4 października 2020r. w budapeszteńskim kościele polskim celebrowana była uroczysta Msza święta na rozpoczęcie 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Mszy przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Grzelak SChr. w asyście polskiego duchownego pracującego na Węgrzech neoprezbitera Werbistów ks. Macieja Szumilaka SVD.
Msza była wspomnieniem o św. Janie Pawle II, św. Franciszku z Asyżu i modlitwą o ustanie epidemii koronawirusa i cierpień z nią związanych. Księża pobłogosławili też siedem różańców przeznaczonych dla dzieci, które w przyszłym roku w budapeszuteńskim kościele polskim przystąpią do I Komunii Swiętej. Wśród wiernych uczestniczących w Mszy Świętej obecne były panie: rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Rónayné Słaba Ewa, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felföldi, a także wiceburmistrz X dzielnicy Budapesztu pan Tibor Weeber oraz pan Andrzej Kalinowski kierownik Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie. Eucharystię ubogacał śpiew parafialnego zespołu "Kleksiki".
Bezpośrednio po Mszy Świętej - również w kościele polskim - odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kalińską Takácsné członka Zarządu SKP pw. św. Wojciecha, prezentacja wydanego staraniem węgierskiego wydawnictwa Szülőföld albumu opatrzonego tytułem: Jan Paweł II święty niepodległości. Wśród prezentujących album była pani Joanna Urbańska jego współredaktor, a także pan Tibor Weeber wiceburmistrz Kőbánya i Monika Molnár - prezes SKP p.w. św. Wojciecha, którzy wygłosili swoje świadectwa o św. Janie Pawle II. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży albumu ( cegiełki) postanowiono przeznaczyć na wsparcie studentów pochodzących z Białorusi, a studiujących w Polsce. Po prezentacji w ogrodzie Domu Polskiego częstowano przysłowiowymi "papieskimi" kremówkami. Na murze kościoła, a także w Domu Polskim obecna jest wystawa pochodząca z Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia".
Spotkanie sióstr i księży polskich pracujących na Węgrzech,. 6.10.2020
We wtorek 6 października, w ramach Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie sióstr i księży polskich, pracujących na Węgrzech. W spotkaniu wzięło udział łącznie 15 osób. Polscy misjonarze podczas wspólnej Mszy Świętej polecali w modlitwie wszystkich Polaków, żyjących na Węgrzech oraz wspólnoty, którym posługują. Spotkanie przy kawie i wspólny obiad pozwolił na umocnienie więzi siostrzanej i braterskiej oraz umożliwił wymianę doświadczeń duszpasterskich.
6 października o godz. 14.00 a Domu Polskim postulator procesu beatyfikacyjnego Jánosa Esterházego, ojciec o. Paweł Cebula OFM Conv poprowadził konferencję o Słudze Bożym Jánosu Eszterházym.
Fatima - orędzie wciąż aktualne,7.10.2020
7 października w ramach 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej obejrzeliśmy film znanego krakowskiego reżysera Jarosława Mańki pt. "Fatima - orędzie wciąż aktualne". Podczas projekcji obecny był reżyser, który podkreślił, że celem filmu jest rozpropagowanie orędzia fatimskiego i przypomnienie warunków wypowiedzianych przez Matkę Bożą w Fatimie, które mogą uratować świat, a które są tak proste do spełnienia: pokuta, odmawianie Różańca, praktyka pierwszych pięciu sobót miesiąca i zawierzenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu przez papieża.
Film ten został nagrodzony na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 za walory patriotyczno-edukacyjne, a w kategorii dokument obraz zajął trzecie miejsce.
----------
Tegoroczne Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej zakończy uroczysta Msza Święta sprawowana 11 października ( godz. 10.00) w budapeszteńskiej bazylice św. Stefana podczas której do świątyni tej wprowadzona zostanie relikwia krwi św. Jana Pawła II, a także wręczone zostaną medale im. ks. Wincentego Danka.
Za: (inf. https://polonia.hu, foto B.Pál)
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: