Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-05 10:31
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Francja: Młodzież z Concorde otrzymała sakrament bierzmowania

3 października młodzież i dorośli z najstarszej polskiej parafii we Francji – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu przystąpili do bierzmowania. Sakramentu udzielił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz. Obecny był rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

W niedzielę 4 października bp Lechowicz udzielił sakramentu bierzmowania młodym z Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego pw. św. Jana Pawła II w Neuilly-sur-Marne.

Zwracając się do młodzieży przystępującej do bierzmowania, biskup zachęcał do zaangażowania i brania odpowiedzialności za winnicę Pańską, jaką jest Kościół. Zwrócił uwagę, że dzięki Duchowi Świętemu człowiek może odkryć Kościół jako miejsce, w ktorym pracuje się i zaraba na życie wieczne. Duch Święty pozwala także rozumieć Kościół jako rodzinę krewnych, tzn. związanych ze sobą tą sama krwią Jezusa, wylaną na krzyzu. Biskup Lechowicz dziękował też duszpasterzo, a przede wszystkim rodziom za wkład w rozwój duchowy bierzmowanych.

Foto galeria

https://www.facebook.com/Polska-Parafia-Wniebowzięcia

Polska Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu

Paroisse Polonaise Notre Dame de l'Assomption   

263 bis, rue Saint - Honoré 

75001 Paris 

Liturgia w Niedzielę i dni powszednie

MSZE ŚW. SĄ SPRAWOWANE: 

NIEDZIELA: 

godz. 8.00, 9.30, 11.00, 14.00,16.00, 19.30 

godz. 14.00 - dla dzieci (wrzesień - czerwiec) 

W miesiącach wakacyjnych (lipiec - sierpień) Mszy św. o 14.00 nie ma. 

godz. 19.30 - dla młodzieży (wrzesień - czerwiec) 

DZIEŃ POWSZEDNI: 

godz. 8.00 i 18.30 

Codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.30 do 18.25. 

W czasie adoracji możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

 BIURO PARAFIALNE 01.55.35.32.25 

 e-mail: paroissepolonaisedeparis@gmail.com


KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY- HISTORIA  

Historia tego miejsca sięga XIII wieku. Najpierw w tym miejscu był szpital. Od XV wieku funkcjonował tutaj konwent klasztorny, który w roku 1622 został przekształcony w żeńskie zgromadzenie pań z dobrych domów. W roku 1676 wybudowano kościół, któremu kardynał de Rochefoucauld nadał nazwę Notre-Dame de l'Assomption, 

Rewolucja francuska zmieniła kościół na wojskowe koszary i skład teatralnych dekoracji. Po podpisaniu przez Francję konkordatu w roku 1806 w świątyni na nowo rozpoczęto sprawowaniu kultu. 6 marca 1806 roku Mszę Świętą sprawował tutaj papież Pius VII. Z tego powodu Napoleon kazał odrestaurować świątynię a także zlikwidował swoje biuro, które w niej się znajdowało. Obok, w pomieszczeniach poklasztornych kwaterowali żołnierze Napoleona z gwardii konnej a także polscy szwoleżerowie. W przeciwieństwie do swych francuskich kolegów, regularnie i tłumnie uczestniczyli co niedzielę we Mszy Świętej. To właśnie wtedy kościół zapełnił się po raz pierwszy polskimi modlitwami i kazaniami. 

Po upadku Napoleona kościół znów zapełnił się Polakami 22 maja 1834 roku, w dniu pogrzebu markiza de la Fayette'a - przyjaciela Polski i założyciela Francusko-Polskiego Komitetu Pomocy dla powstania listopadowego. W roku 1836 powołano we Francji do istnienia Polską Misję Katolicką. Jest to jedyna instytucja kościelna założona przez ludzi świeckich. Wśród założycieli tej organizacji Adam Mickiewicz, który twierdził, że tylko na fundamencie katolicyzmu można budować jedność Polaków. W roku 1844 arcybiskup Paryża Denis Auguste Affre przekazał tę świątynię Polskiej Misji Katolickiej. Stała się ona od tamtej pory miejscem modlitwy i spotkań Polaków. Tak jest do dziś. (na podstawie książki "Paryż po polsku" Barbary Stettner-Stefańskiej)

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy