Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-09 05:39
ds / Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Komunia Święta na rękę. Gdzie są granice?

W dyskusji o sposobie przyjmowania Eucharystii wytoczono ciężkie działa. Padły oskarżenia o profanację Ciała Chrystusa i o brak miłości bliźniego.

Autor/źródło: pixabay, lininha_bs, licencja: CC0

Do kościoła w niedzielę idzie dwóch przyjaciół. Uczestniczą w Eucharystii na dwa różne sposoby: jeden przyjmuje Komunię Świętą do ust, drugi – na rękę. Wychodzą ze wzajemnymi oskarżeniami. Jeden zarzuca drugiemu, że jest modernistą i dopuszcza się profanacji. Z drugiej strony padają oskarżenia o brak troski o zdrowie i życie innych. I tak w sercu Kościoła powstaje spór o to, co ważniejsze: bojaźń Boża czy bojaźń ludzka.

Święty spójnik „i”

Spór wyostrzył się za sprawą kampanii „Stop Komunii Świętej na rękę!”. Jest ona oparta na fałszywej tezie, jakoby Kościół w Polsce zmierzał do upowszechnienia tej formy udzielania Eucharystii.

Tymczasem w Polsce od lat obowiązują dwie formy przyjmowania Komunii Świętej – bezpośrednio do ust i na rękę. Wierny sam decyduje, w jaki sposób chciałby przyjąć Najświętszą Hostię. Obecnie, w czasie pandemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa władze kościelne zalecają przyjmowanie Komunii św. na rękę. Ale ostateczna decyzja należy do wiernego. Dlaczego więc stawiać poza Kościołem osoby, które wybierają jeden z dozwolonych sposobów?

Zamiast skupiać się na dzieleniu wiernych ze względu na formę przyjmowania Komunii św., powinniśmy jako wspólnota zadbać o to, by każdy mógł przyjąć Hostię zgodnie z wolą swojego serca, z szacunkiem do Boga i bliźniego. To powinno oznaczać, że najpierw (albo przez innego kapłana) udzielana jest Komunia na rękę, a następnie do ust. Widząc, że ksiądz udziela Komunii na przemian, część wiernych rezygnuje z jej przyjęcia, pozostając przy Komunii duchowej.

Bądźmy sobie braćmi

Spór, który stał się osią dyskusji w polskim Kościele, trwa w czasie, gdy Franciszek ogłasza swoją encyklikę „Fratelli tutti”. W dokumencie papież wybija na pierwszy plan ideę braterstwa, akceptacji, szacunku i istotności przykazania miłości. I to zarówno w świecie, jak i w Kościele.

Może zatem warto przestać wykluczać się wzajemnie, zanim w dzieleniu wiernych na lepszych i gorszych przekroczymy cienką czerwoną linię?

Z pewnością nie opiszemy Boga jednym zdaniem umieszczonym w tej czy innej broszurze. Lepiej opisać Go jednym słowem: EUCHARYSTIA i dbać o to, by zachować godne warunki dla jej przyjęcia, by okazać należny szacunek i wdzięczność za ten dar.


Dariusz Stępień, opoka.org.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-09 07:46:18
miniaturka
play

„Czyściec” - film o przenikaniu się życia doczesnego i wiecznego

Nowy film Michała Kondrata pt. „Czyściec” to próba znalezienia odpowiedzi na to, co czeka nas na końcu naszej ludzkiej egzystencji. To także przypomnienie postaci najbardziej znanych mistyków – w tym Fulli Horak oraz m.in. św. Faustyny czy św. o. Pio.
2020-10-09 09:19:44
miniaturka

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

4 października 2020r. w kościele polskim w Budapeszcie Mszą świętą rozpoczęto obchodzy 26. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, których organizatorami są Polska Parafia Personalna na Węgrzech wraz ze Stowarzyszeniem Katolików Polskich p.w. św. Wojciecha. Tegoroczne Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej zakończą się 11 października wprowadzeniem relikwii św. Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana.
2020-10-09 10:22:48
miniaturka

Prawie co piąty Polak uważa, że nie ma epidemii koronawirusa

Przeprowadzono badania opinii społecznej na temat podejścia Polaków do epidemii koronawirusa i noszenia maseczek. Okazuje się, że prawie co piąty Polak (17%) nie wierzy w epidemię koronawirusa.
2020-10-09 10:37:00
miniaturka

Jan Paweł II swoją wizję Kościoła nie tylko wyrażał, ale i uosabiał

Oryginalność wizji Kościoła Jana Pawła II nie polegała jedynie na tym, że ją posiadał i wyrażał, lecz, że ją uosabiał w sobie właściwy sposób - mówił kard. Stanisław Dziwisz w wykładzie nt. wizji Kościoła Jana Pawła II.
2020-10-09 11:20:48
miniaturka

Padł kolejny dobowy rekord zakażeń koronawirusem

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, mamy 4739 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
2020-10-09 11:38:39
miniaturka

Główne obchody 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży po raz pierwszy w historii przyzna specjalny Order za wybitną służbę Kościołowi i Ojczyźnie. Odznaczenie zostanie przyznane 10 października w trakcie uroczystej gali z okazji 30-lecia reaktywacji.