Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-22 09:14
AC / Beata Zajączkowska

Papież w Genewie: przejście od wiosny w ekumenizmie do lata

Franciszek nie neguje konieczności prowadzenia pogłębionego dialogu teologicznego, jednak promuje zarazem ekumenizm spotkania i osobistego dialogu – wskazuje na to ks. Lawrence Iwuamadi.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Dodaje, że spowodowało to znaczne ocieplenie klimatu wzajemnych relacji. Nigeryjski kapłan jest dziekanem Instytutu Ekumenicznego w Bossey, który w czasie swej ekumenicznej pielgrzymki odwiedził Ojciec Święty.

Instytut w Bossey jest międzynarodowym centrum spotkania, dialogu i formacji Światowej Rady Kościołów. Położony 25 km od Genewy ośrodek powstał w 1946 r. Przybywają tam studenci i naukowcy z całego świata reprezentujący różne Kościoły i kultury, których łączy dialog ekumeniczny.

„Spotkanie Papieża z naszymi studentami ma ogromne znaczenie, jego osoba, sposób życia i nauczania budzą ogromne zainteresowanie, również dla wielu przedstawicieli świata niekatolickiego jest ważnym autorytetem” – mówi ks. Iwuamadi.

- Papież Franciszek wprowadził dialog ekumeniczny na kolejny poziom. On nigdy nie negował znaczenia dialogu teologicznego, zarazem jednak zawsze kładł nacisk na to, że najpierw musimy zacząć go stosować w praktyce, że musimy iść zarazem do przodu. Dopiero idąc wspólną drogą, jesteśmy w stanie nawzajem zrozumieć, kim jest ten drugi. Właśnie w takiej sytuacji zaczyna się budować wzajemne zaufanie i rozmawiać o najtrudniejszych sprawach – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Iwuamadi. – Widzimy, że za tego pontyfikatu na różnych płaszczyznach natężyła się współpraca ze Światową Radą Kościołów. Coraz częściej są cytowane dokumenty Franciszka. Jest ogromne zainteresowanie, stąd też przechodzimy od «wiosny w ekumenizmie» do «ekumenicznego lata», ta zmiana klimatu ma ogromne znaczenie. Pielgrzymka Papieża jest bardzo ważna również dla wspólnoty katolickiej w całej Szwajcarii. Franciszek zawsze przemawia do ludzkich serc.

Ks. Iwuamadi został dziekanem Instytutu Ekumenicznego w Bossey w bieżącym roku. Wcześniej przez sześć lat wykładał tam ekumeniczną hermeneutykę biblijną z ramienia Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan. „Dla wielu naszych wykładowców i studentów spotkanie ze mną jest pierwszym bezpośrednim kontaktem z Kościołem katolickim i jest to niesamowicie ważne dla ekumenicznego wymiaru naszego instytutu” – podkreśla ks. Iwuamadi.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-21 21:08:38
miniaturka

Bp Janiak: każda praca wykonywana z miłością nie męczy

- Każda praca wykonywana z miłością nie męczy. Wzorem takiej służby jest bł. Hanna Chrzanowska – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w intencji personelu medycznego w kaplicy św. o. Pio w szpitalu w Kaliszu.
2018-06-22 08:18:54
miniaturka

Brat Alois z Taizé: aby nastała jedność, każdy Kościół musi coś stracić

Komentując papieskie rozważanie podczas ekumenicznej modlitwy, przeor Wspólnoty z Taizé podkreślił potrzebę otwarcia na inne sposoby wyrażania tej samej prawdy wiary.
2018-06-22 08:49:27
miniaturka

Papieska decyzja w sprawie kard. McCarricka

Kard. Theodore McCarrick, były arcybiskup Waszyngtonu, ma zakaz publicznego wypełniania funkcji kapłańskich. Decyzję o suspensie przekazał mu na polecenie Papieża watykański Sekretarz Stanu.
2018-06-22 10:00:41
miniaturka

Papież w Genewie: ekumenizm rozkwitnie, jeśli będziemy ewangelizować

Ruch ekumeniczny musi powrócić do swego pierwotnego związku z misją. Nowa wiosna ekumenizmu nastanie dopiero wtedy, gdy pojawi się nowy rozmach ewangelizacyjny – mówił Papież w drugim etapie swej wizyty w Światowej Radzie Kościołów.
2018-06-22 10:17:09
miniaturka

Dziś gala 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Transmisja na żywo w internecie

Historyk Krzysztof Szwagrzyk, architekt Stanisław Niemczyk i reżyser Michał Kondrat – otrzymają tegoroczną Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.
2018-06-22 10:32:25
miniaturka

Franciszek: „Ojcze nasz” formułą życia, która ujawnia naszą tożsamość

Po chrześcijańsku modlimy się nie do Boga ogólnikowego, ale Boga, który jest przede wszystkim tatą. Modlitwa „Ojcze nasz” jest zatem formułą życia, która ujawnia naszą tożsamość: jesteśmy ukochanymi dziećmi.