Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-31 22:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: modlitwa o jedność chrześcijan

Duchowni różnych wyznań wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Kaliszu. W modlitwie o jedność chrześcijan uczestniczył bp Łukasz Buzun.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Duchowni wysłuchali Słowa Bożego, wyznali wiarę, wspólnie modlili się i udzielili błogosławieństwa.

W kazaniu pastor Michał Kühn nawiązując do przypowieści o Synu Marnotrawnym wskazywał, że chrześcijanie powinni tworzyć jedność. - Powinniśmy przyjmować innych jako braci i siostry w Chrystusie, nawet jeśli nie są oni naszą wierną kopią. Musimy ich przyjąć w nadziei jednoczenia, które doświadczamy w Bogu – mówił duchowny.

Stwierdził, że wiara jest odpowiedzią na dotyk jednego Boga. - W różny sposób ludzie odpowiadają. Nie musimy wszystkiego rozumieć w ten sam sposób jednakowo, lecz powinniśmy wiedzieć, że jeden Bóg oznacza o wiele więcej niż nasze rozliczne pojmowania czy rozumienia – zaznaczył proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu.

Przypomniał, że minęło już ponad sto lat działalności ekumenicznej, która rozpoczęła się w 1908 r. – Po tych ponad stu latach powinniśmy umieć jako chrześcijanie przyjmować siebie nawzajem, jedni drugich, bo to tak ważne, aby żyć w miłości względem siebie i Pana Boga – przekonywał pastor.

W swoim przemówieniu bp Łukasz Buzun podkreślał, że pragnieniem Jezusa jest budowanie jedności. - Ekumenizm jest ciągle aktualny. Z jednej strony widzimy różnice między Kościołami chrześcijańskimi, ale z drugiej strony jesteśmy świadomi tej postawy, która nas jednoczy. Potrzebujemy światła Ducha Świętego na drodze życia ekumenicznego, bo On daje nam nowe rozwiązania i nowe kierunki. Dla nas modlitwa ekumeniczna jest sposobem otwierania się na Ducha Świętego – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Dodał, że chrześcijanie tracą życie za przyznawanie się do Chrystusa. – W obecnej dobie też są świadkowie wiary, którzy ponoszą śmierć męczeńską przez to, że wyznają Jezusa Chrystusa. To oni dają świadectwo wiary aż do śmierci – wskazywał bp Buzun.

W spotkaniu uczestniczyli: bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Michał Kühn, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu, ks. Julian Kopiński, proboszcz parafii polskokatolickiej w Kotłowie i przewodniczący oddziału kaliskiego Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. dr Waldemar Graczyk, referent ds. ekumenizmu w diecezji kaliskiej i ks. płk. Tadeusz Pałuska, proboszcz parafii ordynariatu polowego Wojska Polskiego w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy