Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-05 19:27
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Buzun: katecheci są powołani do przekazywania wiary i bycia jej świadkami

- Katecheci są powołani, żeby przekazywać wiarę i być jej świadkami – mówił bp Łukasz Buzun podczas dorocznego spotkania z katechetami pracującymi w szkołach na terenie diecezji kaliskiej.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Spotkanie poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że człowiek w swoim wnętrzu powinien zachować wierność wobec Pana Jezusa. - Wszystko w Kościele opiera się na wierze: sakramenty, liturgia, ewangelizacja, miłosierdzie, miłość bliźniego – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że przez przekazywanie wiary innym człowiek zakorzenia się w Chrystusie. - Przez to coraz bardziej zakorzeniamy się w naszym powołaniu katechetycznym, tej drodze kształtowania w sobie relacji z Bogiem i stawiania Go na pierwszym miejscu pomimo różnych ograniczeń i słabości – mówił hierarcha.

Dodał, że katecheci są przekazicielami treści wiary przez swoje czyny, myśli, słowa, a przede wszystkim przez łaskę Ducha Świętego.

Zachęcał katechetów, aby zawierzyli się Matce Najświętszej. - Matka Boża jest dla nas przewodniczką, abyśmy coraz bardziej byli w naszym życiu ogarnięci tym „tak” wobec Pana, który do nas przychodzi. Niech Matka Boża będzie dla każdego z nas osobą bliską, z którą ciągle mamy dobrą relację w ciągu naszego dnia i życia – przekonywał bp Buzun.

Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Jerzy Adamaczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji i ks. kan. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Druga część spotkania obyła się w refektarzu, gdzie bp Łukasz Buzun złożył katechetom życzenia i przełamał się opłatkiem. W spotkaniu wzięło udział ok. 300 katechetów.

Pierwsze spotkanie opłatkowe z grupą katechetów z udziałem bp. Łukasza Buzuna odbyło się 15 grudnia w Wieruszowie.

Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje ponad 750 katechetów, w tym ok. 540 osób świeckich. Dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu jest ks. kan. Jarosław Powąska.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-01-05 16:41:15
miniaturka
play

Koncert "Betlejem w Warszawie"

- Nie da się zbudować pokoju bez Boga - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie koncertu "Betlejem w Warszawie".
2019-01-05 16:44:50
miniaturka

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce podsumowuje 2018 rok

Jubileusz 325-lecia jedności greckokatolickiego biskupstwa przemyskiego ze Stolicą Apostolską, tworzenie nowych punktów duszpasterskich oraz spotkania z radami parafialnymi z całej Polski – to dla abp. Eugeniusza Popowicza najważniejsze wydarzenia minionego roku.
2019-01-05 16:48:31
miniaturka

Papież: Kościół wzrasta w modlitwie i poprzez dobre dzieła

Dzisiejszy tweet Papieża odnosi się do Kościoła, czyli wspólnoty tych, którzy uwierzyli Jezusowi: „Kościół wzrasta w milczeniu, w modlitwie oraz poprzez dobre dzieła, które są wyrazem świadectwa”.
2019-01-06 07:14:33
miniaturka

Hiszpania: orszaki Trzech Króli

W przeddzień święta Trzech Króli w większości hiszpańskich miejscowości ma miejsce tradycyjna „cabalgata”, czyli orszak Trzech Króli. Tradycja sięga połowy XIX w.
2019-01-06 07:32:35
miniaturka

Kard. Filoni: ewangelizacja jest sercem działalności Kościoła

Kard. Fernando Filoni w wywiadzie dla L’Osservatore Romano zwrócił uwagę, że Papieżowi bardzo zależy na tym, aby Kościół odkrywał misje oraz sposoby ich prowadzenia.
2019-01-06 07:52:38
miniaturka
play

Abp Pennacchio: 20 lat temu otrzymałem święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II

To wielka radość dla mnie móc świętować 20-lecie moich święceń biskupich w tym miejscu świętym, gdzie został wyświęcony na kapłana św. Jan Paweł II – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.