Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-11-01 18:33
S. Zielińska / BP KEP

Konferencja: Abp Bronisław Dąbrowski - emisariusz Prymasa Tysiąclecia

"Abp Bronisław Dąbrowski - emisariusz prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz" - to tytuł konferencji naukowej jaka odbędzie się 7 listopada w Warszawie, w 100–lecie urodzin arcybiskupa.

Autor/źródło: Archiwum Orionistów, licencja: CC BY-NC-SA 2.0

Kiedy jako młody ksiądz chciał wyjechać na misję do Ameryki Południowej, usłyszał od założyciela Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści, do którego należał, żyjącego wówczas św. Alojzego Orione – Twoja misja jest w Polsce. Późniejsze całe jego życie pokazało, że były to słowa prorocze. Jako Sekretarzowi Generalnemu Konferencji Episkopatu Polski powierzono mu misję prowadzenia dialogu z władzami PRL. W tym niełatwym dialogu stawał zawsze w obronie Kościoła i Ojczyzny. Jego szczególna misja dla Ojczyzny i Kościoła nigdy nie przeszkadzała mu jednak w działalności duszpasterskiej i w codziennej realizacji charyzmatu orionistów. Sprawował ją nad niepełnosprawnymi i pozostawionymi „na marginesie”, których bardzo nosił w swoim kapłańskim sercu. Kochał Boga, Człowieka, Kościół i Ojczyznę. W czasach komunistycznych był tarczą Prymasów i emisariuszem Papieża św. Jana Pawła II.

16 grudnia 1981 roku bp Bronisław Dąbrowski skierował list do gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym potępił dekret Rady Państwa o stanie wojennym, a zwłaszcza jego 26 artykuł mówiący o możliwości użycia broni palnej przez dowódców oddziałów. Biskup określił jego treść jako rażącą i prowokującą rozlew krwi. W nocy z 21 na 22 grudnia biskup podróżował samolotem do Rzymu, by w Watykanie zdać Janowi Pawłowi II sprawozdanie z wydarzeń w Polsce. Wkrótce stał się specjalnym źródłem informacji papieża o stanie wojennym. Jan Paweł II potrzebował sprawdzonych wiadomości, by mógł w tym zakresie podejmować właściwe decyzje i działania, które miały pomóc Polsce. Polegając jedynie na zachodnich mass mediach, które miały ograniczony dostęp do rzetelnych informacji, mógłby podejmować działania niewłaściwe. Abp Dąbrowski był wówczas jego osobistym emisariuszem. - Odpowiedzialność na nas spada – zapisał w swoim pamiętniku ze stanu wojennego, będąc 22 grudnia w Rzymie. Czując tę odpowiedzialność, od pierwszych dni stanu wojennego abp Dąbrowski był czynnie zaangażowany w pomoc w zwalnianiu internowanych.

W 100–lecie urodzin abpa. Bronisława Dąbrowskiego Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oraz Dyrektor Prowincjalny Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści ks. Krzysztof Baranowski FDP serdecznie zapraszają na wspólnie organizowaną konferencję naukową pt. "Abp Bronisław Dąbrowski - emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz".

W ramach dwóch paneli konferencji będą poruszane zagadnienia związane z rolą Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce w czasach komunistycznych oraz postacią abp. Bronisława Dąbrowskiego jako szczególnego współpracownika Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego.

W panelach wezmą udział uznani eksperci, m. in. prof. Jan Żaryn, prof. Antoni Dudek czy prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Petera Raina oraz świadkowie życia abp. Bronisława Dąbrowskiego. 

Konferencja odbędzie się 7 listopada br. o godz. 9:00 w sali plenarnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6. 

W ramach konferencji o godzinie 11.00 odbędzie się briefing prasowy poświęcony abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu.


Szczegółowy program konferencji:

9:00 uroczyste otwarcie konferencji - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oraz Dyrektor Prowincjalny Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści ks. Krzysztof Baranowski FDP

9:15 Panel I - Rola Kościoła w Polsce w czasie dyktatury komunistycznej – w panelu wezmą udział: prof. J. Żaryn, prof. A. Dudek, prof. Peter Raina, prof. Sł. Cenckiewicz, dr K. Grabska, moderator: Grzegorz Górny

10:45 przerwa kawowa

11:00 briefing prasowy

11:30 Panel II Świadkowie o abp. Bronisławie Dąbrowskim – wspomnienia o duszpasterzu i człowieku ks. St. Pawlina, don Flavio Peloso, dr A. Gręziak, s. K. Dębowska, s. M. J. Klimczak, moderator: Grzegorz Górny


Źródło: BP KEP


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Warszawa, konferencja, Abp Bronisław Dąbrowski