Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-06 09:43
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Niemieccy biskupi proszą o interwencję w sprawie Komunii dla protestantów

Siedmiu niemieckich biskupów poprosiło Stolicę Apostolską o wypowiedzenie się na temat decyzji episkopatu Niemiec, która umożliwia protestanckim współmałżonkom przyjmowanie Komunii.

Autor/źródło: pixabay, lininha_bs, licencja: CC0

List skierowany jest do abp. Luisa Ladarii, prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Taką praktykę duszpasterską dopuścili niemieccy biskupi większością 2/3 głosów podczas sesji plenarnej w lutym br. Zaznaczyli oni, że protestancki współmałżonek może przystąpić do Komunii św. po „poważnym zbadaniu sumienia” a także musi m.in. „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii. Już wówczas decyzję niemieckiego episkopatu skrytykował kard. Gerhard Ludwig Müller wskazując, że należy „wyjaśnić, czy w takich przypadkach konferencje episkopatu nie przekraczają swoich kompetencji“. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary nazwał termin „pojedyncze przypadki”, do których rzekomo odnosi się decyzja episkopatu, zwykłym „trikiem retorycznym”.

Teraz siedmiu biskupów poprosiło o interwencję Stolicę Apostolską pytając, czy „w sprawie udzielania Komunii św. protestanckim współmałżonkom może decydować narodowa konferencja episkopatu, czy też konieczna jest decyzja Kościoła powszechnego”. Archidiecezja kolońska, która była inicjatorem wspólnego listu wyjaśniła, że „w tak centralnej kwestii wiary i jedności Kościoła należy unikać samodzielnych narodowych rozwiązań.”

Oprócz kardynała Rainera Marii Woelkiego z Kolonii list podpisali również abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa z Augsburga, Gregor Maria Hanke z Eichstätt, Wolfgang Ipolt z Görlitz, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Stefan Oster z Passawy. 

T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-06 08:47:37
miniaturka

Patriarcha Bartłomiej o zjednoczeniu katolików i prawosławnych: tego chce Bóg

Nawet jeśli posuwamy się powoli i napotykamy niekiedy na trudności, nic nie zdoła nas zatrzymać na drodze do zjednoczenia naszych świętych Kościołów, bo tego chce Bóg. - powiedział Patriarcha Bartłomiej.
2018-04-06 09:16:11
miniaturka

Kościół w Quebeku w rozsypce, czas na misję

Kościół we francuskojęzycznej prowincji Kanady poważnie rozważa możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn.
2018-04-06 09:29:30
miniaturka

Finał XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej

W dniu 5 kwietnia 2018 roku, w ośrodku konferencyjno–rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi, rozpoczął się III etap XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej, której w tym roku współorganizatorem jest Archidiecezja Łódzka.
2018-04-06 10:21:50
miniaturka

Ormiański dzień w Watykanie

Papież przyjął na audiencji prezydenta Armenii oraz najwyższych zwierzchników tamtejszego Kościoła. Okazją była uroczystość poświęcenia pomnika św. Grzegorza z Nareku, który stanął w Ogrodach Watykańskich.
2018-04-06 10:45:48
miniaturka

Belgijska rodzina królewska pielgrzymuje szlakiem św. Jakuba

Na wiodącej do Santiago de Compostela drodze św. Jakuba można w tych dniach spotkać niezwykłych pielgrzymów. Na pątniczy szlak wyruszyła bowiem rodzina królewska z Belgii.
2018-04-06 11:32:12
miniaturka

Pakistan: każdy ochrzczony jest misjonarzem

Chcemy aby nasza młodzież aktywnie angażowała się na rzecz budowania lepszej przyszłości ich rodzin i Kościoła – powiedziała agencji Fides siostra Saima Arthur.