Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-01-05 19:27
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: katecheci są powołani do przekazywania wiary i bycia jej świadkami

- Katecheci są powołani, żeby przekazywać wiarę i być jej świadkami – mówił bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania z katechetami pracującymi w szkołach na terenie diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że człowiek w swoim wnętrzu powinien zachować wierność wobec Pana Jezusa. - Wszystko w Kościele opiera się na wierze: sakramenty, liturgia, ewangelizacja, miłosierdzie, miłość bliźniego – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że przez przekazywanie wiary innym człowiek zakorzenia się w Chrystusie. - Przez to coraz bardziej zakorzeniamy się w naszym powołaniu katechetycznym, tej drodze kształtowania w sobie relacji z Bogiem i stawiania Go na pierwszym miejscu pomimo różnych ograniczeń i słabości – mówił hierarcha.

Dodał, że katecheci są przekazicielami treści wiary przez swoje czyny, myśli, słowa, a przede wszystkim przez łaskę Ducha Świętego.

Zachęcał katechetów, aby zawierzyli się Matce Najświętszej. - Matka Boża jest dla nas przewodniczką, abyśmy coraz bardziej byli w naszym życiu ogarnięci tym „tak” wobec Pana, który do nas przychodzi. Niech Matka Boża będzie dla każdego z nas osobą bliską, z którą ciągle mamy dobrą relację w ciągu naszego dnia i życia – przekonywał bp Buzun.

Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jerzy Adamaczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji i ks. kan. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Druga część spotkania obyła się w refektarzu, gdzie bp Łukasz Buzun złożył katechetom życzenia i przełamał się opłatkiem. W spotkaniu wzięło udział ok. 300 katechetów.

Pierwsze spotkanie opłatkowe z grupą katechetów z udziałem bp. Łukasza Buzuna odbyło się 15 grudnia w Wieruszowie.

Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje ponad 750 katechetów, w tym ok. 540 osób świeckich. Dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu jest ks. kan. Jarosław Powąska.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Msza święta, Kalisz, spotkanie opłatkowe, Wyższe Seminarium Duchowne, katecheci, bp Łukasz Buzun