Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-03 07:15
ek / Radio Watykańskie

Papież do bengalskiej młodzieży: kierujcie się mądrością Boga

Nasze życie ma cel dany nam przez Boga. On nas prowadzi swą łaską – mówił Papież na spotkaniu z młodymi Bengalczykami.

Autor/źródło: Ifagun/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Odniósł się do ich niełatwej sytuacji. Przypomniał jednak, że zgodnie z opinią jednego z bengalskich poetów, Kazi Nazrula Islama, tamtejsza młodzież jest nieustraszona, „nawykła do wyrywania światła z łona ciemności”. Franciszek zachęcał młodych, by zawsze szli naprzód, sprawdzając jednak, czy są na właściwej drodze.

„Co to znaczy? To znaczy wiedzieć, jak podróżować w życiu, a nie błąkać się bez celu. Nasze życie nie jest nieukierunkowane; ma cel, dany nam przez Boga. On nas prowadzi, ukierunkowując nas swoją łaską. To tak, jakby umieścił w nas oprogramowanie, które pomaga nam rozpoznać Jego boski plan i w wolności nań odpowiedzieć. Ale podobnie jak każde oprogramowanie, także ono musi być stale aktualizowane. Aktualizujcie wasz program na bieżąco, słuchając Pana i godząc się na wyzwanie, jakim jest wypełnianie Jego woli” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił następnie uwagę na pielęgnowanie w sobie mądrości zrodzonej z wiary. To ona nas ukierunkowuje i sprawia, że idziemy właściwą drogą.

„Nie jest to fałszywa mądrość tego świata. To mądrość, którą można dostrzec w oczach rodziców i dziadków pokładających ufność w Bogu. Jako chrześcijanie możemy zobaczyć w ich oczach światło obecności Boga; światło, które odkryli oni w Jezusie będącym mądrością Bożą (por. 1 Kor 1,24). Aby otrzymać tę mądrość, musimy patrzeć na świat, na nasze sytuacje, nasze problemy, na wszystko oczami Boga. Otrzymujemy tę mądrość, kiedy zaczynamy widzieć rzeczy Bożymi oczyma, słuchać innych Bożymi uszami, miłować Bożym sercem i oceniać sprawy wartościami Boga. Ta mądrość pomaga nam rozpoznawać i odrzucać fałszywe obietnice szczęścia. Kultura, która składa fałszywe obietnice, nie może wyzwolić; prowadzi jedynie do egoizmu, który wypełnia serce mrokiem i goryczą” – mówił Ojciec Święty.

Papież wskazał, że Boża mądrość pomaga nam również zrozumieć, jak przyjmować i akceptować tych, którzy myślą inaczej niż my. Franciszek przestrzegł przez zamykaniem się w sobie, w swym małym świecie. Wyraził zadowolenie z faktu, że na to spotkanie przybyli nie tylko katolicy, ale również młodzi muzułmanie i wyznawcy innych religii. „Będąc tutaj razem ukazujecie dzisiaj waszą determinację w krzewieniu klimatu zgody, gdzie wyciąga się rękę do innych, pomimo istniejących między wami różnic religijnych” – powiedział Papież.

„Boża mądrość pomaga nam również spojrzeć poza siebie, aby dostrzec dobro naszego dziedzictwa kulturowego. Wasza kultura uczy was szacunku dla osób starszych. Jak już powiedziałem, starsi pomagają nam docenić ciągłość pokoleń. Niosą z sobą pamięć i mądrość doświadczenia, która pomaga nam uniknąć powtarzania błędów przeszłości. Ludzie starsi mają charyzmę wypełniania dystansów, ponieważ zapewniają, że najważniejsze wartości są przekazywane dzieciom i wnukom. Poprzez ich słowa, ich miłość, ich uczucia i ich obecność możemy zrozumieć, że historia nie zaczęła się wraz z nami, ale jesteśmy częścią starodawnego «podróżowania» i rzeczywistość jest większa od nas. Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami; nie spędzajcie całego dnia z telefonem komórkowym, nie zważając na świat wokół was!” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek wezwał bengalską młodzież do pielęgnowania w sobie nadziei. Przypomniał, że dla chrześcijan jej źródłem jest osobiste spotkanie z Jezusem na modlitwie, w sakramentach i w ubogich.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-02 21:16:53
miniaturka

Abp Pennacchio: Św. Józef niech będzie naszą inspiracją w szukaniu prawości

- Św. Józef niech będzie naszą inspiracją i wsparciem w szukaniu coraz większej prawości w naszym życiu osobistym i w życiu naszych rodzin - mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. z okazji inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, nazwanym przez papieża Franciszka narodowym sanktuarium.
2017-12-02 21:50:57
miniaturka

Pierwsza sobota miesiąca w mikstackiej parafii

Pod znakiem spotkania z Maryją i Józefem upłynął ten szczególny dzień, pierwsza sobota miesiąca i dzień inauguracji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa w parafii mikstackiej.
2017-12-02 22:14:40
miniaturka

Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie

Nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio poświęcił w Złoczewie Dom Pomocy Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa. Dom jest wotum dziękczynnym za 25 lat istnienia diecezji kaliskiej.
2017-12-03 00:46:16
miniaturka

Ks. Mirosław Gucwa biskupem w Republice Środkowoafrykańskiej

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego posługiwania w Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, którą złożył 78-letni włoski kapucyn, bp Armando Umberto Gianni.
2017-12-03 09:02:41
miniaturka

Puławy: „Być dobrym jak chleb” – koncert w Roku Św. Brata Alberta

W niedzielę 3 grudnia 2017 r. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach będzie miał miejsce koncert słowno-muzyczny „Być dobrym jak chleb”.
2017-12-03 09:46:31
miniaturka
play

Laboratorium Miłości

Gośćmi Tematu Dnia były Dominika Meller i Aleksandra Plucińska z ASK Solideo Uniwersytetu Warszawskiego, które w rozmowie z Piotrem Otrębskim wyjaśniały po co na uniwersytecie mówić o miłości.