Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-04-29 18:12
ek / KAI

Bp Śmigiel w Gnieźnie: chrześcijaństwo łączy się z odwagą

„Chrześcijaństwo łączy się z odwagą wyznawania wiary, z dążeniem do świętości” – mówił podczas II Nieszporów o św. Wojciechu biskup toruński Wiesław Śmigiel

Autor/źródło: BP KEP/Flickr/EpiskopatNews

Ordynariusz diecezji toruńskiej przewodniczył nabożeństwu kończącemu zwyczajowo obchody patronalne ku czci św. Wojciecha. W homilii, nawiązując do przeżywanego w czasie odpustu zakończenia jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce, przypomniał, że Prymasi Polski byli zawsze czytelnym znakiem jedności i swoją działalnością budowali wspólnotę duchową i narodową.

 „Każdy z Prymasów zostawił tutaj, ale i dla całej Polski, sporo dobra, od abp. Mikołaja Trąby aż po obecnego pięćdziesiątego dziewiątego prymasa abp. Wojciecha Polaka. Ich działalność wyznaczała kierunki życia Kościoła, ale też chroniła nasz naród – zawsze zróżnicowany, niekiedy podzielony – przed bratobójczymi konfliktami. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości od prymasów chcemy się uczyć pełnej miłości i roztropności troski o Ojczyznę” – mówił bp Śmigiel. 

Kaznodzieja wspomniał też o patronie Polski św. Wojciechu, pytając, jakie przesłanie kieruje dziś do nas z Gniezna – tego centrum duchowego Polski? Św. Wojciech – mówił – ukazuje nam najpierw, że chrześcijaństwo łączy się z odwagą wyznawania wiary, z dążeniem do świętości. 

Ordynariusz diecezji toruńskiej wspomniał też kapłanów zamordowanych w czasie II wojny światowej, których Kościół w Polsce wspomina właśnie 29 kwietnia, w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. 

Przywołując postać i świadectwo bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, zacytował jego słowa wypowiedziane do współbraci i towarzyszy obozowych cierpień, którzy prosili, aby się oszczędzał, że: „księdzem jest na dziś, a nie na jutro i tu w obozie musi służyć Chrystusowi”. 

„Takich budujących przykładów kapłanów oddanych Bogu jest znacznie więcej” – mówił bp Śmigiel dodając, że podobne świadectwo odważnej wiary i świętości zostawiła także beatyfikowana wczoraj Hanna Chrzanowska. 

„Te zadania – odważnego wyznawania wiary i realizowania powołania do świętości –zabieramy stąd ze sobą. Z Gniezna zabieramy zadanie, abyśmy swoim życiem i świętością realizowaną w codzienności dawali świadectwo, że Jezus jest Panem historii, Panem naszej Ojczyzny, a przede wszystkim Panem naszego życia” – mówił na koniec bp Wiesław Śmigiel. 

Podczas nabożeństwa, podobnie jak podczas wszystkich celebracji odpustowych, śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. We wspólnej modlitwie wraz duchownymi i wiernymi uczestniczył także legat papieski kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii. 

Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak i kard. Vincent Nichols udzielili błogosławieństwa dzieciom. Tradycję tą kultywował rokrocznie kard. Stefan Wyszyński, który błogosławił dzieci razem z kard. Karolem Wojtyłą. 

bgk / Gniezno


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: świętość, chrześcijaństwo, odwaga, bp Wiesław Śmigiel