Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-13 00:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak dziękował za sześć lat posługi w diecezji kaliskiej

W szóstą rocznicę ingresu biskup kaliski Edward Janiak dziękował w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu za posługę w diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Witając biskupa kaliskiego ks. prał. Adam Modliński podkreślił, że szósty rok posługi pasterskiej w diecezji kaliskiej wpisuje się w Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. – Ekscelencjo dziękujemy Ci za to, że swoim nauczaniem i przykładem życia przypominasz nam o Bogu, który jest miłością i kocha każdego człowieka, również słabego. Księże Biskupie to Twoim pragnieniem było, aby Ojciec Święty Franciszek ten rok ogłosił błogosławionym czasem łaski, w którym doświadczamy bliskości oraz szczególnego wstawiennictwa i opieki św. Józefa - mówił proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu. 

W homilii ks. prał. Aleksander Gendera wskazywał, że modlitwa wiernych za pasterza diecezji kaliskiej widoczna jest w owocach jego posługiwania. – Chodzi nie tylko o doświadczenie choroby i cierpienia fizycznego, które Ksiądz Biskup ofiarowuje za Kościół, ale nade wszystko o takie sytuacje, w których Ksiądz Biskup przytłoczony problemami pozostaje sam przed Chrystusem, a jednak niesiony modlitwą niejednej matki, niejednego ojca, czy też niejednego kapłana – powiedział kaznodzieja.

Zacytował fragment homilii wygłoszonej przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w dniu ingresu, w którym wyrażał gotowość do służby w diecezji licząc na orędownictwo i wsparcie św. Józefa. – Dziś po 6 latach służby w Kościele kaliskim dziękujemy za ojcowskie ciepło, za pogodne usposobienie, za cierpliwość i wyrozumiałość, za „Oportet servire” – podkreślał wikariusz biskupi ds. duchowieństwa.

Po komunii św. w imieniu duchowieństwa i wiernych przemówił bp Łukasz Buzun, który dziękował za posługę pasterską w diecezji i zapewnił o współpracy. Słowa podziękowania wypowiedzieli także przedstawiciele sióstr zakonnych, Akcji Katolickiej, parafian oraz władz samorządowych Kalisza i Wrocławia, którzy życzyli sukcesów w dalszym prowadzeniu diecezji.

Słowa wdzięczności wobec Boga i ludzi wyraził biskup kaliski Edward Janiak, który dziękował  księżom, siostrom zakonnym oraz wiernym świeckim za współpracę oraz modlitwę.

Podczas Eucharystii biskup kaliski Edward Janiak przekazał księżom nominacje. Ks. kan. Ryszard Muszyński, proboszcz parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie, dotychczas kanonik honorowy Kapituły Konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim podniesiony do godności kanonika gremialnego tej Kapituły. Ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej i proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Kaliszu. Ks. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu. Ks. Jarosław Kołodziejczak, administrator parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu i diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Kaliszu.

We Mszy św. uczestniczyli także: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, emerytowany proboszcz parafii św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim ks. inf. Tadeusz Szmyt, wikariusze biskupi, kapłani pracujący w urzędach centralnych diecezji kaliskiej, kapłani Kapituły Katedralnej, Kolegiackiej i Konkatedralnej, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych Kalisza i Wrocławia, delegacje organizacji kościelnych i świeckich, wierni diecezji kaliskiej.

Po Mszy św. biskup Edward poświęcił kaplicę na probostwie.

Bp Edward Janiak w dniu 12 września 2012 r. odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Objął w ten sposób kanonicznie diecezję kaliską. Mszę św. koncelebrowało wówczas ok. 40 biskupów i kardynałów oraz prawie 400 kapłanów. Najpierw biskup zawierzył siebie i diecezję św. Józefowi Kaliskiemu, skąd udał się do katedry św. Mikołaja, gdzie celebrował uroczystą Mszę św.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-12 18:10:40
miniaturka

Papież: tylko miłość czyni człowieka wolnym

Ten, kto nie potrafi kochać, staje się niewolnikiem własnego „ja” – to myśl przewodnia katechezy, którą Papież wygłosił w czasie audiencji ogólnej.
2018-09-12 18:21:55
miniaturka

Życzenia Przewodniczącego Episkopatu Polski dla bp. Grzegorza Olszowskiego

Abp Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył nowemu biskupowi pomocniczemu archidiecezji katowickiej życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej i zapewnił o modlitwie.
2018-09-12 18:42:57
miniaturka

Piotr Schmidt Quartet Saxesful

Wybitny jazzowy trębacz Piotr Schmidt z całą plejadą najwspanialszych polskich saksofonistów jazzowych: Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, Maciej Sikała, Piotr Baron oraz Adam Wendt. Większość z nich będzie towarzyszyć zespołowi także w Katowicach w Filharmonii Śląskiej 22 września!
2018-09-13 07:32:57
miniaturka

Podwójny jubileusz biskupa seniora Stefana Cichego

W środę 12 września biskup senior Stefan Cichy świętował podwójny jubileusz: 55-lecia święceń prezbiteratu i 20-lecia posługi biskupiej.
2018-09-13 08:11:56
miniaturka

Nigeria: zamordowano kolejnego kapłana

W Nigerii zamordowano kolejnego kapłana. Do tragedii doszło w miniony poniedziałek, 10 września. To już czwarty duchowny zabity w tym roku w Nigerii, a 26 na świecie.
2018-09-13 08:41:03
miniaturka

Papież do Japończyków: bądźcie ambasadorami przyjaźni

W środę rano przed audiencją ogólną Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Tensho Kenoho Shisetsu Kenshokai przybyłymi z Japonii. Podejmuje ono działania na polu kultury i promocji praw człowieka.