Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-29 23:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Napierała do księży: Pan Jezus chce, byśmy byli świętymi

- Pan Jezus chce, byśmy byli świętymi – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. z kapłanami obchodzącymi srebrny jubileusz kapłaństwa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Kapłani wyświęceni 25 lat temu z archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej przybyli z pielgrzymką dziękczynną do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wraz z jubilatami modlił się pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa.

Wśród jubilatów byli księża, którzy 26 maja 1993 r. z rąk bp. Stanisława Napierały w katedrze kaliskiej otrzymali święcenia, a rok wcześniej zostali wyświęceni w Kaliszu na diakonów. Był to pierwszy rocznik diakonów nowo powstałej diecezji kaliskiej. Obecny był także ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, który był pierwszym rektorem kaliskiego seminarium.

W homilii pierwszy biskup kaliski tłumaczył na czym polega różnica między księdzem a kapłanem. - Ksiądz to jest człowiek widziany na zewnątrz w swoim wyglądzie, sposobie bycia, w swoim działaniu, a kapłan to tajemnica, która ma źródło w czymś co jest ponadludzkie. Kapłan to drugi Chrystus. Udział w kapłaństwie Jezusa Chrystusa czyni człowieka, księdza - kapłanem. Jako kapłan reprezentuję Boga, głoszę Go ludziom, sprawuję swoje posłannictwo w Jego imieniu i prowadzę ludzi do nieba – wskazywał celebrans i dodał, że kapłan powinien być dobrym pasterzem na wzór Jezusa Chrystusa.

Podkreślał, że w życiu kapłana najważniejsza jest wiara. - Jeżeli nie ma wiary to jestem tylko księdzem, który prezentuje się na zewnątrz. Wiara dopiero dociera do tej tajemnicy kapłana, pasterza na wzór Chrystusa. Jako ksiądz powinienem wierzyć w kapłaństwo, które jest we mnie – mówił bp Napierała.

Zaznaczył, że we współczesnych czasach ludzie nie mający wiary są negatywnie nastawieni do kapłanów. – W wymiarze powszechnym pojawia się antyklerykalizm, postawa wrogości wobec księdza, kapłana, nieraz nawet walki. Jeżeli ktoś patrzy na księdza bez wiary to pyta co on wnosi w społeczeństwo. Wiara niknie w ludziach i stąd taki zorganizowany antyklerykalizm – ubolewał hierarcha.

Wskazał jednak, że zdecydowana większość ludzi wierzy w kapłaństwo, nawet gdy kapłan się potknie i upadnie. – Ludzie wierzą, że ten człowiek jest wybrany przez Boga, aby prowadził innych do zbawienia, ubolewają, gdy coś się nie udaje i modlą się za kapłanów. Większość ludzi w Polsce jest tak ustosunkowanych do kapłana – przekonywał biskup kaliski senior.

Zachęcał kapłanów, aby byli świętymi. - Pan Jezus chce, byśmy byli świętymi. Kto jest prawdziwie zjednoczony z Panem Jezusem jest świętym. Jestem głęboko przekonany, że wielu kapłanów jest świątobliwych, którzy pragną być zjednoczonymi z Jezusem i ubolewają, jeżeli to się nie udaje i starają się rozpocząć na nowo. Są świątobliwi poprzez swoją gorliwość, zapał, swoje zaparcie siebie, trud, jaki podejmują. Ilu jest kapłanów, którzy wiele dobrego czynią biednym, chorym, starszym, samotnym – mówił kaznodzieja.

Wskazał, że dzisiejsza patronka św. Urszula Ledóchowska wymyśliła apostolstwo uśmiechu, które może być  narzędziem ogromnego dobra i nic nie kosztuje.

Biskup akcentował, że jubileusz to pamięć i nadzieja ku przyszłości. - Niebo to jest nasza nadzieja, nasza przyszłość, nasze zadanie. Mamy prowadzić ludzi do Boga, do zbawienia, do nieba. To przyszłość, dla której jesteśmy – stwierdził bp Napierała.

Po komunii św. pierwszy biskup kaliski zawierzył św. Józefowi księży świętujących 25. rocznicę święceń kapłańskich.

W imieniu kapłanów słowa wdzięczności pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale i pierwszemu rektorowi ks. prał. Jackowi Plocie wyraził ks. kan. Dariusz Kowalek, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. Biskup Stanisław otrzymał od kapłanów zdjęcie sprzed 57 lat, kiedy był neoprezbiterem i współczesną fotografię.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-29 18:41:34
miniaturka

Papież do biskupów Nigeru i Burkina Faso o dialogu z islamem

Biskupi dwóch saharyjskich krajów przebywają z wizytą ad limina. Z Papieżem rozmawiali o problemach z islamem i duchowości kapłana diecezjalnego.
2018-05-29 18:53:40
miniaturka

O. Samir skończył 80 lat, gratulacje od Benedykta XVI

Wybitny islamolog, znawca chrześcijaństwa na ziemiach arabskich, egipski jezuita o. Samir Khalil ukończył 80 lat.
2018-05-29 18:57:10
miniaturka

Chesterton na ołtarze?

Biskup angielskiej diecezji Nottingham będzie konsultował z Watykanem możliwość otwarcia procesu beatyfikacyjnego Gilberta Keitha Chestertona – podał tygodnik The Catholic Herald.
2018-05-30 07:52:36
miniaturka

Kościół żyje z Eucharystii, czyli pierwsze spotkanie Rady Młodzieży Archidiecezji Krakow

Jakie są problemy i potrzeby młodzieży archidiecezji krakowskiej? Jak wyjść im naprzeciw w świecie, który stawia przed nimi trudne wybory? Wreszcie, jakie działania powinno się podjąć, aby młode pokolenie odnalazło swoje miejsce w Kościele?
2018-05-30 07:57:08
miniaturka
play

XXII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 pod hasłem "Jestem"

Trzy dni pozostały do Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Ty jesteś Drogą” to hymn tegorocznego XXII Spotkania Młodych LEDNICA 2000.
2018-05-30 10:21:51
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Hasztag #Procesja łączy miliony katolików na Boże Ciało

Stwórzmy w mediach społecznościowych obraz tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Dzielmy się zdjęciami i nagraniami wideo, oznaczając je hasztagiem #Procesja – zachęca rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.