Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-01 22:06
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak poświęcił Pustelnię Salezjańską w Marszałkach

- Mam nadzieję, że ten dom będzie służył dla ożywienia ducha, dla wyciszenia, dla dobra duchowego człowieka. W dobie laicyzacji takie domy są potrzebne – powiedział biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. i poświęcił dom rekolekcyjny oraz chatę pustelnika.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Pustelnia Salezjańska „Ognisko Miłosierdzia” w Marszałkach (diecezja kaliska) zaprasza przez cały rok do przeżycia indywidualnych rekolekcji w duchu pustyni. Mogą w nich uczestniczyć: kapłani, osoby konsekrowane, świeccy i młodzież powyżej 18 roku życia, zarówno mężczyźni jak i kobiety. - Dom, w którym kiedyś mieszkaliśmy i pracowaliśmy, gdzie było życie wspólnotowe salezjanów, obecnie stał się taką propozycją wyciszenia się, modlitwy, nawiązania głębszej relacji z Bogiem, odejścia na chwilę od świata po to, żeby inaczej spojrzeć na swoje życie – w rozmowie z KAI zaznaczył  inspektor Jarosław Pizoń, przełożony zakonny Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu.

Duchowny uważa, że dom będzie służył także rozpoznawaniu powołania dla ludzi młodych, którzy poszukują swojej drogi w życiu. - Myśl jest taka, żeby poprzez pracę, modlitwę i kontemplację człowiek mógł przebywać sam na sam z Bogiem oraz braćmi i mógł utrzymać się z pracy własnych rąk – zaznaczył salezjanin.

Przełożony salezjanów dodał, że każdy z uczestników rekolekcji odpowiada osobiście za sposób przeżywania tego czasu, pamiętając zawsze, że najważniejszą sprawą jest troska o coraz głębszy kontakt z Bogiem.

W pustelni w Marszałkach będzie wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu, dlatego powstaje nowa wspólnota Strażnicy Najświętszego Sakramentu. -  Zaproszeni są do niej wszyscy, którzy ukończyli 18 rok życia. Każdy, kto pragnie systematycznie spotykać się z Jezusem Eucharystycznym na adoracji, aby trwać z Nim na modlitwie w ciszy i uczyć się, co znaczy „kontemplacja w działaniu”, może wpisywać się do Księgi  Strażników Najświętszego Sakramentu – tłumaczy ks. salezjanin Dariusz Szyszka, pustelnik Pustelni Salezjańskiej w Marszałkach.

Kapłan dodaje, że każdy może przybyć do Kaplicy Wieczystej Adoracji, do Domu Rekolekcyjnego w Marszałkach, który mieści się w budynku dawnej plebani, w dowolnym, wybranym przez ciebie czasie, aby pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem.

Pustelni Salezjańskiej „Ognisko Miłosierdzia” patronują Niepokalana Wspomożycielka i Wszyscy Święci.Szczegółowe informacje o nowym dziele salezjańskim można znaleźć na stronie internetowej: www.pustelniamarszalki.pl.

Salezjanie są związani z Marszałkami od 1931 r. Pierwszym salezjaninem, który tutaj przybył był ks. Marcin Jankowski. W tym czasie rozpoczęto prace przygotowawcze do otwarcia Wydziału Filozofii Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego. Dyrektorem został ks. Teodor Kurpisz.W tamtym czasie zorganizowano akcję oświatowo-społeczną, powstała grupa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Oratorium, Kółko Rolnicze, Spółka Drenarska, Przysposobienie Rolnicze dla Młodzieży, Kółko Włościanek i ZHP.Następny dyrektor, ks. Adam Cieślar wspólnie z mieszkańcami wioski podjął decyzję przebudowy owczarni na kaplicę seminaryjną, z której mogliby korzystać także wierni z wioski. Pracy błogosławił przybyły z Poznania kard. August Hlond, salezjanin, prymas Polski.Po wybuchu II wojny światowej salezjanie zostali wypędzeni z Marszałek, ale powrócili tutaj w 1945 r. do Marszałek, gdzie zostało otworzone Niższe Seminarium Duchowne.

Z Marszałkami związany był także salezjanin abp Antoni Baraniak, który trafił tutaj 29 grudnia 1955 r. po dwuletnim pobycie w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Zachowała się jego fotografia z własnoręczną adnotacją: „Domowi Salezjańskiemu w Marszałkach, który w dniach od 29 grudnia 1955 do 1 kwietnia 1956 był dla mnie przystanią pokoju po burzliwych przeżyciach więzienia z całego serca błogosławię + Biskup Antoni Baraniak – Marszałki, 2 grudnia 1956”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-01 17:49:54
miniaturka

Prymas Polski: święci wołają dziś do nas, byśmy spróbowali żyć jak oni żyli

„Wszyscy święci świadczą, że nasza nadzieja i wiara w przemianę tego świata ma sens. Wszyscy święci mówią nam, że nie dokonuje się to i nigdy nie dokona w sposób spektakularny.” – mówił 1 listopada w Gnieźnie abp Wojciech Polak.
2017-11-01 18:09:35
miniaturka

Konferencja: Abp Bronisław Dąbrowski - emisariusz Prymasa Tysiąclecia

"Abp Bronisław Dąbrowski - emisariusz prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz" - to tytuł konferencji naukowej jaka odbędzie się 7 listopada w Warszawie, w 100–lecie urodzin arcybiskupa.
2017-11-01 18:27:01
miniaturka

KUL - praktycy i naukowcy o sprawach kanonizacyjnych

Sprawy kanonizacyjne będą tematem konferencji naukowej organizowanej 8 listopada przez Katedrę Prawa Kanonizacyjnego i Sakramentów Świętych KUL.
2017-11-02 05:48:46
miniaturka

Uroczystość Wszystkich Świętych na legnickim cmentarzu

1 listopada na legnickim cmentarzu komunalnym nieszporom i modlitwie za zmarłych przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
2017-11-02 08:10:30
miniaturka

USA: atak w Nowym Jorku. Kard. Dolan: „bezsensowna przemoc”

„Nasze miasto i nasz kraj są zszokowane tym kolejnym aktem bezsensownej przemocy” - powiedział kard. Timothy Dolan odnosząc się do ataku terrorystycznego w centrum Manhattanu w Nowym Jorku.
2017-11-02 08:49:35
miniaturka

Kard. Parolin o kanonizacji bł. Alojzego Stepinaca

"Kanonizacja błogosławionego Alojzego Stepinaca jest wewnętrzną sprawą Kościoła i trzeba to wyraźnie zaznaczyć" - powiedział kard. Pietro Parolin.