Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-22 13:17
Anna Bajon / Justyna Walicka, Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego w Oświęcimiu

- Pan Bóg w trudnych, czasem tragicznych momentach daje takie osoby, które innych dźwigają i które ratują godność człowieczeństwa – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza przy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, córka rotmistrza Zofia Pilecka – Optułowicz, powiedziała: – Dziękuję, że jesteście z nami. Że wiara w ideały mojego ojca jest przez nowe pokolenie przekazywana dla całej Polski. To jest dla mnie najważniejsze. W Polsce istnieją 44 szkoły, które noszą imię Witolda Pileckiego.

Prof. Stankowski wyjaśnił, że budynki, w których obecnie mieści się uczelnia były miejscem, gdzie przybył pierwszy transport polskich więźniów politycznych.

Rektor zaznaczył, że są jedyną uczelnią publiczną w Polsce noszącą imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomnik został w całości ufundowany przez uczelnię. Podkreślił, że jego odsłonięcie ma symboliczne znaczenie – dokładnie dziś przypada 78 rocznica przybycia Witolda Pileckiego do Auschwitz.

Następnie odczytany został list prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym wyznaje, że jedna z najważniejszych sal w jego gabinecie nosi imię Pileckiego.
– Witold Pilecki jest symbolem walki o wolność i prawdę. Jest wielkim bohaterem naszych czasów. Pielęgnowanie jego legendy to nasze wspólne zobowiązanie. Jesteśmy mu winni pamięć, najwyższy szacunek i troskę o przekazanie kolejnym pokoleniom wzorca postawy, który nam pozostawił – napisał premier Morawiecki.

W liście wicepremier Beaty Szydło przypomniała słowa rotmistrza, które wypowiedział po wysłuchaniu wyroku śmierci: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać.”

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN w swym liście z kolei podkreślił, że odsłonięto dziś pomnik jednego z najdzielniejszych, najwierniejszych i najbardziej ofiarnych żołnierzy Rzeczypospolitej.

* * *

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej oraz współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz więźniem Auschwitz, gdzie zgłosił się na ochotnika. W obozie organizował ruch oporu. Po brawurowej ucieczce zaniósł światu informacje o tym, co dokładnie dzieje się za drutami obozu. Stworzył tzw. raporty Pileckiego. Po wojnie przez władze PRL skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1948 roku. Wyrok anulowano pośmiertnie w 1990. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Żył 47 lat. Jego ciała do tej pory nie odnaleziono, ma tylko symboliczny grób.


Podziel się tym materiałem z innymi: