Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-15 18:46
Aleksandra Bonk / Beata Zajączkowska

Franciszek u św. Marty: wyzysk kobiet grzechem przeciwko Bogu

O wyzysku kobiet, które po tym, jak zostaną wykorzystane wyrzuca się, jak odpadki na śmietnik mówił Papież w czasie porannej Mszy w Domu św. Marty. Franciszek podkreślił, że taka postawa jest grzechem przeciwko Bogu.

Autor/źródło: EpiskopatNews

Ojciec Święty zachęcił do modlitwy za „kobiety odrzucone i wyzyskiwane oraz za dziewczęta, które zmuszone są sprzedawać swe ciało po to, by mieć pracę”. Nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 5,27-32) Franciszek przytoczył słowa Jezusa: „Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa”. Zaznaczył, że Jezus wypowiedział słowa mocne, radykalne, zmieniające historię, ponieważ do Jego czasów kobieta była osobą drugiej kategorii, niewolnikiem, nie mogącym nawet korzystać z przynależnej każdemu człowiekowi wolności.

“ Nauka Jezusa o kobiecie zmienia historię. Czym innym jest kobieta przed Jezusem, czym innym jest kobieta po Jezusie. Jezus obdarza kobietę godnością i stawia ją na tym samym poziomie, co mężczyznę, ponieważ wypełnia pierwsze słowo Stwórcy, że obydwoje są «[stworzeni] na Boży obraz i podobieństwo». Obydwoje, a nie najpierw mężczyzna, a dopiero potem stojąca nieco niżej od niego kobieta. Obydwoje – mówił Ojciec Święty. – Mężczyzna bez kobiety u boku, zarówno jako matki, siostry, małżonki, koleżanki z pracy, czy przyjaciółki nie jest obrazem Boga. ”

Nawiązując do wybrzmiewających w dzisiejszej Ewangelii słów o „pożądaniu kobiety” Papież podkreślił, że dziś widać to mocno w filmach, programach telewizyjnych, czasopismach i gazetach. Kobieta ukazywana jest, jako przedmiot pożądania, użycia, tak jak w supermarkecie, aby np. sprzedać więcej pomidorów. Franciszek podkreślił, że podobnych zachowań nie trzeba szukać daleko. „Dzieje się tak, tam gdzie mieszkamy, w biurach, zakładach pracy, wszędzie tam, gdzie kobiety stają się przedmiotem filozofii «wykorzystaj i wyrzuć, jak odpadki», i nie są nawet postrzegane jako ludzie” – mówił Ojciec Święty.
“ Odrzucanie kobiety jest grzechem przeciw Bogu Stwórcy, bez niej bowiem my, mężczyźni nie możemy być obrazem i podobieństwem Boga. Trwa atak na kobiety, okrutny atak, często nawet nie wyrażany słowami – mówił Papież. – Niejednokrotnie dziewczęta, by zdobyć miejsce pracy muszą się sprzedawać, jak przedmiot używany i wyrzucany. Ileż razy tak się dzieje? [Mówią mi]: tak Ojcze słyszałem, że tak się dzieje w pewnych krajach. To ma miejsce także w Rzymie. Nie trzeba daleko szukać. ”

Franciszek zachęcił do tego, by każdy z nas rozejrzał się wokół siebie i dostrzegł proceder wykorzystywania bezbronnych kobiet. „Co zobaczylibyśmy w czasie nocnego spaceru po pewnych zakątkach naszych miast, gdzie tak wiele kobiet, emigrantek i nie tylko, sprzedawanych jest jak na targowisku. Mężczyźni zbliżają się do nich nie po to, by powiedzieć «dobry wieczór» tylko spytać «ile kosztujesz»” – mówił Franciszek. Tym, którzy łatwo uspokoją swe sumienia nazywając je prostytutkami Papież przypomniał, że „każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo”. Zaznaczył, że za prostytucję odpowiadają mężczyźni, którzy nie traktują dobrze kobiet, stających się „niewolnicami mentalności odrzucenia”.

“ To wszystko dzieje się tutaj, w Rzymie, zdarza się w każdym mieście, anonimowe kobiety, kobiety powiedzielibyśmy «bez spojrzenia», bo wstyd zakrywa oczy, kobiety, które nie potrafią się śmiać. Wiele z nich nie zna radości płynącej z karmienia piersią i z usłyszenia słowa «mamo» – mówił Papież. – Jednak także w życiu codziennym, nawet nie udając się do tych miejsc, obecne jest to okropne przekonanie o odrzuceniu kobiety, traktowaniu jej jako przedmiotu drugiej kategorii. Musimy się nad tym lepiej zastanowić. Pomyślmy nad tym, że traktując tak kobiety gardzimy obrazem Boga, który stworzył kobietę i mężczyznę na swój obraz i podobieństwo. ”

Papież zachęcił, aby rozważany fragment Ewangelii pomógł nam pomyśleć o handlu kobietami oraz ich wyzysku. Przypomniał zarazem, że Jezus otoczony był kobietami, począwszy od swej Matki, przez te, które pomagały Mu realizować Jego misję, po te, którym przywracał godność.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-15 15:09:00
miniaturka
play

Dziewczyny obalają system

Dlaczego studentki zdecydowały się na podjęcie tej nietypowej inicjatywy? Co kieruje tymi pięknymi dziewczynami, że nie skupiają się tylko na własnym rozwoju? W jaki sposób powinniśmy podchodzić do osób niepełnosprawnych?
2018-06-15 15:38:38
miniaturka

Płock: zabytki sakralne dostępne dla turystów

„Odkryj z nami Płock” – pod takim hasłem Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna po raz ósmy zaprasza mieszkańców i turystów do poznawania zabytków miasta, w tym jego obiektów sakralnych.
2018-06-15 15:55:27
miniaturka
play

To też jest złamaniem przysięgi małżeńskiej - ks. Marek Dziewiecki

Czym jest okazywanie miłości i czym różni się od jej deklarowania? W jaki sposób małżonkowie powinni okazywać sobie miłość? Co to znaczy, że brak okazywania miłości jest złamaniem przysięgi małżeńskiej?
2018-06-15 19:05:34
miniaturka

Jemen na krawędzi katastrofy humanitarnej

Nad setkami tysięcy dzieci zawisła groźba śmierci po tym jak rozpoczął się atak na strategiczny port na zachodzie Jemenu. Organizacje pomocowe przestrzegały, że jeżeli do niego dojdzie krajowi grozi katastrofa humanitarna.
2018-06-15 23:06:25
miniaturka

Bp Janiak modlił się w miejscu urodzin bł. s. Sancji Szymkowiak

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację bł. s. Sancji Janiny Szymkowiak w Możdżanowie. Wskazywał, że zakonnica jest przykładem służebnej postawy.
2018-06-16 07:20:39
miniaturka

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje nowych dróg dialogu

Dla pokojowej przyszłości Ziemi Świętej i całego regionu Bliskiego Wschodu trzeba wypracować nowe drogi dialogu.