Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-05 08:22
AC

Cały świat wspomina dziś św. Faustynę Kowalską

W tym roku po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej obchodzone jest w całym Kościele powszechnym! Przypada ono 5 października, czyli w rocznicę jej śmierci.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

Papież Franciszek podjął decyzję o wpisaniu wspomnienia św. Faustyny do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Dekret w tej sprawie ogłosiła w tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Został on podpisany przez prefekta kard. Roberta Saraha i sekretarza abp. Arthura Roche.

- Jej imię – św. Faustyna – szybko stało się znane na całym świecie, rozpowszechniając we wszystkich członkach ludu Bożego, pasterzach i wiernych świeckich, przyzywanie Miłosierdzia Bożego i jego wiarygodne świadectwo w postępowaniu wierzących - czytamy w dekrecie opublikowanym 18 maja 2020 roku. - Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października - podkreśliła Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Do dekretu zostały załączone teksty liturgiczne do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin w tym dniu.

Św. Maria Faustyna Kowalska urodziła się 5 sierpnia 1905 roku we wsi Głogowiec. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Wychowała się w bardzo wierzącej, pobożnej rodzinie. Mimo tego faktu, kiedy przedstawiała rodzicom pragnienie pójścia do zakonu, spotykała się z odmową. Powołanie było jednak na tyle silne, że sama zaczęła szukać miejsca w klasztorze. Musiała na to jednak zapracować. 1 sierpnia 1925 roku, po pracy w roli opiekunki, mogła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Rok później na obłóczynach otrzymała imię Maria Faustyna.

Św. Faustyna miała szczególną misję przekazania światu orędzia o Bożym miłosierdziu. Przy pomocy jej kierownika duchowego i spowiednika, ks. Michała, powstał obraz, którego zapragnął sam Jezus. Obraz został namalowany z podpisem "Jezu, ufam Tobie". Ks. Michał Sopoćko polecił s. Faustynie, aby zapisywała też wszystkie swoje przeżycia duchowe w Dzienniczku. Pod wpływem złego natchnienia, św. Faustyna pewnego dnia zniszczyła swoje zapiski. Musiała więc później opisać przeżycia od nowa. W tej nowej formie Dzienniczek rozpowszechnił się na cały świat.

Faustyna Kowalska, chorująca przez kilka lat na gruźlicę, zmarła 5 października 1938 roku w łagiewnickim klasztorze. Miała 33 lata. Do grona świętych została włączona przez papieża Jana Pawła II w roku jubileuszowym. Orędzie o Bożym miłosierdziu zna dzisiaj cały świat. W święto Miłosierdzia Bożego wielu z ufnością powtarza "Jezu, ufam Tobie". Św. Faustyna uczy ludzi ogromnego zaufania do Boga. To bardzo fascynujące jak ta młoda osoba potrafiła zaufać Jezusowi w każdej, życiowej sytuacji. Każda strona jej Dzienniczka to wielka pomoc dla współczesnego świata.

opoka.org.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-04 13:27:33
miniaturka

Fratelli tutti: spojrzeć na innych jak na braci i siostry, aby ocalić nas samych

Podstawowe orędzie nowej encykliki społecznej Papieża Franciszka brzmi: nikt nie ratuje się sam. Przed naszymi oczami rysuje się propozycja społeczeństwa braterskiego, aby nie dać się zwyciężyć przez wojny, nienawiść, przemoc, obojętność i nowe mury
2020-10-05 07:09:24
miniaturka

W Brazylii wzrosła przemoc wobec rdzennych mieszkańców

Rada Misyjna Rdzennych Mieszkańców, działająca przy brazylijskim episkopacie, alarmuje w sprawie znacznego wzrostu przemocy wobec ludności tubylczej.
2020-10-05 07:30:33
miniaturka

Dzisiaj w Łodzi rozpocznie się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Wyzwania duszpasterskie stojące przed Kościołem w Polsce oraz kwestie formacji kapłańskiej będą głównymi tematami 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2020-10-05 08:50:56
miniaturka

Kościół pomaga ofiarom sztormu w Wietnamie

Caritas, jezuici i inni dobroczyńcy pomagają Wietnamczykom dotkniętym przez tropikalny sztorm. Wiele rodzin straciło dach nad głową.
2020-10-05 09:41:05
miniaturka

Kard. Guixot: nie ukrywam wzruszenia, kiedy czytam tę encyklikę

Nowa encyklika Franciszka podkreśla braterstwo wyznawców różnych religii. O jej aktualności w drodze do międzywyznaniowego pojednania mówi kard. Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
2020-10-05 10:33:44
miniaturka

Francja: Młodzież z Concorde otrzymała sakrament bierzmowania

3 października młodzież i dorośli z najstarszej polskiej parafii we Francji – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu przystąpili do bierzmowania. Sakramentu udzielił Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz. Obecny był rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.