Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-26 23:58
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: ludzie nadal są prześladowani z powodu wiary

- We współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary – mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. sprawowanej w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościele Świętej Trójcy w Nowej Wsi Książęcej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski poświęcił nowy ołtarz i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele. - Św. Szczepan uwierzył w bóstwo Chrystusa. Zachwycił się Jego słowami. Przymierze z Chrystusem traktował bardzo poważnie. Został ukamienowany za gorliwość i za to, że mówił prawdę – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary. - Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego życie trzeba stracić. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z powodu lenistwa, braku gorliwości – powiedział kaznodzieja.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania podkreślał, że katolicy zobowiązani są przekazywania wiary innym i bronienia tej wiary jeżeli zajdzie taka potrzeba. - Żeby być człowiekiem wiary trzeba mieć odwagę bycia sobą, nie wstydzić się krzyża Chrystusowego. Trzeba na życie patrzeć w perspektywie chrześcijańskiego optymizmu. Modlimy się, żebyście nigdy Chrystusa nie zdradzili i nie odeszli od Jego Kościoła gdziekolwiek wypadnie wam żyć – akcentował hierarcha.

Najstarsza informacja o Nowej Wsi Książęcej pochodzi z 1440 r. W 1803 r. wieś uległa całkowitemu zniszczeniu spowodowanemu przez pożar, podczas którego spłonął także kościół. Odbudowano go w 1804 r. i w takiej postaci zachował się do dzisiaj.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z początku XIX w. W barokowo-klasycystycznym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz przedstawiający Świętą Trójcę w otoczeniu aniołów. Od 2015 r. proboszczem parafii jest ks. Daniel Wawrzyniak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy