Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-02 22:12
Ewa Kotowska-Rasiak

Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie

Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio poświęcił w Złoczewie Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa. Dom jest wotum dziękczynnym za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Pomysłodawcą budowy takiego domu był biskup kaliski Edward Janiak. Dzięki jego staraniom podobny dom od 2003 r. funkcjonuje w rodzinnej miejscowości, w Malczycach, w archidiecezji wrocławskiej.

- Ojciec Święty Franciszek zachęcał w Roku Miłosierdzia, żeby to miłosierdzie przekuć na czyn, a nie realizować tylko w słowach. Taki dom mamy na terenie mojej rodzinnej parafii, w Malczycach, gdzie urodziłem się i widzę, że to miało głęboki sens. Placówka funkcjonuje bardzo dobrze i nigdy nie ma żadnego wolnego miejsca. Złoczew to też moje rodzinne strony. Z Łeszczyna należącego do parafii stoleckiej w dekanacie złoczewskim pochodzą moi rodzice, dlatego chciałem, aby w tym rejonie również powstał dom dla seniorów. Dzieło dedykowałem św. Józefowi dziękując za opieką nad diecezją kaliską  – powiedział KAI bp Edward Janiak, który dodał, że do budowy placówki inspirował go kard. Henryk Gulbinowicz.

12 września 2016 r. w ścianę powstającego budynku została wmurowana cegła przekazana przez papieża Franciszka z watykańskiej cegielni założonej przez Jana Pawła II.  

Na inaugurację Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego, Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej w Złoczewie poświęcił nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio w obecności kard. Henryka Gulbinowicza, abp. Sławoja Leszka Głódzia, biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, duchowieństwa i osób zaangażowanych w to dzieło.

Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył pierścieniem św. Józefa Wiktora Płóciennika zaangażowanego w budowę placówki.

Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej w Złoczewie będzie służył 42 pensjonariuszom. W placówce znajduje się 12 pokoi 3-osobowych i 3 pokoje 2-osobowe z łazienkami. Do dyspozycji mieszkańców będzie jadalnia, świetlica i sala rehabilitacji.

Jak podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej dom jest wotum wdzięczności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, duchowieństwa i wszystkich wiernych za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej. - Staraliśmy się odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka, żeby skłonić się ku tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy i dlatego w Złoczewie powstał dom dla osób starszych, którzy samodzielnie nie mogą funkcjonować w swoich rodzinach i na co dzień potrzebują opieki – mówi KAI ks. Jacek Andrzejczak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-02 18:49:54
miniaturka
play

Słowo kard. Kazimierza Nycza na Adwent

"Bez Adwentu nie ma głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem w święta Bożego Narodzenia" - zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz w specjalnym słowie na tegoroczny Adwent, który rozpocznie się w niedzielę 3 grudnia.
2017-12-02 21:16:53
miniaturka

Abp Pennacchio: Św. Józef niech będzie naszą inspiracją w szukaniu prawości

- Św. Józef niech będzie naszą inspiracją i wsparciem w szukaniu coraz większej prawości w naszym życiu osobistym i w życiu naszych rodzin - mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, nazwanym przez papieża Franciszka narodowym sanktuarium.
2017-12-02 21:50:57
miniaturka

Pierwsza sobota miesiąca w mikstackiej parafii

Pod znakiem spotkania z Maryją i Józefem upłynął ten szczególny dzień, pierwsza sobota miesiąca i dzień inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa w parafii mikstackiej.
2017-12-03 00:29:49
miniaturka

Papież do bengalskiej młodzieży: kierujcie się mądrością Boga

Nasze życie ma cel dany nam przez Boga. On nas prowadzi swą łaską – mówił Papież na spotkaniu z młodymi Bengalczykami.
2017-12-03 00:46:16
miniaturka

Ks. Mirosław Gucwa biskupem w Republice Środkowoafrykańskiej

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego posługiwania w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, którą złożył 78-letni włoski kapucyn, bp Armando Umberto Gianni.
2017-12-03 09:02:41
miniaturka

Puławy: „Być dobrym jak chleb” – koncert w Roku Św. Brata Alberta

W niedzielę 3 grudnia 2017 r. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach będzie miał miejsce koncert słowno-muzyczny „Być dobrym jak chleb”.