Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-22 10:12
Marcin Kluczyński

Dziś gala 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Transmisja na żywo w internecie

Historyk Krzysztof Szwagrzyk, architekt Stanisław Niemczyk i reżyser Michał Kondrat – otrzymają tegoroczną Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.

Od kilku lat stałym miejscem ceremonii Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka jest Zamek Królewski w Warszawie
Autor/źródło: youtube.com/Civitas Christiana

Ceremonia wręczenia najstarszego niepaństwowego wyróżnienia odbędzie się 22 czerwca, o godz. 17.00, w Zamku Królewskim w Warszawie. Galę poprowadzi aktor i prezenter telewizyjny Grzegorz Miśtal. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w serwisie e-civitas.pl.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r., za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu. Jedno z najstarszych niepaństwowych wyróżnień przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Tegorocznym laurem uhonorowano dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniącego obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Od kilku lat dr Szwagrzyk kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Prowadzi działania ekshumacyjne m.in. na „Łączce” – na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Prace pod jego kierunkiem odbywają się również na Służewcu oraz na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, na Opolszczyźnie, w Białymstoku, w Rzeszowie i na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Motywacją dla Kapituły do przyznania Nagrody dr. hab. Krzysztofowi Szwagrzykowi jest jego „niestrudzone i pełne determinacji przywracanie Żołnierzy Niezłomnych Ojczyźnie” – czytamy w specjalnym komunikacie.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka otrzyma w tym roku również architekt Stanisław Niemczyk, twórca wybitnych dzieł architektury sakralnej, będących – w opinii Kapituły Nagrody – owocem wiary i talentu. Nazywany „polskim Gaudim”, projektant budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów: Zesłania Ducha Świętego i kościoła franciszkanów w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie.

Krzewienie wartości ewangelicznych w różnych aspektach życia publicznego – to motyw przyznania Pietrzakowego Lauru reżyserowi Michałowi Kondratowi, twórcy filmów o tematyce chrześcijańskiej. Produkcje dokumentalno-fabularyzowane: „Jak pokonać Szatana” (2013), „Matteo” (2014) czy „Dwie Korony” (2017), zdobywają publiczność kinową i prestiżowe wyróżnienia środowisk filmowych. Ostatni film poświęcony o. Maksymilianowi Kolbe obejrzało na dużym ekranie ponad 200 tys. widzów, co stanowi polski rekord oglądalności dokumentu fabularyzowanego ostatnich lat. Sam reżyser mówi o sobie: „Z wykształcenia jestem ekonomistą, z pasji reżyserem i producentem, a z serca chrześcijaninem”.

Jak tłumaczy Anna Roguska z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, odpowiedzialna za przebieg ceremonii, tegoroczna Nagroda im. Wł. Pietrzaka ma szczególny wymiar, bo przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pragniemy zaakcentować ten doniosły fakt i uczcić go podczas gali krótkim koncertem pieśni patriotycznych. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Modlitwa obozowa”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rota” M. Konopnickiej – zapowiada A. Roguska. Podczas pietrzakowej gali wystąpi duet wokalny i kwartet smyczkowy Centrum Muzyki Marzeń z Warszawy. Zespół stanowią wysokiej klasy artyści, którzy obiecują niezapomniane wrażenia estetyczne i doniosłość wykonywanych utworów, bliskich sercom Polaków.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka stanowią: bp. prof. dr hab. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Tomasz Nakielski, Sławomir Józefiak i Romuald Gumienniak (sekretarz Kapituły).

Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913–1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-22 08:49:27
miniaturka

Papieska decyzja w sprawie kard. McCarricka

Kard. Theodore McCarrick, były arcybiskup Waszyngtonu, ma zakaz publicznego wypełniania funkcji kapłańskich. Decyzję o suspensie przekazał mu na polecenie Papieża watykański Sekretarz Stanu.
2018-06-22 09:14:36
miniaturka

Papież w Genewie: przejście od wiosny w ekumenizmie do lata

Franciszek nie neguje konieczności prowadzenia pogłębionego dialogu teologicznego, jednak promuje zarazem ekumenizm spotkania i osobistego dialogu – wskazuje na to ks. Lawrence Iwuamadi.
2018-06-22 10:00:41
miniaturka

Papież w Genewie: ekumenizm rozkwitnie, jeśli będziemy ewangelizować

Ruch ekumeniczny musi powrócić do swego pierwotnego związku z misją. Nowa wiosna ekumenizmu nastanie dopiero wtedy, gdy pojawi się nowy rozmach ewangelizacyjny – mówił Papież w drugim etapie swej wizyty w Światowej Radzie Kościołów.
2018-06-22 10:32:25
miniaturka

Franciszek: „Ojcze nasz” formułą życia, która ujawnia naszą tożsamość

Po chrześcijańsku modlimy się nie do Boga ogólnikowego, ale Boga, który jest przede wszystkim tatą. Modlitwa „Ojcze nasz” jest zatem formułą życia, która ujawnia naszą tożsamość: jesteśmy ukochanymi dziećmi.
2018-06-22 11:01:16
miniaturka

Papież w Genewie: wizyta w Instytucie Ekumenicznym w Bossey

Wczoraj po modlitwie w siedzibie Światowej Rady Kościołów Franciszek udał się do Instytutu Ekumenicznego w Bossey pod Genewą. Jest to międzynarodowe centrum spotkania, dialogu i formacji Światowej Rady Kościołów.
2018-06-22 11:28:01
miniaturka

Masz w sobie Ducha! Rekolekcje dla dziewcząt z pisaniem ikony

Siostry elżbietanki organizują kurs pisania ikon, czy inaczej rekolekcje z pisaniem ikon od 27 czerwca do 1 lipca w Szczyrku.