Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-02 20:44
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: św. Barbara to odważna przewodniczka w wierze

- Kościół daje nam św. Barbarę jako odważną i mężną przewodniczkę w wierze - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w kaplicy pw. św. Barbary w Kaliszu - Szczypiornie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej poświęcił odnowioną kaplicę, która zyskała dawny wygląd z 1906 r. Podczas uroczystości do kaplicy wprowadzono relikwie św. Barbary – dar od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

W homilii bp Buzun wskazywał, że św. Barbara stoi u początku adwentu. - Niech św. Barbara prowadzi nas do Chrystusa po ścieżkach Eucharystii adwentowej. Kościół daje nam św. Barbarę jako odważną i mężną przewodniczkę w wierze – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że adwent to czas na zmianę. - Pokutować to czynić dobro. Zmienić się to być bardziej zaangażowanym w sprawy Kościoła, społeczne i rodziny, a także być bardziej przekonanym do tych wartości, którymi trzeba żyć na co dzień – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że Kościół zachęca, żeby umiarkowanie korzystać z życia, żeby postawić sobie pewne granice i podjąć postanowienia. - Te granice są potrzebne, bo inaczej tracimy czas na różne rzeczy, które są często zbyteczne, a brakuje nam czasu, który ma być poświęcony na sprawy istotne, czyli modlitwę, przygotowanie się do sakramentu pokuty, podjęcie konkretnego postanowienia. To wszystko nas przybliża do Pana – przekonywał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Kaplica św. Barbary została zbudowana ok. 1850 r. przez ówczesnych właścicieli Szczypiorna – Julię i Macieja Ordęgów jako kaplica grobowa. W 1906 r. kolejny właściciel dóbr szczypiornickich – Stefan Bronikowski rozbudował kaplicę grobową – dobudowując prezbiterium i nawę główną. Efektem tej przebudowy była kaplica jednonawowa, która w takiej formie przetrwała do 1961 r. Już w 1907 r. rozpoczęto w kaplicy odprawianie Mszy św. W latach 1961 -1969 znacznej przebudowy i rozbudowy kaplicy dokonali ks. Józef Pełka i ks. Michał Jerzmanowski.

W pierwszą niedzielę adwentu, 3 grudnia 1978 r., biskup włocławski Jan Zaręba erygował parafię pw. św. Barbary w Kaliszu – Szczypiornie. Pierwszym zarządcą parafii był ks. Józef Dudziński. W latach 1981-1989 proboszczem parafii był ks. Paweł Kodłubaj, który zbudował kościół. W 1986 r. bp Jan Zaręba nadał nowej świątyni wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego, zmieniając równocześnie tytuł parafii.

W 2009 r., kiedy proboszczem był ks. Stanisław Stasiak, kaplica św. Barbary została wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. W 2013 r. rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie. Pierwszym etapem była wymiana dachu kaplicy. Od 2014 r. proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest ks. Jarosław Kołodziejczak.

Dzięki ofiarności i życzliwości parafian oraz dotacjom na prace konserwatorskie z Urzędu Miasta Kalisza kaplica odzyskała dawny wygląd z 1906 r.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy