Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-30 23:04
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: miłość zstępująca przez krzyż ma nas uświęcić i zbliżyć do Boga Ojca

- Miłość zstępująca przez krzyż ma nas uświęcić i zbliżyć do Boga Ojca, abyśmy mogli pełniej przeżywać Jego świętość w naszym życiu – mówił bp Łukasz Buzun podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że człowiek ciągle na różne sposoby jest kuszony, żeby odrzucił Chrystusa i krzyż. - Przede wszystkim jest to pokusa niewiary w to, że miłość zstąpiła i zawsze przychodzi do człowieka przez krzyż. Istnieje pokusa odrzucenia Chrystusa ukrzyżowanego, a przez to pokusa zejścia z krzyża odpowiedzialności – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że człowiek może zbawić się tylko przez krzyż Chrystusa. - Człowiek sam siebie zbawić nie może. Nie zbawi nas ani dobrobyt, ani sytość, ani zdrowie, bo jedynie w Chrystusie jest zbawienie i odkupienie – akcentował hierarcha.

Zaznaczył, że człowiek odrzucając krzyż niweczy dzieło odkupienia i traci Bożą miłość z oczu.

Odwołując się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał myśl Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Kościół, krzyż, wiara nie są tylko dodatkami do polskości, ale są jej istotą”. 

Po odśpiewaniu Męki Pańskiej i Modlitwie Powszechnej nastąpiło odsłonięcie krzyża i procesja z krzyżem wewnątrz świątyni. Wierni kilkakrotnie klękali i śpiewali ,,Święty Boże’’. Po komunii św., w asyście Straży Rzymskiej, przeniesiono Najświętszy Sakrament do grobu, gdzie trwa adoracja.

Podczas liturgii Wielkiego Piątku z bp Łukaszem Buzunem modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kapłani pracujący w Kurii Diecezjalnej i katedrze.

Nabożeństwo transmitowane było przez Diecezjalną Telewizję Internetową „Dom Józefa” i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kalisz, bp Buzun, Katedra św. Mikołaja, Wielki Piątek, Liturgia Męki Pańskiej