Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-12 10:31
kk / Beata Zajączkowska

Biskup Hongkongu: działania policji coraz bardziej ekstremalne

Kościół w Hongkongu domaga się przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie śmierci studenta, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Uciekał on przed policją rozpędzającą manifestantów, którzy od miesięcy organizują na ulicach protesty społeczne, domagając się przeprowadzenia reform i wprowadzenia zasad demokracji.

Autor/źródło: Flickr/ Piotr Drabik, Licencja: CC BY 2.0

W nocy z 3 na 4 listopada Chow Tsz-lok „spadł” z trzeciego piętra parkingu w pobliżu miejsca starć z policją, po kilku dniach zmarł w szpitalu. Był studentem na miejscowym uniwersytecie. Szczegóły wypadku wciąż nie zostały wyjaśnione, budzi zastrzeżenia też pomoc medyczna, jaką w jego następstwie miał otrzymać. Ten 22-letni chrześcijanin jest pierwszą śmiertelną ofiarą trwających od kilku miesięcy manifestacji. W czasie pogrzebu bp Ha Chi-shing podkreślił, że w Hongkongu sytuacja coraz bardziej wymyka się spod kontroli, a działania policji stają się coraz bardziej ekstremalne, co jeszcze bardziej napędza falę protestów.

I tak mocno już napiętą sytuację jeszcze bardziej zaogniło postrzelenie wczoraj przez hongkońską policję 21-letniego nieuzbrojonego uczestnika antyrządowej demonstracji ostrą amunicją podczas starć w dzielnicy Sai Wan Ho. Mężczyzna przeszedł operację i jest w stanie krytycznym. Demonstracje trwają w wielu miejscach regionu. Kościół apeluje o oddanie sprawiedliwości ofiarom strać oraz o podjęcie dialogu, który mogłaby pokojowo położyć kres trwającym protestom.

Protesty zostały sprowokowane w czerwcu br. zaproponowaną przez władze Hongkongu reformą prawa ekstradycyjnego. Z czasem przerodziły się w ruch społeczny domagający się refom i demokratycznych wyborów. W protestach zasadniczą rolę odgrywają chrześcijanie. Demokratyczne dążenia obywateli Hongkongu wspiera Kościół katolicki.

źródło: vaticannews.va

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-11-12 09:23:31
miniaturka

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało wczoraj zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.
2019-11-12 09:59:36
miniaturka

Prawość wynikająca z wiary w Boga - Abp Marek Jędraszewski na Dzień Niepodległości

- Jest możliwe właściwe myślenie o Polsce, jeśli się ma prawość umysłu i serca, tę prawość, która wynika z wiary w Boga. Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego i prostego serca - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za ojczyznę, odprawionej w Narodowe Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
2019-11-12 10:23:01
miniaturka

We Francji episkopat obradował ze świeckimi

Testem synodalności, nazwano posiedzenie Episkopatu Francji, które zakończyło się pod koniec jesieni, w Lourdes tego roku. Było one wyjątkowe, ponieważ przetestowano nową formułę obrad. Uczestniczyli w niej bowiem nie tylko biskupi, ale również świeccy.
2019-11-12 10:58:05
miniaturka

Rekolekcje Droga Maryi 6-8 grudnia 2019 w Loretto

Odnaleźć swoje życie w życiu Maryi. Rekolekcje weekendowe w Słowie Bożym i wyciszeniu w leśnym Loretto (60 km od Warszawy)
2019-11-12 11:33:53
miniaturka

Wkrótce rozpoczęcie serii spotkań “Myśląc z Wyszyńskim”

"Dlaczego: “Prymas Tysiąclecia?" - to tytuł pierwszej z cyklu debat pt. “Myśląc z Wyszyńskim” organizowanych w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W ten sposób Archidiecezja Warszawska rozpocznie 21 listopada przygotowania do beatyfikacji.
2019-11-12 11:56:02
miniaturka

"Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość": obchodzy w Świątyni Opatrzności

Podczas uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Józef Guzdek, apelował, aby przyszłość narodu budować na prawdzie i zaufaniu. Na początku został odśpiewany hymn, a metropolita warszawski, przypomniał z gorliwością o zadaniu jakie stoi przed Polakami: „Jesteśmy pokoleniem troski o niepodległość” -mówił. W Eucharystii uczestniczyła również para prezydencka.