Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-02 21:28
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: dziękujmy Panu Bogu za chleb powszedni

- Dziękujmy Panu Bogu za chleb powszedni, którego nam nie brakuje - mówił biskup kaliski Edward Janiak na dożynkach diecezjalno-gminnych w Odolanowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony podczas dożynek diecezjalno-gminnych w Odolanowie przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Przed Eucharystią biskupi obejrzeli wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej oraz sołectw z miasta i gminy Odolanów. Biskupi podziwiali trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców.

W swoim słowie biskup kaliski podkreślał, że tegoroczne lato ze względu na suszę nie było dobre dla rolników. – Chciejmy dzisiaj z głębi serca dziękować Panu Bogu za chleb powszedni, którego nam nie brakuje. Głodnych nie ma, bo dzielimy się tym chlebem. To jest piękny dar miłości do Pana Boga i drugiego człowieka – powiedział bp Janiak.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności dla rolników i symbolizują wysiłek rzeszy ludzi, będąc jednocześnie symbolem solidarności. – Tej solidarności, która stała się symbolem wolności, a której najbardziej potrzeba współczesnym rolnikom jako grupie społecznej. Żeby była zdolna do obrony interesów polskiego rolnictwa i miała szansę na dobre rezultaty w negocjacji o lepsze środki produkcji i ceny skupu – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że do chleba należy odnosić się z szacunkiem. – Chleb spożywamy każdego dnia. Czy staramy się, aby nie zmarnował się, aby nie upadł na ziemię, aby nie został wyrzucony na śmietnik, aby nie wbijać w niego noża przed nakreśleniem na nim znaku krzyża? – pytał celebrans.

Stwierdził, że chleb jest częścią dziedzictwa kulturowego. – Chlebem błogosławiono nowożeńcom, witano dostojnych gości. Kromkę chleba dawano na pożegnanie jako znak błogosławieństwa oraz zapowiedź szczęśliwego powrotu. Do nowo wzniesionego i poświęconego domu najpierw wnoszono chleb i wodę. Chleba użyczano ubogim i żebrzącym w czynach miłosierdzia – wskazywał hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby kierowali się mądrością w swoim życiu, dzięki której osiągną życie wieczne. – Jeżeli nie żyjemy mądrze to wchodzi w nasze życie głupota i człowiek pędzi tracąc czas za różnymi sprawami w sposób nieumiarkowany i nieroztropny, nie mając na względzie dóbr wiecznych. Po to jest Eucharystia, abyśmy te dobra wieczne dostrzegali i je pragnęli – mówił bp Buzun.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, ks. prał. Dariusz Smolnik, wikariusz biskupi ds. sakramentów i proboszcz parafii pw. św. Marcina w Odolanowie, ks. kan. Henryk Sikora, diecezjalny duszpasterz rolników, duchowieństwo, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Po Eucharystii starostowie dożynek: Krystyna Kolany i Andrzej Wojciechowski z Odolanowa, Maria Binek i Andrzej Leja z Raczyc, Alicja Kołodziej i Mirosław Śniotała z Gliśnicy, Maria Rudnicka i Andrzej Koziarek z miejscowości Baby złożyli bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, proboszcza parafii pw. św. Marcina w Odolanowie ks. prał. Dariusza Smolnika, burmistrza Odolanowa Mariana Janickiego i przewodniczącego rady miasta i gminy Odolanów Jana Prokopa.

Obrzęd dożynkowy odbył się z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-02 18:04:40
miniaturka

Katowice: Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Kilka tysięcy młodych ludzi spotkało się w katowickiej archikatedrze na powakacyjnym Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wiktor Skworc. W homilii podkreślał konieczność czystego serca i czystego postępowania.
2018-09-02 18:33:53
miniaturka

Zakopane: III Bieg po Oddech z Justyną Kowalczyk

Ponad 700 osób biegło na rzecz chorych na mukowiscydozę, a wśród nich Justyna Kowalczyk, ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. III Charytatywny Bieg po Oddech odbył się 2 września w Zakopanem.
2018-09-02 18:52:09
miniaturka

Krew na Całunie Turyńskim nadal ma czerwony odcień

Włoskim naukowcom udało się wyjaśnić, dlaczego plamy krwi na Całunie Turyńskim nie są całkowicie brunatne, lecz nadal zachowują czerwony odcień.
2018-09-03 08:02:13
miniaturka

Diecezjalne i wojewódzkie dziękczynienie za plony w Gryfowie Śląskim

Wieńce dożynkowe z elementami niepodległościowymi oraz bochenki chleba upieczone z tegorocznego zboża przywieźli rolnicy do Gryfowa Śląskiego.
2018-09-03 08:09:27
miniaturka

Australia: odpowiedź biskupów na rekomendacje ws. nadużyć

Australijscy biskupi odpowiedzieli na raport Komisji Królewskiej przedstawiający rekomendacje dotyczące instytucjonalnych reakcji na problem nadużyć seksualnych względem nieletnich. Przyjęto 79 z 80 zaproponowanych.
2018-09-03 08:41:42
miniaturka

Liverpool: procesja eucharystyczna powraca po 110. latach

Po 110. latach ulicami Liverpoolu znów przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem. Po raz pierwszy od 1908 r. wierni będą mogli publicznie zamanifestować swoją cześć dla żywej obecności Chrystusa pod postacią chleba.