Strona główna
opoka.org.pl
Nie można załadować skryptu z reklamą. Czy jest włączony AdBlock?
2018-09-03 07:56
Waldemar Wesołowski

Diecezjalne i wojewódzkie dziękczynienie za plony w Gryfowie Śląskim

Wieńce dożynkowe z elementami niepodległościowymi oraz bochenki chleba upieczone z tegorocznego zboża przywieźli rolnicy do Gryfowa Śląskiego.

Biskup legnicki poświęcił wieńce dożynkowe

- Konstytucją chrześcijańskiego życia jest dekalog. Bóg jest Panem życia, Stworzycielem świata, dlatego stajemy przed Nim w pokorze, dziękując mu za wszystkie dary – mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. dożynkowej w Gryfowie Śląskim.

Tegorocznym miejscem dożynek diecezjalnych, a zarazem wojewódzkich był Gryfów Śląski. Msza św. dziękczynna, została odprawiona w południe, 9 września, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a po niej, po uroczystym korowodzie, rozpoczęła się część artystyczna.

W uroczystości wzięli udział biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko -augsburskiego Waldemar Pytel, organizatorzy tego wydarzenia z Cezarym Przybylskim - Marszałkiem województwa dolnośląskiego i Burmistrzem Miasta Olgierdem Poniźnikiem na czele, wójtowie i przedstawiciele sołectw, delegacje rolników z wieńcami dożynkowymi, mieszkańcy miasta i Gminy, goście z Polski i zza granicy, oraz wiele innych osób.

- Jesteśmy zgromadzeni w imię Jezusa Chrystusa, by razem z Nim i przez Niego, składać Bogu Ojcu dzięki za plony, za zdolność pracy, za wszystko, co jest związane z rolnictwem, hodowlą, pszczelarstwem, działkami, za to, co jest związane z naszym życiem. Dlatego stajemy w postawie pokory, prostoty, przed Bogiem, któremu składamy dziękczynienie w tej Eucharystii, uznając także nasze grzechy i wyzwalając w sobie gotowość wychodzenia ku woli Pana Boga – mówił podczas Eucharystii Biskup legnicki.

Nawiązując zaś, do odczytywanego tego dnia słowa Bożego, apelował o ludzi prawych, ludzi prawego sumienia. Zachęcał też do dziękczynienia składanego Bogu za tegoroczne plony i za całe nasze życie, a także by umieć otworzyć się na Słowo Boga i umiejętnie je słuchać.

- „Słuchaj Izraelu, niczego nie dodawaj, niczego nie ujmuj, żebyś był w tej ziemi, którą ci dałem” - to jest konstytucja chrześcijańskiego życia. Dzisiaj też wiemy, jakie są problemy ze zrozumieniem konstytucji. Ja nie wchodzę na to pole. Wiemy, że jako wierzący, mamy jedną konstytucję: dekalog i Ewangelię. Dekalog oświecony światłem Ewangelii – podkreślił Pasterz Kościoła legnickiego.

Nawiązując do rocznicy odzyskania niepodległości, podkreślił ważną rolę rolników, jaką odgrywali i nadal odgrywają w społeczeństwie i w odzyskiwaniu niepodległości. Wszystkich też zawierzył Maryi, tej, która wydała najdoskonalszy Owoc swego życia.

Na zakończenie wspólnej modlitwy pobłogosławił także przywiezione wieńce dożynkowe, w których, obok elementów religijnych, obecna była także tematyka narodowościowa.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli do miejsca, gdzie odbyła się druga część uroczystości, obejmująca obrzęd dożynkowy z „Misterium chleba” w wykonaniu zespołu „Łużyczanki” z Pobiednej, występ Zespołu „Podgórzanie”, ogłoszenie wyników na najładniejszy wieniec dożynkowy, oraz czas na zabawę i koncerty zaproszonych zespołów.

Starostą dożynek diecezjalnych i wojewódzkich był Tomasz Krawczyk z miejscowości Wieża koło Gryfowa Śląskiego, który gospodaruje na 170 hektarach. Dodatkowo zajmuje się hodowlą krów. Natomiast starościną dożynek została Magdalena Sawicka z Rząsin. Wraz z mężem uprawia 40 hektarów ziemi i zajmuje się hodowlą bydła, a szczególnie produkcją mleka.

Dla rolników to był bardzo trudny rok. Wszystko z powodu suszy, która zniszczyła wiele upraw. Z ogromnymi problemami borykają się także hodowcy. Mimo tego, wszyscy dziękowali Bogu za tegoroczne plony.

Więcej na stronie Radia Plus Legnica oraz Niedzieli legnickiej

kspn



Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2018-09-02 18:33:53
miniaturka

Zakopane: III Bieg po Oddech z Justyną Kowalczyk

Ponad 700 osób biegło na rzecz chorych na mukowiscydozę, a wśród nich Justyna Kowalczyk, ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. III Charytatywny Bieg po Oddech odbył się 2 września w Zakopanem.
2018-09-02 18:52:09
miniaturka

Krew na Całunie Turyńskim nadal ma czerwony odcień

Włoskim naukowcom udało się wyjaśnić, dlaczego plamy krwi na Całunie Turyńskim nie są całkowicie brunatne, lecz nadal zachowują czerwony odcień.
2018-09-02 21:31:19
miniaturka

Bp Janiak: dziękujmy Panu Bogu za chleb powszedni

- Dziękujmy Panu Bogu za chleb powszedni, którego nam nie brakuje - mówił biskup kaliski Edward Janiak na dożynkach diecezjalno-gminnych w Odolanowie.
2018-09-03 08:09:27
miniaturka

Australia: odpowiedź biskupów na rekomendacje ws. nadużyć

Australijscy biskupi odpowiedzieli na raport Komisji Królewskiej przedstawiający rekomendacje dotyczące instytucjonalnych reakcji na problem nadużyć seksualnych względem nieletnich. Przyjęto 79 z 80 zaproponowanych.
2018-09-03 08:41:42
miniaturka

Liverpool: procesja eucharystyczna powraca po 110. latach

Po 110. latach ulicami Liverpoolu znów przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Po raz pierwszy od 1908 r. wierni będą mogli publicznie zamanifestować swoją cześć dla żywej obecności Chrystusa pod postacią chleba.
2018-09-03 09:08:25
miniaturka

Papieski apel w sprawie Syrii

Papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zapobieżenie katastrofie humanitarnej w syryjskiej prowincji Idlib. Leży ona w północno-zachodniej części Syrii i ostatnio ponownie stała się areną krwawych starć.
Nie można załadować skryptu z reklamą. Czy jest włączony AdBlock?