Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-29 10:24
Wydawnictwo Promic

Kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy staje się pretekstem do wytłumaczenia dzieciom jak szykujemy się do świąt Bożego Narodzenia, po co to robimy, jaki jest prawdziwy sens świąt i Adwentu.

Autor/źródło: Wyadwnictwo Promic

Radosne przygotowania do świąt ujęte w formę krótkich historii z życia pewnej sympatycznej rodziny. Kalendarz adwentowy staje się pretekstem do wytłumaczenia dzieciom jak szykujemy się do świąt Bożego Narodzenia, po co to robimy, jaki jest prawdziwy sens świąt i Adwentu. O roratce, wieńcu adwentowym, lepieniu pierogów, kolędach, pasterzach i przede wszystkim o radosnym oczekiwaniu na nowo narodzonego Jezusa z humorem i wyczuciem opowiada mama dwójki ciekawskich maluchów.


Potrzeba jest matką wynalazku. Książka, którą trzymasz w ręku, to właśnie owoc potrzeby. Nie znalazłam niczego takiego na rynku. Idea dwudziestu czterech opowiadań przywędrowała do nas z zagranicy i, mimo że powstają zbiory opowiadań adwentowych, po pierwsze: raczej są skierowane do dzieci starszych, po drugie: niewiele z nich porusza tematy związane z wiarą, która w świętach Bożego Narodzenia dla mnie – chrześcijanki – jest trudna do pominięcia. Przed świętami najczęściej bardzo dużo się dzieje, a dni są krótkie: prezenty, choinka, jarmarki, kiermasze, spotkania wigilijne, rozmaite bilanse… Niewiele czasu pozostaje na spokojną refleksję. Ale nie chcę tłumaczyć dzieciom wszystkiego dopiero, gdy o to zapytają, w pośpiechu, między robieniem kolacji a prasowaniem – wolę przekazać im wiedzę o tym, co i dlaczego dzieje się w tym wspaniałym okresie, w sposób w miarę uporządkowany. Dlatego z wyprzedzeniem napisałam pytania i zadania, a do nich dopisałam opowiadania, aby moim pociechom łatwiej było zrozumieć niektóre kwestie. Swoim pomysłem postanowiłam podzielić się z innymi, by chcąc przybliżyć najmłodszym okoliczności Bożego Narodzenia, mieli ułatwione zadanie. Czy opowiadania są drogą na skróty i wygodnictwem, wyręczaniem się w obowiązku przekazywania wiary przez rodziców? Myślę, że nie – są podstawą do rozmowy, pretekstem. Mam nadzieję, że czytelnicy nie poprzestaną na odczytaniu codziennie historyjki, ale także wykonają zadania, które zaproponowałam na końcu każdego opowiadania, lub chociaż część z nich. Zainspiruj się!

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-28 14:03:43
miniaturka

Uzależnienie od złego ducha zaczyna się od większego zainteresowania okultyzmem

O drodze od zabawy w Halloween do opętania mówi w rozmowie z KAI ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta archidiecezji warszawskiej. - Uzależnienie od złego ducha zaczyna się od większego zainteresowania okultyzmem. Najłatwiej i najchętniej takie treści przejmują dzieci...
2019-10-28 14:12:12
miniaturka

Pochwała radości

Jak zachować pogodę ducha, dbać o nią, przeganiać z duszy smutek i nie zamartwiać się na zapas?
2019-10-28 14:25:27
miniaturka

Bo Miłość nie umiera – koncert dla licheńskiego Hospicjum

Trzy tysiące osób modliło się w niedzielę, 27 października w czasie południowej Eucharystii odprawionej w licheńskiej bazylice w intencji Hospicjum im. św. o. Papczyńskiego w Licheniu Starym. Po liturgii odbył się koncert dobroczynny w wykonaniu wokalistów konińskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej Fama.
2019-10-28 14:52:22
miniaturka

Francja: sondaż na temat świeckości państwa

Aż 78 proc. Francuzów uważa, że świeckość państwa jest dziś we Francji zagrożona. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „Le Journal du Dimanche”. Dla porównania - w 2005 r. opinię taką wyrażało 58 proc. ankietowanych.
2019-10-28 14:59:59
miniaturka

Zimowa przygoda aniołka

Prosta, napisana wierszem, wzruszająca opowieść pobudzająca wyobraźnię małego czytelnika i przyciągające uwagę, malarskie, piękne ilustracje.
2019-10-28 15:02:59
miniaturka

Oczekiwanie. Reflaksje na Adwent

Zbiór esejów adwentowych autorstwa jednego z najwybitniejszych kanadyjskich pisarzy i artystów malarzy.