Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-04 22:13
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna

- Mundur strażaka oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Strażaka.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Floriana, patrona strażaków, którego warto wzywać do pomocy w walce z żywiołami. – Modlimy się do św. Floriana, bo on jest przykładem człowieka charakteru. Nie zaparł się Boga w najtrudniejszych warunkach. Tylko człowiek z charakterem potrafi służyć. Straż pożarna służy człowiekowi. Staje w obronie człowieka i jego mienia. Staje w szeregu służących człowiekowi, który czasem jest zagrożony przez żywioły, kataklizmy, nieszczęścia. Strażacy udzielają pierwszej pomocy sanitarnej. To jest naprawdę bezinteresowna służba – zaznaczył celebrans.

Przekonywał, że służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna. - Strażak nosi mundur, którego w społeczeństwie nie musi wstydzić się. Ten mundur oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą. Ten mundur staje w obronie Polaka i nie kojarzy się ani z aresztowaniem, ani reżimem – powiedział hierarcha.

Dodał, że pod krzyżem Jezusa można nauczyć się ofiarności, a na kartach Ewangelii można znaleźć wskazówki jak służyć drugiemu człowiekowi.

Biskup dziękował strażakom za służbę Bogu i ludziom. - Straż pożarna od niepamiętnych lat służy Bogu. Tam, gdzie jest straż, szkoła, Kościół tam jest życie i człowiek czuje się bezpiecznie – podkreślał bp Janiak.

Po komunii św. biskup kaliski w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi strażaków i ich rodziny.

Życzenia strażakom złożył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. kan. Paweł Jabłoński, kapelan strażaków powiatu kaliskiego, ks. kan. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Po Mszy św. bp Janiak poświęcił 10 nowych wozów strażackich przekazanych strażakom z południowej Wielkopolski. W całej Wielkopolsce zakupiono 30 nowych pojazdów.

Na zakończenie uroczystości strażacy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.

Podczas uroczystości zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-04 18:27:40
miniaturka

Franciszek: Duch Święty chce od konsekrowanych modlitwy, ubóstwa i cierpliwości

O trzech filarach życia konsekrowanego mówił dziś Franciszek do uczestników watykańskiej konferencji o przyszłości zgromadzeń zakonnych.
2018-05-04 18:42:47
miniaturka

Bp Solarczyk do strażaków: dzięki wam w chwilach trudnych ludzie nie są sami

W święto swojego patrona członkowie Państwowych i Ochotniczych Jednostek Strażackich spotkali się na uroczystej mszy św. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.
2018-05-04 20:43:39
miniaturka

Mikstat pamięta o Ojczyźnie i Tych co o nią walczyli…

„ Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim” – w Mikstacie pamiętają i modlili się za Ojczyznę, poległych w jej obronie i za przedwojennego burmistrza Franciszka Tobołę…
2018-05-05 00:07:40
miniaturka

W Tajlandii szaleje sekularyzacja, buddyści liczą na pomoc Kościoła

Biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Papieżowi opowiedzieli o problemach swego kraju, w tym o galopującej sekularyzacji.
2018-05-05 00:25:10
miniaturka

Komunikat o spotkaniu w sprawie Komunii dla protestantów w Niemczech

W sprawie udzielania Komunii protestantom z małżeństw mieszanych niemieccy biskupi mają znaleźć rozwiązanie w miarę możliwości jak najbardziej jednomyślne.
2018-05-05 06:58:18
miniaturka

Bp Miziński nowym przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej powołał nowy skład Kościelnej Komisji Konkordatowej, mianując jej przewodniczącym ks. bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.