Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-11 00:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak poświęcił mieszkania dla seniorów

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił Kaliski Dom Seniora. Mieszkania dla seniorów przygotowano w byłym domu studenckim UAM w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W akademiku powstało 38 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Wszystkie wyposażone są w łazienki i aneks kuchenny. W budynku znajduje się również winda. W pierwszej kolejności mieszkania przyznano osobom starszym, które znajdują się w trudnej sytuacji mieszkaniowej i finansowej.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski podkreślał, że w Kaliszu dzieje się wiele dobrych rzeczy. – Św. Józef niesie Kalisz nie tylko w Polskę ale i w świat, z czego jako biskup bardzo cieszę się. O poziomie życia miasta świadczy troska o ludzi starszych, niepełnosprawnych i niemowlaków. To jest szacunek dla godności człowieka – powiedział bp Janiak.

Gratulował władzom Kalisza i wszystkim osobom, dzięki którym udało się wybudować nowe mieszkania. - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy podjęli inicjatywę, że w tym miejscu zamieszka prawie 50 osób. Z radością poświęcam ten dom. Niech Pan Bóg strzeże od chorób i złych ludzi. Życzę, by to dzieło, które powstało w mieście służyło przez wiele lat i żeby nikt nie czuł się niepotrzebny w Kaliszu. Jesteście potrzebni społeczeństwu – mówił do seniorów hierarcha.

Prezydent Kalisza wyjawił, że w mieście wystartował program „Kalisz Seniorom”. - Często w społeczeństwie zapomina się o osobach starszych, a jest to grupa, która zasłużyła się dla miasta i my mamy wobec nich wielki dług do spłacenia. Kalisz musi być przyjaznym miastem dla wszystkich mieszkańców tak samo dla młodych  przedsiębiorczych jak i starszych, którzy potrzebują naszego wsparcia – stwierdził Grzegorz Sapiński.

Dodał, że w tej dziedzinie zawiązała się współpraca z Kaliską Radą Seniora na czele z jej przewodniczącą Grażyną Mazurek. - Celem programu jest wsparcie osób starszych poprzez działania na rzecz ich aktywności, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – wskazał prezydent, który zaznaczył, że ok. 30 proc. mieszkańców Kalisza to seniorzy.

Obecna na uroczystości Marzena Rudnicka, założycielka i prezes zarządu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej powiedziała, że instytut nawiązał współpracę z miastem Kalisz prowadzącym wiele ciekawych inicjatyw dla seniorów.

Opowiedziała też o prowadzonej przez instytut kampanii „Senior znaczy szacunek”. Dodała, że jednym z elementów jest „Paszport Seniora”, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje potrzebne osobom starszym, np. jakie ulgi w uprawnieniach posiada senior z racji swojego wieku i gdzie można zgłosić się w tym celu.

Kaliski Dom Seniora został wyróżniony znakiem jakości „OK Senior”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-10 18:12:24
miniaturka

Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach: tutaj ciągle dokonują się cuda

Wspólnie z innymi braćmi ze zgromadzenia jesteśmy zaskakiwani nie potęgą grzechu, ale potęgą Bożego miłosierdzia i tym, że ludzie naprawdę godnie żyją - cieszy się ks. dr Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.
2018-05-10 18:32:08
miniaturka

Znajdź koncert uwielbienia w Boże Ciało 2018

Od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój koncertów uwielbienia w uroczystość Bożego Ciała. Fala uwielbienia Boga w Najświętszym Sakramencie rozlewa się po całej Polsce.
2018-05-10 22:54:55
miniaturka

Nowe wydanie Wspomnienia z kulturkampfu

Ukazało się nowe wydanie „Wspomnienia z kulturkampfu” ks. Walentego Śmigielskiego pod redakcją dr Małgorzaty Judy-Mieloch. Książkę zaprezentowano w ramach odbywających się w Ostrowie Wielkopolskim Dni Kultury Katolickiej pod hasłem „Kto jest moim bliźnim?”.
2018-05-11 08:16:47
miniaturka

Papież na Katholikentag: religia, fanatyzm i przemoc

W przesłaniu na zjazd niemieckich katolików Franciszek zachęca ich do refleksji nad fanatyzmem i skłonnością do przemocy, które stanowią najważniejszy dziś temat w debacie publicznej na temat religii.
2018-05-11 08:23:26
miniaturka

Papież do Sycylijczyków: uwikłanie w zło zwyciężajcie Ewangelią

Kościół na Sycylii wspominał wczoraj 25. rocznicę przemówienia Jana Pawła II w Agrigento. Święty Papież otwarcie wystąpił wówczas przeciwko tamtejszej mafii, a zaangażowanych w nią Sycylijczyków wezwał do nawrócenia, mówiąc o nieuniknionym sądzie Bożym.
2018-05-11 08:53:43
miniaturka

Zmarł Mario Agnes, były redaktor naczelny L’Osservatore Romano

W wieku 86 lat zmarł w Watykanie prof. Mario Agnes, wieloletni redaktor naczelny L’Osservatore Romano.