Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-29 19:08
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak na uroczystościach w Wielowsi

Bp Edward Janiak konsekrował ołtarz w parafii pw. św. Wawrzyńca w Wielowsi. Biskup kaliski udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania, a po Mszy św. modlił się przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski wskazywał, że beatyfikowana dzisiaj w Krakowie Hanna Chrzanowska jest wzorem dla każdego człowieka. – To zwykła pielęgniarka, świecka kobieta, która całe życie poświęciła bez granic osobom chorym, a potem sama zachorowała, ale dawała do końca piękne świadectwo i dojrzewała w tym cierpieniu identyfikując się z Chrystusem, który umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Dzisiaj Kościół pokazuje nam świętą kobietę, która pochyla się nad chorym człowiekiem – przekonywał celebrans.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że jedną ze sprawdzonych dróg prowadzących do Pana Boga jest służba drugiemu człowiekowi. - Nie ma innej drogi do Boga, jak okazywanie miłości drugiemu człowiekowi. Kto nie kocha ludzi, nie kocha Pana Boga, kto gardzi ludźmi, daleki jest od Boga. Pamiętajcie także o modlitwie i sakramentach świętych, żeby nie stracić wiary – zachęcał kaznodzieja.

Bp Janiak zauważył ofiarność parafian, ich determinację w upiększanie świątyni, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. Podziękował proboszczowi za troskę o świątynię i ustanowił ks. Piotra Kuświka kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu.

Biskup kaliski poświęcił także ołtarz św. Wawrzyńca, obraz Świętej Rodziny i nowe witraże, a także wmurował ziemię z Jerozolimy w ścianę powstającej Kaplicy Miłosierdzia Bożego.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. Piotr Kuświk, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Wielowsi oraz kapłani z dekanatu grabowskiego na czele z dziekanem ks. kan. Ryszardem Ryńcem. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, służby mundurowe i licznie zgromadzeni wierni. Zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok”.

Po Mszy św. przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych bp Janiak poświęcił urnę z ziemią z kwatery na Łączce z cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Wielowieś jest trzecią miejscowością w Polsce posiadającą taką urnę.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych został postawiony na placu kościelnym w Wielowsi w 2017 r. Inicjatorem wybudowania pomnika był radny Anatol Piaskowski, a wykonawcą Urząd Gminy Sieroszewice.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-29 14:17:36
miniaturka

Franciszek: naśladujmy przykład bł. Hanny Chrzanowskiej

Ojciec Święty podziękował za świadectwo życia bł. Hanny Chrzanowskiej i zachęcił do naśladowania przykładu tej apostołki chorych.
2018-04-29 18:01:02
miniaturka

Kard. Marx z uznaniem o imienniku Karolu Marksie

Kard. Reinhard Marks widzi w teoriach swego imiennika Karola Marksa ważną korektę systemu kapitalistycznego.
2018-04-29 18:18:39
miniaturka

Bp Śmigiel w Gnieźnie: chrześcijaństwo łączy się z odwagą

„Chrześcijaństwo łączy się z odwagą wyznawania wiary, z dążeniem do świętości” – mówił podczas II Nieszporów o św. Wojciechu biskup toruński Wiesław Śmigiel
2018-04-29 20:47:25
miniaturka

Bp Janiak: biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone cierpieniem

- Biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone wielkim cierpieniem - mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie.
2018-04-30 08:20:47
miniaturka

Franciszek modli się za owoce międzykoreańskiego szczytu

Franciszek zapewnił o swej modlitwie za pozytywne owoce międzykoreańskiego szczytu. To historyczne wydarzenie odbyło się w piątek w Panmundżomie, który przecina linia demarkacyjna między Koreą Północną i Koreą Południową, wyznaczona po wojnie koreańskiej (1950-53).
2018-04-30 08:21:33
miniaturka

Nigeria: kolejny atak na kościół

Co najmniej siedem osób zostało zabitych w kolejnym ataku na kościół do jakiego doszło w Nigerii. Episkopat tego kraju domaga się ustąpienia prezydenta, który nie jest w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa.