Strona główna
opoka.org.pl
2022-05-01 10:09
ks. Tomasz KOPICZKO

Europejskie spotkanie katechetyczne – Malta

W ramach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), w dniach 28 do 30 kwietnia ma Malcie dobyło się spotkanie poświęcone współczesnym wyzwaniom katechetycznym

Brali w nim udział przedstawiciele dwudziestu dwóch krajów europejskich, w tym także z Polski. Mottem spotkanie były słowa zaczerpnięte z Drugiego listu Tymoteusza: „Przekaż tym co mogą nauczać to co usłyszałeś ode mnie” (por. 2Tm 2,2).

Spotkaniu przewodniczył Abp Gintaras Grušas – przewodniczący CCEE. Obecni byli także bp Đuro Hranić – odpowiedzialny za sekcję katechetyczną w ramach Rady Konferencji Episkopatów Europy oraz bp Franz-Peter Tebartz-van Elst – delegat do spraw katechezy z dykasterii watykańskich.

Głównym punktem obrad była wspólna refleksją nad procesem wprowadzania w życie Dyrektorium o Katechizacji (2020) oraz sposobem adaptacji na warunki poszczególnych krajów dokumentu papieskiego Antiquum Ministerium. Wspólna debata ukazała potrzebę poszukiwania nowych sposobów odnowy modelu katechetycznego. Różnorodność poszczególnych wizji w różnych krajach Europy okazuje się jednak być bogactwem a nie przeszkodą we współpracy.

Praktyczne sposoby adaptacji nowych dokumentów zaproponowali poszczególni prelegenci. Pośród niech należy wyróżnić koncepcję posługi katechetycznej realizowanej przez Stowarzyszenie Doktryny Chrześcijańskiej (M.U.S.E.U.M.). Przełożony generalny tej wspólnoty Roberto Zammit przedstawił koncepcję opartą na apostolacie i dynamice ewangelizacyjnej osób świeckich.

Inną interesującą koncepcje przedstawił biskup Anton Teuma z Gozo. Zaproponował on postrzeganie posługi katechetycznej w kontekście synodalnym. Fundamentem tej idei jest zaangażowanie osób święckich, szczególnie rodziców w posługę katechetyczną wspólnoty Kościoła.

Całość spotkania zakończyła się wymianą wspólnych koncepcji posługi katechetycznej na najbliższe lata, z uwzględnieniem konsekwencji pandemicznych oraz obecnej sytuacji migracyjnej spowodowanej wojną w Ukrainie. Wnioski z rozmów zmierzały w kierunku odkrywania bogactwa bycia Kościołem uniwersalnym a zarazem solidarnym, synodalnym, wrażliwym i słuchającym. 

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-04-29 15:31:24
miniaturka

Bp Piotr Turzyński - do Polonii i Polaków za Granicą

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest okazją do budowania jedności z milionami Rodaków żyjącymi poza granicami Ojczyzny, a dla nich do budowania więzi z Macierzą. Jest to również okazja do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w Słowie do Polonii i Polaków za granicą.
2022-04-29 15:41:36
miniaturka

Msza św. w intencji Polonii i Polaków za granicą.

2 maja w jasnogórskiej kaplicy Królowej Polski bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odprawił Msza święta w intencji Polonii i Polaków za granicą. Aby Polacy, gdziekolwiek są, byli wierni Chrystusowi przez Maryję oraz temu darowi, jakim jest polskość – życzył rodakom rozsianym po świecie bp Piotr Turzyński.
2022-04-29 16:19:48
miniaturka

Jan Paweł II - O Polonii i Emigracji

Papież Jan Paweł II podczas swoich podróży apostolskich spotykał się z Polonią i emigracją polską. Miało to miejsce w 45 krajach na różnych kontynentach. Ponadto tego rodzaju spotkania również często odbywały się w Rzymie. Podczas każdego z nich papież wygłaszał przemówienie, w którym poruszał sprawy istotne dla słuchaczy. Jego przemówienia (jest ich w sumie ponad 70), zawierają niezwykły i wciąż aktualny, ideowy program dla Polonii i emigracji polskiej.
2022-05-07 09:13:38
miniaturka

Szkolenie dla dyrektorów specjalnych ośrodków wychowawczych

Zagadnieniu seksualności dzieci i młodzieży poświęcony będzie wykład dr. Marka Babika dla dyrektorów specjalnych ośrodków wychowawczych. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Biura Delegata KEP i Fundacji Świętego Józefa KEP.
2022-05-13 09:14:37
miniaturka

Orędzie papieskie na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Obecność migrantów i uchodźców stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności – napisał papież Franciszek w orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który przeżywać będziemy w niedzielę 25 września pod hasłem: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.
2022-05-13 15:43:49
miniaturka

Warsztaty dla delegatów w Gnieźnie

W poniedziałek 16 maja z uczestnikami spotka się abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.