Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-15 23:03
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak modlił się w miejscu urodzin bł. s. Sancji Szymkowiak

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację bł. s. Sancji Janiny Szymkowiak w Możdżanowie. Wskazywał, że zakonnica jest przykładem służebnej postawy.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans odwołał się do sentencji s. Sancji „Jak się oddać Bogu to się oddać na przepadłe (do końca)”. – Dzisiaj dziękujemy Pan Bogu za dar takiej wielkiej osoby, która jest dla nas przykładem. We współczesnych czasach mało jest ludzi, którzy chcą służyć, a przecież w rodzinie, przy chorych potrzebny jest rys wrażliwości człowieka – powiedział kaznodzieja.

Przypomniał, że w Poznaniu s. Sancja odkryła w sobie dar służebności i wstąpiła do serafitek. – Siostra Sancja szczególnie odznaczała się czcią do Najświętszego Sakramentu i stamtąd brała siłę do bezgranicznej miłości – zaznaczył bp Janiak.

Wskazywał, że w dzisiejszych czasach, kiedy w Europie ludzie chcą urządzać życie bez Boga s. Sancja jest przykładem służebnej postawy wobec Pana Boga i ludzi.

Podkreślał, że w ostatnim objawieniu fatimskim ukazał się św. Józef, którego Pan Bóg dał światu na trudne czasy. – Zachęcam, abyśmy w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego zwracali się do tego patrona we wszystkich swoich sprawach. On jest skutecznym i wiernym Opiekunem – wskazał hierarcha.

Prosił też wiernych, aby modlili się do bł. s. Sancji. - Za wstawiennictwem tej błogosławionej prośmy o siłę do dźwigania krzyża i nie wstydźmy się żadnych służebnych prac i postaw, bo to jest oznaka świętości – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się kapłani z proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Bogdaju ks. Jackiem Klepaczem, siostry serafitki z Poznania, Gdańska i Krakowa, pielgrzymi z parafii pw. św. Rocha w Poznaniu (Sanktuarium bł. s. Sancji Szymkowiak), gdzie znajduje się grób błogosławionej, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy i licznie zgromadzeni wierni.

Dla upamiętnienia spotkania biskup kaliski Edward Janiak, który jest z wykształcenia leśnikiem, zasadził jeden z trzech dębów.

Obecnie w leśniczówce od ponad 30 lat mieszkają Dorota i Bronisław Krawiec, którzy są inicjatorami wielu uroczystości związanych z bł. Sancją. Są oni fundatorami figury błogosławionej rzeźbionej w drewnie, która stoi przed domem. Różaniec, który zakonnica trzyma w prawej dłoni pochodzi z Betlejem, a ofiarowała go kobieta przekonana, że dzięki modlitwie na tym różańcu przeżyła II wojnę światową. Obok figury znajduje się tablica z życiorysem siostry serafitki wraz ze słowami: „Za życia byłam mała, ale dużo będę mogła po śmierci, bo umieram z miłości, a Miłość miłości nic odmówić nie może. Polecajcie mi swoje kłopoty”.

Siostra Sancja Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 r. we wsi Możdżanów k. Ostrowa Wielkopolskiego jako najmłodsza i jedyna dziewczynka z pięciorga dzieci Augustyna i Marianny. W trzy tygodnie po urodzeniu została ochrzczona i otrzymała imiona: Janina Ludwika. Jej rodzice, ludzie rzetelni, pracowici, głęboko religijni, troszczyli się, by wychować swoje dzieci w duchu autentycznych wartości chrześcijańskich. Modlitwą zaczynali i kończyli każdy dzień i każdy posiłek, często chodzili do kościoła i przystępowali do sakramentów św. Wychowanie religijne w rodzinie Szymkowiaków szło w parze z wychowaniem patriotycznym, mieszkali bowiem na terenach zaboru pruskiego, gdzie niemiecka polityka zaborcza była nastawiona na walkę z polskością i katolicyzmem. Z domu rodzinnego wyniosła więc silną wiarę, gorącą miłość Serca Jezusowego, mocne zasady moralne oraz zamiłowanie do pracy sumiennej, systematycznej i poważnego traktowania swoich obowiązków.

Po trzech latach nauki w niemieckiej szkole elementarnej w pobliskiej Szklarce, w 1919 r. rozpoczęła naukę w Żeńskim Liceum i Gimnazjum Humanistycznym w Ostrowie Wielkopolskim. Jako 9-letnie dziecko musiała więc rozstać się z rodzicami i zamieszkać na stancji. Jak to czyniła w domu rodzinnym tak i w nowym środowisku: codziennie modliła się w skupieniu i często chodziła do kościoła. W 1921 r. rodzice Janiny zakupili dom w Ostrowie Wielkopolskim i dzięki temu znalazła się znowu razem z rodzicami i braćmi.

W maju 1928 r. zdała egzamin dojrzałości i wtedy po raz pierwszy jej osobiste plany nie były zgodne z planami rodziców, którzy pragnęli wydać ją za mąż i pozostać przy niej w podeszłym wieku. Udało się jej jednak przekonać rodziców i po roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Poznańskim, na filologii romańskiej. Okres studiów charakteryzował się w jej życiu usilną pracą intelektualną, głębokim życiem duchowym i działalnością charytatywno - apostolską. Każdy dzień rozpoczynała uczestnictwem we Mszy św. Jako studentka brała czynny udział w pracach Sodalicji Mariańskiej: w zebraniach, konferencjach, rekolekcjach zamkniętych apostołując dyskretnie i skutecznie.

W 1934 r. korzystając z zaproszenia Sióstr Oblatek Serca Jezusowego wyjechała do Francji, by w ten sposób lepiej przygotować się do egzaminu magisterskiego z języka francuskiego. Wzięła udział w pielgrzymce do Lourdes, gdzie podjęła decyzję wstąpienia do klasztoru.

27 czerwca 1936 r. poprosiła o przyjęcie do zgromadzenia Sióstr Serafitek w Poznaniu. W zakonie spełniała różne prace: była wychowawczynią, nauczycielką, tłumaczką, furtianką, refektarką. W czasie okupacji służyła jeńcom francuskim i angielskim jako tłumaczka. Ciężkie przeżycia, głód, zimno wyniszczyły jej słaby organizm i zachorowała na gruźlicę. Cierpienia związane z chorobą ofiarowała Bogu za grzeszników. 6 lipca 1942 r. roku z radością złożyła śluby wieczyste. Zmarła 29 sierpnia 1942 r., mając zaledwie 32 lata.

Grób jej znajduje się w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu i przyciąga wielu wiernych, którzy proszą ją o wstawiennictwo u Boga.

S. Sancja została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w dniu 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-15 15:55:27
miniaturka
play

To też jest złamaniem przysięgi małżeńskiej - ks. Marek Dziewiecki

Czym jest okazywanie miłości i czym różni się od jej deklarowania? W jaki sposób małżonkowie powinni okazywać sobie miłość? Co to znaczy, że brak okazywania miłości jest złamaniem przysięgi małżeńskiej?
2018-06-15 18:53:53
miniaturka

Franciszek u św. Marty: wyzysk kobiet grzechem przeciwko Bogu

O wyzysku kobiet, które po tym, jak zostaną wykorzystane wyrzuca się, jak odpadki na śmietnik mówił Papież w czasie porannej Mszy w Domu św. Marty. Franciszek podkreślił, że taka postawa jest grzechem przeciwko Bogu.
2018-06-15 19:05:34
miniaturka

Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Nad setkami tysięcy dzieci zawisła groźba śmierci po tym jak rozpoczął się atak na strategiczny port na zachodzie Jemenu. Organizacje pomocowe przestrzegały, że jeżeli do niego dojdzie krajowi grozi katastrofa humanitarna.
2018-06-16 07:20:39
miniaturka

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje nowych dróg dialogu

Dla pokojowej przyszłości Ziemi Świętej i całego regionu Bliskiego Wschodu trzeba wypracować nowe drogi dialogu.
2018-06-16 07:26:42
miniaturka

Walencja przyjmie imigrantów ze statku Aquarius

Hiszpański kard. Antonio Cañizares powołał specjalny sztab, który będzie koordynował pomoc Kościoła dla imigrantów znajdujących się na pokładzie statku „Aquarius”.
2018-06-16 08:52:11
miniaturka

Kraków: ruszyła akcja „Różaniec dla Afryki”

Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej, która organizuje rekolekcje oazowe w Kenii i Tanzanii, rozpoczęła akcję „Różaniec dla Afryki”.