Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-12 12:39
kk

"Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość": obchodzy w Świątyni Opatrzności

Podczas uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Józef Guzdek, apelował, aby przyszłość narodu budować na prawdzie i zaufaniu. Na początku został odśpiewany hymn, a metropolita warszawski, przypomniał z gorliwością o zadaniu jakie stoi przed Polakami: „Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość” -mówił. W Eucharystii uczestniczyła również para prezydencka.

Autor/źródło: Flickr/ EpiskopatNews Licencja: CC BY 0

W Liturgii oprócz najwyższej głowy państwa wzięli udział także inni przedstawiciele rządu i parlamentarzyści.

Bp Guzdek mówiąc o polskiej armii, w której walczyli żołnierze z różnych zaborów mówił o współpracy międzynarodowej – Zaufali sobie wzajemnie. Razem odnosili sukcesy poszerzając granice Rzeczpospolitej, a zwłaszcza odnosząc spektakularne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wspominał, o trudnej sytuacji Kościoła w Polsce, który w czasie powojennym był szykanowany i spychany na margines przez wrogie instytucje. O czym świadczy "uwięzienie kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski i innych biskupów oraz pokazowe procesy, kary więzienia i brutalne mordy dokonane na wielu kapłanach" – powiedział. "W czasie kiedy panowała zgoda, współpraca i wzajemne zaufanie oraz poszanowanie godności i podstawowych praw mieszkańców naszego kraju, Polska rozwijała się i umacniała swoją pozycję międzynarodową a Polakom żyło się dostatniej”, przeciwnie było, "gdy zaufanie zostało zdominowane przez podejrzliwość i budziły się demony fałszywych oskarżeń" - dodaje.

Podczas uroczystości została zapalona świeca, która miała przypominać to co wydarzyło się w 1918 r. Polska dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa stała się w końcu Niepodległa.

"Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość" powiedział kard. Kazimierz Nycz na samym początku Mszy św. Metropolita przemawiając do serc Polaków i zapowiadając zapalenie świecy głosił, że  "z wiarą nadzieją i miłością przychodzimy do Świątyni Opatrzności, aby w taki dzień jak dziś zawierzyć Panu Bogu naszą Ojczyznę".

Na uroczystość przybyli również liczni przedstawiciele kombatantów, którzy o wolność Ojczyzny walczyli i za Jej pomyślność przelewali krew. M.in był tam zawodowy żołnierz, uczestnik Powstania Warszawskiego, Pułkownik Kazimierz Klimczak ranny w  historycznej bitwie nad Bzurą.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-12 10:33:01
miniaturka

Biskup Hongkongu: działania policji coraz bardziej ekstremalne

Kościół w Hongkongu domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie śmierci studenta, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Uciekał on przed policją rozpędzającą manifestantów, którzy od miesięcy organizują na ulicach protesty społeczne, domagając się przeprowadzenia reform i wprowadzenia zasad demokracji.
2019-11-12 10:58:05
miniaturka

Rekolekcje Droga Maryi 6-8 grudnia 2019 w Loretto

Odnaleźć swoje życie w życiu Maryi. Rekolekcje weekendowe w Słowie Bożym i wyciszeniu w leśnym Loretto (60 km od Warszawy)
2019-11-12 11:33:53
miniaturka

Wkrótce rozpoczęcie serii spotkań “Myśląc z Wyszyńskim”

"Dlaczego: “Prymas Tysiąclecia?" - to tytuł pierwszej z cyklu debat pt. “Myśląc z Wyszyńskim” organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W ten sposób Archidiecezja Warszawska rozpocznie 21 listopada przygotowania do beatyfikacji.
2019-11-12 12:12:02
miniaturka

Premierowy pokaz - "Jutro czeka nas długi dzień" - ARKA 2019

"Jutro czeka nas długi dzień" - kolejny ciekawy obraz na tegorocznym IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2019.
2019-11-12 12:14:30
miniaturka

Wrocław: sesja „Europa Christi” z udziałem kard. Müllera

„Karta Praw Rodziny z inspiracji św. Jana Pawła II. Rodzina ostoją niepodległości”. - to temat sesji „Europa Christi”, która odbyła się 11 listopada w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
2019-11-12 12:17:30
miniaturka

Prof. Koseła: przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym

Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce.