Strona główna
opoka.org.pl
2019-01-06 07:38
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Kard. Filoni: ewangelizacja jest sercem działalności Kościoła

Kard. Fernando Filoni w wywiadzie dla L’Osservatore Romano zwrócił uwagę, że Papieżowi bardzo zależy na tym, aby Kościół odkrywał misje oraz sposoby ich prowadzenia.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, licencja: CC BY

Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wśród najbardziej znaczących wydarzeń obecnego roku w Kościele znajdą się październikowy Synod specjalny dla Amazonii oraz zaplanowany na ten sam okres nadzwyczajny miesiąc misyjny. 

Temat wybrany przez Franciszka na nadzwyczajny miesiąc misyjny brzmi: „Ochrzczeni i posłani”. Watykański hierarcha zaznaczył, że każda osoba włączona w Kościół jest wezwana do bycia posłanym. Dlatego misyjność nie zawęża się do żadnej kategorii osób. To nie tylko kapłani, biskupi, zakonnicy i siostry, ale cały Kościół Chrystusowy uczestniczy w misji do świata.

Wśród innych, szczególnych inicjatyw planowanych w tym roku, kard. Filoni wskazał lutowe spotkanie programowe w Kalkucie z teologami Kościołów Indii, następnie w lipcu spotkanie dla Afryki anglojęzycznej w Lusace, w Zambii. Przewidziane jest także spotkanie dla Azji wschodniej i południowo-wschodniej oraz dla regionu Pacyfiku w Makao.

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji zauważył, że niektóre Kościoły i konferencje episkopatów ustaliły, że nie tylko jeden miesiąc będzie poświęcony misjom, ale cały obecny rok. To na pewno pozwoli, aby Kościoły lokalne w krajach tradycyjnie uważanych za misyjne bardziej uświadomiły sobie, że misyjność nie jest czymś, co przybywa z zewnątrz, ale jest wpisana w istotę życia chrześcijańskiego.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także