Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-11 20:25
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: pamiętajmy o świętowaniu niedzieli

- Pamiętajmy o świętowaniu niedzieli– mówił bp Łukasz Buzun do pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych z całej Polski, którzy po raz 20. przybyli do św. Józefa.

Autor/źródło: Rafał Rasiak

Każdego roku pielgrzymi gromadzą się na dziękczynieniu w kaliskiej bazylice, skąd pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

Witając pielgrzymów z całej Polski ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że od 2 grudnia 2017 r. decyzją papieża Franciszka trwa Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. Dodał, że Ojciec Święty podniósł kaliską bazylikę do godności Narodowego Sanktuarium św. Józefa. - Św. Jan Paweł II będąc w Kaliszu 21 lat temu zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny i obronę życia w Polsce i na świecie. Św. Józef to potężny i skuteczny orędownik u Boga. Wierni najczęściej proszą w sprawach dotyczących rodziny i jej bytu materialnego. Proszą o zgodę i trzeźwość w rodzinach, o dobre wychowanie dzieci, o pracę, o mieszkanie, o zdrowie, o miłość, o wiarę i zostają wysłuchani – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki, który nawiązał też do encykliki papieża Franciszka „Laudato Si” poświęconej trosce o środowisko naturalne człowieka.

W homilii celebrans odwołując się do słów z Ewangelii, że smutek zmienia się w radość podkreślał, że radością jest nawrócenie człowieka. - Można oczyścić swoje serce z tego smutku, który jest destrukcyjny w życiu człowieka. Jest też dobry smutek, który ma na celu opamiętanie się i powrót na drogę wiary. Jezus wkracza w życie człowieka takim jakie ono jest, aby smutek zmieniał się w radość – powiedział bp Buzun.

Zaznaczył, że Sanktuarium św. Józefa jest miejscem modlitwy za rodziny. – W centrum Świętej Rodziny jest Jezus. Nie możemy odłączyć ani Matki Bożej ani św. Józefa od Pana Jezusa. Oni są zawsze razem. Maryja i Józef są solidarni na drodze swojego życia. Są ludźmi modlitwy i wiary – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał pielgrzymów do troski o swój rozwój duchowy. – Pamiętajmy o świętowaniu niedzieli, o znalezieniu czasu na pielgrzymowanie, abyśmy nie ulegli tendencjom zeświecczenia, sekularyzacji. Ta troska o modlitwę, sprawy religijne jest bardzo ważna w życiu człowieka – przekonywał hierarcha.

Prosił wiernych, aby otwarli się na obecność Świętej Rodziny w swoim życiu, aby znajdowali czas na refleksję, modlitwę, odnowę duchową i odpoczynek.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun zawierzył patronowi pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych z całej Polski.

Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem modlili się: krajowy duszpasterz tych służb ks. Grzegorz Krząkała, diecezjalny duszpasterz z Legnicy ks. Roman Raczak, kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota, przewodniczący Rady Krajowej Duszpasterstwa z Katowic Ryszard Wałach, prezes Kaliskich Wodociągów Andrzej Anczykowski, zastępca przewodniczącego Rady Krajowej Henryk Żubertowski oraz pielgrzymami z różnych stron Polski.

Organizatorami pielgrzymki są: Duszpasterstwo Krajowe oraz Prezydium Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-11 15:19:51
miniaturka

18 maja premiera filmu „Bóg nie umarł: Światło w ciemności”.

Już za tydzień na ekrany kin wejdzie wyczekiwana, trzecia część pasjonującego cyklu „Bóg nie umarł: Światło w ciemności”!
2018-05-11 15:26:04
miniaturka

Papież przyjął premier Rumunii

Stosunki dwustronne i przyszłe przewodniczenie Rumunii w Unii Europejskiej to niektóre zagadnienia, poruszone w rozmowie Franciszka z premier Rumunii Vioricą Dăncilă 11 maja w Watykanie.
2018-05-11 18:27:22
miniaturka

Góra św. Anny: 13. Diecezjalna Pielgrzymka Rowerzystów

W sobotę 12 maja odbędzie się 13. Diecezjalna Pielgrzymka Rowerzystów na Górę św. Anny. Msza św. rozpocznie się o godz. 13.00 w Bazylice św. Anny. Podczas wydarzenia przewidziano wiele atrakcji dla uczestników przed Domem Pielgrzyma.
2018-05-11 20:44:22
miniaturka

Zwierzchnik prawosławnej Cerkwi Czech i Słowacji u Papieża

Franciszek zwrócił uwagę na wspólne dziedzictwo Cyryla i Metodego. Podkreślił, że do jedności zobowiązuje nas również wielkie grono męczenników, które wyznało wierność Jezusowi, również w czasach ateistycznych prześladowań.
2018-05-11 20:49:29
miniaturka

Protest wietnamskich zakonnic, którym władze chcą odebrać klasztor

Ulicami stołecznego Hanoi przeszedł protest wietnamskich sióstr zakonnych, które miejscowe władze chcą wywłaszczyć z posiadanych przez nie budynków, by w to miejsce wybudować dochodowe wieżowce.
2018-05-11 22:15:04
miniaturka

Trwa Zebranie Plenarne Synodu Diecezji Gliwickiej

Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej został zwołany 25 marca 2017 r. Dzisiejsze zebranie jest już siódmym. Sesja rozpoczęła się Mszą św. w kościele katedralnym.