Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-15 21:33
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: patriotyzm wymaga od człowieka kształtowania postawy wewnętrznej

Bp Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. z racji centralnych obchodów święta stulecia odzyskania niepodległości i powstania wielkopolskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Uroczystość połączono ze zjazdem Kurkowych Bractw Strzeleckich z całej Polski.

W homilii celebrans wskazywał na rolę Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że wielu świętych i błogosławionych pracowało na rzecz odrodzenia polskiej duszy. Spośród licznego grona takich osób wymienił Rafała Kalinowskiego, Alberta Chmielowskiego, Sebastiana Pelczara, Faustynę Kowalską, Urszulę Ledóchowską, Edmunda Bojanowskiego. - Kościół wyniósł na ołtarze te osoby po to, aby dać nam wzór i przykład z jednej strony człowieka świętego o jasnym i pięknym sercu, a z drugiej strony człowieka, który tym sercem potrafi kochać Polskę i przyczynił się do jej odrodzenia – powiedział bp Buzun.

Podkreślał, że patriotyzm zawiera w sobie postawę wewnętrzną w odniesieniu do ojczyzny. - Patriotyzm oznacza umiłowanie tego co ojczyste, ukochanie historii, tradycji, języka, krajobrazu ojczystego. W tym czasie dobrze rozumiany patriotyzm jest nam bardzo potrzebny – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że we współczesnych czasach patriotyzm wymaga od człowieka kształtowania postawy wewnętrznej. - Polacy zawsze byli zdolni do wielkich ofiar, do zachowania dobra, którym jest ojczyzna. Świadczą o tym liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli o Polskę na różnych frontach świata. Nie chodzi tylko o to, aby pięknie umierać, ale bardziej chodzi o to, żeby dobrze żyć i solidnie pracować – mówił celebrans.

Dodał, że obecnie nie jest to czas próby, który zmusza człowieka do męczeństwa i oddania życia za ojczyznę, ale jest to czas kształtowania osobowości Polaka. – To czas kształtowania sumienia Polaka, czas walki o czystość wewnętrzną, czas walki, aby nie ulec demoralizacji. Potrzeba walki o wierność Polsce, o wierność drugiej osobie w małżeństwie, o wierność kapłaństwu. Potrzeba zachowania dnia świętego, czyli niedzieli. Potrzeba czasu na modlitwę – przekonywał hierarcha.

Wskazywał, że ojczyzna ziemska nie jest ostatecznym celem człowieka. - Ta ojczyzna, której na imię Polska prowadzi nas do ojczyzny wiecznej. Po to tutaj zmagamy się o kształt swojego życia, po to modlimy się, po to przeżywamy Eucharystię i korzystamy z sakramentów świętych, abyśmy potem wszyscy spotkali się w niebie, a centrum tej ojczyzny będzie Jezus Chrystus – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W swoim słowie ks. prał. Andrzej Szudra podkreślał, że miłość do ojczyzny to nie tylko wdzięczna pamięć i szacunek dla ołtarzy przeszłości, ale to także odpowiedzialność za jej obecny kształt.- Nie możemy czuć się zwolnieni od tej odpowiedzialności. Każdy na swoim miejscu zgodnie z powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro, o siłę, szczególnie moralną, o sprawiedliwość w naszym ojczystym domu. Trzeba tę wolność, którą odzyskaliśmy mądrze i odpowiedzialnie zagospodarować. Trzeba jej właściwie używać z myślą o dobru wspólnym – mówił kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wraz z bp Łukaszem Buzunem modlili się: ks. Adam Borysik, kapelan Zjednoczonych Kurkowych Bractw Strzeleckich, ks. prał. Andrzej Szudra, kapelan Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim, Krzysztof Larski, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich, Piotr Sitarz, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich, delegacje Kurkowych Bractw Strzeleckich z całej Polski. Uroczystość uświetniły: Chór „Lira” i Ostrowska Orkiestra Koncertowa.

Po Mszy św. odbyła się intronizacja na nowego Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Punktem kulminacyjnym uroczystości była wielka kanonada z armat brackich.

Uroczystość pod hasłem „100 salw na stulecie” została zorganizowana przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Ostrowa Wielkopolskiego.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-15 17:46:59
miniaturka

Abp Martin w Poznaniu: papież patrzy na rodziny w prawdzie, a nie w ideale

Papież postrzega rodziny w prawdzie, to znaczy w takim kształcie, w jakim są, a nie w ideale – powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu abp Eamon Martin, prymas całej Irlandii.
2018-09-15 18:47:55
miniaturka

Źródła Nadziei: Debata na temat Pojednania

W poniedziałek, 24 września, w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się debata o pojednaniu narodów, w kontekście listu otwartego Bractwa Przemienienia Pańskiego „Żywiący Nadzieję, Akcja Narodowej Pokuty”.
2018-09-15 18:54:56
miniaturka

Bp Libera: wraz z Episkopatem podziękujmy Bogu za wielkiego Świętego z Mazowsza

„Wraz z całym Episkopatem pragniemy dziękować Bogu za tego wielkiego Świętego z Mazowsza” - napisał bp Piotr Libera w zaproszeniu na uroczystą Mszę św. z udziałem Episkopatu Polski, z okazji obrad Konferencji Episkopatu Polski w Płocku.
2018-09-15 23:28:35
miniaturka

Rzym: zakończyła się sesja formacyjna dla biskupów misyjnych

W Rzymie zakończyła się sesja formacyjna dla biskupów posługujących w krajach misyjnych. Została zorganizowana przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.
2018-09-16 07:45:08
miniaturka

Papież: Boga nie znajdziemy w smartfonie, jest w drugim

W przemówieniu do młodych Franciszek mówił o potrzebie słuchania Boga, przyjmowania innych i o sposobie przeżywania młodości.
2018-09-16 07:49:08
miniaturka

Papież: celebrować, towarzyszyć i świadczyć

Wczoraj po obiedzie Papież odwiedził miejsca, zwiazane z życiem i śmiercią ks. Pino Puglisiego. Udał się do dzielnicy Brancaccio, uchodzącej za najbardziej niebezpieczną w Palermo.