Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-22 12:00
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

IV Kongres Rodzin Polonijnych (online) 2021

„Rodzina Polonijna wobec aktualnej sytuacji pandemii/lockdownu”. To temat kolejnego Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 20-21 listopada w formie online. W Kongresie wzięło udział około 300 osób z 21 krajów. Czas pandemii ujawnił wiele trudności we wzajemnych relacjach, wyzwolił wiele lęków dlatego poszczególne sesje i warsztaty Kongresu poświęcone były relacjom, wychowaniu i edukacji oraz przeciwdziałaniu niepożądanym konsekwencjom pandemii oraz kondycji zdrowotnej.

Uczestnicy Kongresu wysłuchali świadectw małżeństw i rodzin żyjących na emigracji, był także czas na rozmowy, dyskusje oraz na wspólną modlitwę. „Jeżeli tych wszystkich spraw, które leżą nam na sercu, nie zawierzymy Panu Bogu, to istnieje ryzyko, że sami sobie z naszymi problemami nie poradzimy” – podkreślił bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Organizatorami Kongresu była Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja Pomoc Rodzinie.

PROGRAM KONGRESU

Dwudniowe spotkanie rodzin polonijnych rozpoczęło się w sobotę, 20 listopada. Pierwszy dzień Kongresu miał charakter bardziej teoretyczny i tworzyły go wystąpienia ekspertów, świadectwa i dyskusje w których zastanawiano się nad kondycją rodzin polonijnych w czasie pandemii oraz możliwościami wychodzenie z różnego rodzaju kryzysów.

W sesji przedpołudniowej uczestnicy wysłuchali m.in. prelekcji prof. Marii Ryś /UKSW/, która mówiła o relacjach w małżeńskie i rodzinne w trudnym czasie pandemii od strony psychologicznej, szczególnie o wpływie pandemii, a zwłaszcza lockdownu, na relacje w małżeństwach. Podkreśliła, że „wiele rodzin zaczęło przeżywać bardzo poważne trudności, nie do końca znając swoich najbliższych, z którymi tak naprawdę mieli dotąd bardzo pobieżny kontakt. Ale są i tacy, którzy w tym czasie przewartościowali swoje życie. Np. w przypadku mężów, ojców pojawiło się pragnienie bycia wsparciem. Jest to więc bardzo wielka szansa, aby obudzić olbrzyma! Olbrzyma – ojca, męża. Szansa, aby wyskoczyć z kolein, w których rodziny przez wiele, wiele lat funkcjonowały”

Następnie ks. dr hab. Robert Skrzypczak /prof. AKW/ przedstawił w swoim wystąpieniu: Wpływ pandemii na kondycję rodziny. Pokazał także, że „pandemia stała się okazją do wprowadzania pewnych zmian społecznych lub zadziałała jako katalizator tego, co można było zaobserwować już wcześniej. Czyli wykorzystano chwilę sposobną do tego, żeby wprowadzić jak najwięcej zmian legislacyjnych, a także na poziomie oddziaływania edukacyjnego czy terapeutycznego”. Wymienił w tym kontekście rozpowszechnianie i ułatwianie aborcji, przyśpieszenie legalizacji eutanazji, a także lawinowo narastający problem zaburzeń psychicznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jego zdaniem jest to przede wszystkim efekt lęku, co przekłada się na problem, który specjaliści nazywają „pandemią psychicznych zaburzeń”.

„Czas trudny – czas niezwykły. Szanse rodziny wobec niespodziewanych wyzwań” – to temat wystąpienia prof. Ryszarda Zajączkowskiego /KUL/, który starał się pokazać czas trudny pandemii jako szansę dla rozwoju rodziny. ,,Żyjemy w czasach wyjątkowych, których konsekwencje są nieznane. Siła i nadzieja bierze się jednak z trwania przy prawdzie, prawu naturalnym, niepoddawaniu się negatywnym myślom czy fałszywym paradygmatom przykładanym do rzeczywistości. Istotne jest też stopniowe oswajanie lęków, a nade wszystko pielęgnowanie Dobrej Nowiny o tym, że nie umieramy; nie doznajemy życiowej porażki, jeśli trwamy przy Chrystusie. Niezastąpioną rolę w kultywowaniu istotnych wartości i właściwego myślenia ma rodzina, która jest obszarem traditio, czyli przekazu tego co decyduje o trwaniu kolejnych pokoleń - podkreślał w swoim wystąpieniu prelegent.

W Sesji popołudniowej Kongresu omawiano kondycję zdrowotną w czasie pandemii, a także poruszono tematy zadań wychowawczych w czasie pandemii/ lockdownu. O problemie "smartfonowego dzieciństwa" w pandemii mówiła mgr Małgorzata Więczkowska /Edukacja Medialna/. Kwestię metod wspomagania rodziny przez szkołę w procesie edukacji domowej wyjaśnił dr Andrzej Mazan /Kolegium św. Rodziny/. Wsparcie duchowe rodzin w czasie pandemii przedstawił w swoim wystąpieniu ks. dr hab. Andrzej Pryba, /prof. UAM/.

Wieczorem odbył się Wieczór artystyczny przygotowany przez rodziny z Włoch i Polski zakończony zawierzeniem rodzin św. Józefowi.

Na niedziele – drugi dzień Kongresu, w godzinach popołudniowych zaplanowano część praktyczną składającą się z 12 warsztatów i dyskusji w grupach tematycznych, dotyczących przeciwdziałania niepożądanym konsekwencjom pandemii. Wśród tematów znalazły się m.in. zagadnienia: jak radzić sobie z lękiem w czasie pandemii, zachowania prozdrowotne i profilaktyka, wsparcie psychoterapeutyczne, wzmocnienie więzi rodzinnych w czasie pandemii, opieka nad rodzinami po niekorzystnej diagnozie prenatalnej, psychologiczna pomoc dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w edukacji domowej, a także szkolenie liderów polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego w czasie pandemii.

WARSZTATY

Podsumowując IV Kongres Rodzin Polonijnych dr Grażyna Koszałka (Niemcy), przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej powiedziała: „kładziemy przed współczesnym człowiekem fides et ratio czyli wiarę i rozum - w służbie rodzinie. Przedstawiciele nauk o rodzinie pokazali nam jak rozwiązywać pozytywnie problemy w rodzinie, jak pielęgnować i dbać o dobre relacje, jak wykorzystać kryzys jako szansę do rozwoju. Przedstawiciele duchowości przypomnieli nam filary rodziny Bogiem silnej, podkreślając duże znaczenie wspólnej modlitwy w rodzinie i oddania się pod opiekę Św. Rodziny.

Bp Wiesław Lechowicz wyraził nadzieje, że w przyszłym roku uda się już powrócić do formy bezpośredniego spotkania w czasie kolejnego Kongresu Rodzin Polonijnych.

W Kongresie wzięli udział przedstawiciele Rodzin polonijnych z: Anglii, Austrii, Australii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Kanady, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Włoch i Ukrainy.

Zapraszamy na nasz kanał Youtube - Rodzina na Emigracji, gdzie umieszczane są filmiki z prelekcjami z Kongresów Rodzin Polonijnych. Wszystkie nagrania z obecnego Kongresu już w najbliższym czasie.

VIDEO-RELACJA - IV KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 20 - 21 listopada 2021


VIDEO-RELACJA - III KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 16 stycznia 2021

VIDEO-RELACJA - II KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 21 listopada 2020

Zapraszam do subskrybowania i słuchania!


RELACJE Z WCZESNIEJSZYCH KONGRESÓW RODZIN POLONIJNYCH

Więcej informacji na: www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-20 11:39:09
miniaturka

Kard. Semeraro: Naśladujmy pobożność naszego nowego błogosławionego

Nie omieszkajcie wzywać bł. ks. Jana Machy dla waszego Kościoła, aby zawsze był zjednoczony ze swoim biskupem w krzewieniu miłości, eliminowaniu podziałów i zwalczaniu niesprawiedliwości – powiedział kard. Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. beatyfikacyjnej ks. Jana Machy.
2021-11-20 12:25:11
miniaturka

Powstaje nowa szczepionka mRNA, m.in. przeciwko boreliozie

Szczepionka mRNA, działająca na podobnej zasadzie, co szczepionki przeciwko COVID-19, może zapobiegać boreliozie i innym chorobom przenoszonym przez kleszcze - sugerują obiecujące wyniki badań, o których informuje „Science Translational Medicine".
2021-11-20 12:45:57
miniaturka

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Z okazji uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, przekazał życzenia zgromadzeniom, które tego dnia obchodzą swoje tytularne święto i są bezpośrednio zaangażowane w posługiwanie pośród polskich emigrantów - Siostrom Misjonarkom oraz Towarzystwu Chrystusowemu.
2021-11-20 14:47:25
miniaturka

Abp Paglia: Europie grozi śmierć z uduszenia własną obojętnością

Zdaniem Przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy stawiają pod znakiem zapytania europejską tożsamość. „Cały kontynent wydaje się zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach i humanistycznych tradycjach” – powiedział abp Vincenzo Paglia.
2021-11-20 15:27:28
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Zadaniem Kościoła jest przedłużanie królowania Jezusa, czyli głoszenie prawdy i świadczenie o niej. Czasem niestety dzieje się tak, że skutkiem uwikłania w światowość Kościół rezygnuje z głoszenia całej prawdy, szczególnie niewygodnej dla tych instytucji, organizacji i władz, od których sam się uzależnił.
2021-11-20 16:00:16
miniaturka

W beatyfikacji ks. Jana Machy wzięło udział kilka tysięcy wiernych

Kilka tysięcy wiernych wzięło udział w Katowicach w beatyfikacji ks. Jana Machy. Wraz z nim modlili się liczni biskupi, przedstawiciele duchowieństwa i wierni. Po zakończonej uroczystości wielu diecezjan nie kryło wzruszenia.