Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-06 09:14
ks. Jarosław Kowalczyk / ks. Paweł Kłys

Finał XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniu 5 kwietnia 2018 roku, w ośrodku konferencyjno–rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi, rozpoczął się III etap XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, której w tym roku współorganizatorem jest Archidiecezja Łódzka.

Abp Grzegorz Ryś
Autor/źródło: ks. Paweł Kłys

- Do Porszewic na finał OTK przyjechało 123 finalistów etapu diecezjalnego z 41 diecezji wraz z ze swoimi katechetami. – mówi ks. dr Marcin Wojtasik, dyrektor wydziału katechetycznego kurii łódzkiej.

W pierwszym dniu trzydniowego spotkania młodzież miała okazję poznać się, wymienić doświadczeniami oraz zdobytą wiedzą. Wieczorem odbyło się spotkanie, podczas którego wszyscy finaliści z każdej diecezji przedstawili się, a gościem wieczoru był metropolita łódzki ks. abp Grzegorz Ryś.

W spotkaniu z młodymi ksiądz arcybiskup podzielił się swoim doświadczeniem  powszechności Kościoła i jedności Europy, która była możliwa dzięki chrześcijaństwu, dzięki Kościołowi. – Czy wy sobie dziś wyobrażacie biskupa Niemca w Krakowie? – pytał arcybiskup młodych. – To się w historii działo, a wszyscy wówczas mieli poczucie przynależności do pięknej i wspólnej rzeczywistości jaką jest Kościół! – tłumaczył.

- Życzę wszystkim, aby wygrali tę olimpiadę! – mówił abp Ryś. - Jednak ważniejszym od tej wygranej jest to, czy będziecie przekonani do wiary, która ma taką siłę budowania pokoju! – dodał.

Hasło tegorocznej Olimpiady brzmi: „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.  – Wraz z dwoma profesorami Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przygotowaliśmy w sumie 700 pytań na trzy etapy tegorocznej Olimpiady, z czego wybrano około 130, które znalazły się w przygotowanych formularzach egzaminacyjnych . – tłumaczy s. dr Elżbieta Sozańska z wydziały katechetycznego łódzkiej kurii. - Zakres materiału dotyczył prawie 180 dokumentów papieskich, do tego należy dołożyć artykuły, wypowiedzi i różne materiały dotyczące nadziei i pokoju w wypowiedziach tych dwu papieży. –  podkreśla siostra Sozańska.

- Biorę udział w Olimpiadzie po raz drugi. – mówi Tomasz Kazulak z Gorzowa Wielkopolskiego. - Uważam, że tegoroczny temat jest bardzo ciekawy, a dzięki niemu mogę zgłębić i zobaczyć tą całą teraźniejszą naukę Kościoła katolickiego. Obok nagród rzeczowych, które są ważne, dla mnie ważniejsza jest możliwość pracy nad sobą i poznawanie nauki Kościoła. – dodaje.

- Przyjechałam na ogólnopolski finał OTK z moimi koleżankami z Torunia. – tłumaczy Katarzyna Grefkowicz. - Od etapu do etapu wieczorami siadałam, czytałam i przygotowywałam się, aż doszłam do tego momentu. Chciałam spróbować czegoś innego, niż to co w szkole jest proponowane. W szkole nie jest możliwe zbliżyć się to takiej wiedzy, olimpiada do tego motywuje. – podkreśla uczestniczka.

W piątek, tj. w drugim dniu spotkania uczestnicy w godzinach przedpołudniowych będą zwiedzać Łódź odkrywając jest ciekawe miejsca, a popołudniu przystąpią do pisania pierwszej części trzeciego etapu OTK. Druga część trzeciego etapu, która wyłoni zwycięzców, odbędzie się w sobotę przed południem i będzie miała formę egzaminu ustnego.

Dla zwycięzców tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjne nagrody wśród których jest (dla pierwszych trzech osób) pielgrzymka do sanktuariów bałkańskich oraz indeksy na wybrane uczelnie i wydziały na terenie całego kraju.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: uczniowie, Olimpiada Teologii Katolickiej, szkoły ponadpodstawowe