Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-20 11:56
Małgorzata Strzelec / ks. krzysztof Ordziniak

Jesteśmy dziedzicami - majowa Rochowa Szesnastka

Mikstat: U młodych Mikstaczan od najmłodszych lat kształtowane jest poczucie odpowiedzialności za przekaz tradycji pozostawionych im przez przodków. Służą temu m.in. Rochowe Szesnastki.

Rochowa Szesnastka
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Od ponad trzystu lat w Mikstacie odbywają się uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. O tym, jak są ważne dla mikstackiej społeczności świadczy fakt, że przez trzy stulecia kolejne pokolenia troszczyły się o ich przekaz. W 2015 roku uroczystości te zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wpis ten niewątpliwie jest powodem do dumy dla mieszkańców, ale jest także wyzwaniem. Od 2012 roku w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe młodzi Mikstaczanie spotykają się, by poznawać tradycje małej Ojczyzny. W 2020 roku ze względu na pandemię spotkania te zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Chcąc zintensyfikować oddziaływania na dzieci i  pogłębiać ich wiedzę w grudniu zainicjowaliśmy Rochowe Szesnastki, które mają za zadanie przybliżyć dzieciom postać św. Rocha, historię kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, związane z nim legendy, a także zwyczaje odpustowe ich sens i znaczenie. Dlaczego do dzieci skierowana jest ta inicjatywa, bo to one są dziedzicami… O tym, szerzej za chwilę.

Do tej pory Rochowe Szesnastki odbywały się on-line.  16. maja udało nam się spotkać w naszym parafialnym kościele. Majowa Rochowa Szesnastka połączona została z Eucharystią. Odbyło się podczas niej także podsumowanie zadań, które mieli do wykonania uczestnicy spotkań w ostatnich miesiącach. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha.  Na początku homilii opowiedział dzieciom o chłopcu, który pisał testament i jego siostrze. Rafał, bo tak miał na imię chłopiec, wszystko co dobre chciał zostawić sobie, to z czego nie był dumny ( oceny z matematyki) chciał zapisać w testamencie swojej siostrze. Opowiadanie to stało się punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o tym, czym jest testament i co można w nim pozostawić. Ks. kan. Krzysztof  nawiązał do obchodzonej uroczystości wniebowstąpienia. Podkreślił, że Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli i nauczali, głosili dobrą nowinę. Jednocześnie zaakcentował, że wobec każdego ochrzczonego Bóg ma plan. Miał i wobec naszego patrona św. Rocha, którego życie poznajemy. Przypomniał zebranym kilka ważnych momentów z życia św. Rocha. Zaznaczył, że podczas choroby Rochowi chleb przynosił pies. Wykorzystał ten moment, by zapytać dzieci, co się dzieje w Mikstacie podczas uroczystości odpustowych. Bez problemu uzyskał  od uczestników Rochowych  Szesnastek  odpowiedź, że święci ( błogosławi się zwierzęta). Wyjaśnił dzieciom, że obrzęd ten odbywa się w Mikstacie od ponad trzystu lat. Dodał, że tradycje odpustowe, zwyczaje zostały nam przekazane  przez naszych przodków, należy  je poznawać, dbać o to, by przekazać je kolejnym pokoleniom. Podczas jednego ze spotkań, kiedy omawialiśmy zagadnienia związane z  tradycjami  odpustowymi, jeden z chłopców  napisał, że są one naszym dziedzictwem, skarbem, o który powinniśmy, jako dziedzice się troszczyć. Ksiądz kustosz podkreślił, jak ważną rolę mają w tym zakresie do odegrania właśnie dzieci. Zaznaczył, że w poznawaniu tradycji odpustowych, postaci św. Rocha pomagać im mają Rochowe Szesnastki. Zachęcał dzieci do przyłączenia się do naszej grupy, bo sporo się w niej dzieje.

I tak, marcowa Rochowa Szesnastka wpisała się w okres Wielkiego Postu została przygotowana prezentacja o krzyżu w życiu Świętego Rocha. Podkreślono w niej, że Roch urodził się ze znamieniem krzyża na piersiach, ale także jego życie naznaczone było trudnymi doświadczeniami. Dzieci miały za zadanie wykonanie krzyży, które potem znalazły się nieopodal Grobu Pańskiego. Podczas kolejnej Rochowej Szesnastki dla dzieci została przygotowana prezentacja o obecności Matki Bożej w życiu patrona. Pozwoliła ona poznać dzieciom kolejne etapy życia Rocha. Dzieci w ramach zadań przygotowały domowe kapliczki oraz prace plastyczne na temat: Kapliczki i krzyże przydrożne naszej parafii. W czasie Wielkiego Postu wyruszyliśmy na poszukiwanie wzorów świętości. Gdy poznawaliśmy postać  Antonietty dzieci pisały listy do Pana Jezusa. Ciekawym zadaniem dodatkowym, które wykonała część dzieci było narysowanie portretu Maryi. Należy podkreślić, że dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały poszczególne prace. Wszystkie są piękne, bo w ich wykonanie włożone zostało dziecięce serce.

 Za wykonanie poszczególnych zadań dzieciom przyznawane były punktu.  Zuzia Działak, Małgosia Gabryś, Nadia Gryglewska, Tymek Gryglewski, Bartek Majtas, Marysia Pyta, Staś Pyta, Eliza Szukalska, Kamil Szukalski, Michał Warzyński, Zosia Wróbel - to nasi liderzy, którzy wykonali wszystkie zadania.  W nagrodę otrzymali książeczki: dziewczynki „Polskie święte. Bohaterki dla dziewcząt”, zaś chłopcy „Polscy święci. Bohaterowie dla chłopców”. Dlaczego właśnie te, bo Rochowa Szkoła  pomaga w poznawaniu postaci świętego Rocha, tradycji odpustowych, ale także przekazuje wartości. Dzieci potrzebują wzorców osobowych, a te książeczki im je proponują.  Nieco mniej punktów zgromadzili: Marta Fabrowska, Sandra Fabrowska, Franek Kawałek. Oni otrzymali książeczki Perełka z aniołkiem. Wszyscy Autorzy prac otrzymali gromkie brawa.

Często słyszy się, że trudno w czasach współczesnych zainteresować dzieci przeszłością. Czy na pewno?


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-20 11:52:30
miniaturka

„Dobry Samarytanin”: Nie eutanazja, ale opieka nad osobami w końcowej fazie życia

List Kongregacji Nauki Wiary: eutanazja jest pozorną próbą rozwiązania problemu osób nieuleczalnie chorych, opartą o fałszywe założenia i sprzeczną z chrześcijańskim rozumieniem cierpienia i śmierci. Choremu trzeba towarzyszyć i zapewnić opiekę, a nie eliminować cierpienie wraz z chorym
2021-05-20 12:07:36
miniaturka

Aborcja w Anglii. Rodzice przez 10 godzin patrzyli na śmierć dziecka! Chciało żyć!

„Nie mamy słów na określenie tego, jakie to było okrutne” – powiedzieli rodzice, którzy zgodzili się na aborcję po namowach lekarzy. Dziecko z trisomią 18 długo jednak walczyło o życie. Rodzice przez 10 godzin obserwowali śmierć swego dziecka po aborcji. Nadali mu imię Kiyo Bleu i wyznali, że gdyby mogli cofnąć czas, ich decyzja byłaby inna.
2021-05-20 12:12:35
miniaturka

Od 2022 r. w szkołach średnich nowy przedmiot – historia Polski XX i XXI wieku

Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku – poinformował w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
2021-05-20 12:31:28
miniaturka

„Koperta życia Caritas” ratuje życie seniorów i pomaga medykom

W maju do 20 tys. starszych podopiecznych Caritas diecezjalnych trafią „Koperty życia Caritas”. To już druga odsłona akcji, która ma w krytycznych sytuacjach ułatwić służbom medycznym dostęp do danych o zdrowiu seniorów potrzebujących pomocy.
2021-05-20 12:43:22
miniaturka

Teksas wprowadza zakaz aborcji po wykryciu bicia serca dziecka

Nowe prawo będzie umożliwiało pozwanie placówki dokonującej aborcji lub każdego, kto miał z nią związek i pozwoli domagać się odszkodowania do 10 tys. dolarów. Starania o zablokowanie ustawy zapowiedziała już proaborcyjna organizacja Planned Parenthood.
2021-05-20 12:44:14
miniaturka

Niemcy: Podziękowania za posługę rektora ks. prał. Stanisława Budyna

24 maja odbyły się uroczystości podziękowania za posługę wieloletniego rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. prał. Stanisława Budyna (2002 - 2020) oraz z okazji 50-lecia jubileuszu jego kapłaństwa. Mszy św. w PMK w Hannowerze przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.