanie systematyczne przy Jego stole eucharystycznym – mówił bp Buzun.

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun odmówił akt zawierzenia wszystkich katechetów temu patronowi.

Podczas Mszy św. biskup wręczył 33 katechetom pamiątkowe dyplomy podpisane przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka z okazji 25 lat pracy katechetycznej.

Wcześniej ks. kan. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu wygłosił konferencję, podczas której wskazywał na historię obrazu św. Józefa Kaliskiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-21 21:08:11
miniaturka

Kard. Müller: dzisiejszy kryzys przypomina reformację

Trudne chwile, które przeżywa dzisiaj Kościół, spontanicznie przywodzą na myśl XVI-wieczną schizmę Kościoła oraz sekularyzację życia duchowego w przededniu rewolucji francuskiej – uważa kard. Gerhard Müller.
2018-09-21 21:10:45
miniaturka

Rzym: otwarcie procesu Chiary Corbello

W Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny Chiary Corbello. Zmarła w 2012 r. w 28 roku życia. Kiedy była w ciąży, wykryto u niej chorobę nowotworową. Nie podjęła jednak terapii, aby nie zaszkodzić mającemu narodzić się dziecku.
2018-09-21 21:15:51
miniaturka

Bp Jourdan: Estończycy są pełni obaw o swoją niepodległość

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Estonii uważa, że Papież zdecydował się na podróż do Estonii ze względu na cierpienia, których doświadczył ten kraj w XX w.
2018-09-22 09:28:23
miniaturka

W drodze do krajów bałtyckich, papieski samolot wleciał na terytorium Polski

O godz.9.05 samolot Airbus 320 A włoskich linii lotniczych Alitalia "Aldo Palazzeschi" z papieżem Franciszkiem na pokładzie wleciał w przestrzeń powietrzną Polski. Leci na wysokości 11 580 metrów z szybkością 907 km/godz.
2018-09-22 09:31:19
miniaturka

Białystok: zmarł najstarszy duchowny Kościoła prawosławnego w Polsce

W wieku 92 lat zmarł 21 września w Białymstoku prawosławny duchowny, ks. mitrat Eugeniusz Konachowicz, który był rezydentem Parafii Prawosławnej św. Apostoła Jana Teologa w Białymstoku. W chwili śmierci był najstarszym duchownym Kościoła prawosławnego w Polsce.
2018-09-22 09:39:54
miniaturka
play

Odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego w Oświęcimiu

- Pan Bóg w trudnych, czasem tragicznych momentach daje takie osoby, które innych dźwigają i które ratują godność człowieczeństwa – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.