Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-30 07:07
Waldemar Wesołowski

Bp Andrzej Siemieniewski IV biskupem legnickim

Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 29 czerwca

- Jesteśmy w Kościele katolickim, w którym od czasów apostołów  przekazywana jest wiara, świadectwo, doświadczenie życia z Panem Jezusem – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas kanonicznego przejęcia diecezji.

Kanoniczne przejęcie diecezji odbyło się w kaplicy seminaryjnej w obecności biskupa seniora Zbigniewa Kiernikowskiego oraz księży – członków Rady Konsultorów. Bp Siemieniewski przedstawił wszystkim dokument papieża Franciszka, który mianował go biskupem legnickim.

Kanclerz legnickiej kurii biskupiej ks Józef Lisowski odczytał protokół przekazania diecezji, który został podpisany przez księży biskupów i radę konsultorów.

Od tego momentu bp Siemieniewski rozpoczął posługę pasterska, jako IV biskup legnicki.

- Ta chwila zachęca nas do modlitwy w intencji ludu bożego diecezji legnickiej, w intencji wydarzeń, które są przed nami, do modlitwy o boże błogosławieństwo – mówił bp Siemieniewski.

Bp Andrzej Siemieniewski ma 64 lata. Święcenia prezbiteratu przyjął 1 czerwca 1985 w archikatedrze wrocławskiej. W latach 1987–1991 odbył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, które ukończył ze stopniem doktora teologii w zakresie teologii duchowości. W 1998 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.  W 2004 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. 5 stycznia 2006 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Theuzi. Święcenia biskupie otrzymał 11 lutego 2006 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Zawołaniem biskupim są słowa: „Deus Caritas est” (Bóg jest Miłością).

28 czerwca 2021 r. papież Franciszek mianował biskupa Andrzeja Siemieniewskiego biskupem legnickim.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-06-29 13:44:43
miniaturka

Ideologia, a nie prawo. Ekspertka Ordo Iuris o raporcie Matića

„Termin «prawa reprodukcyjne i seksualne» nie istnieje w obowiązujących dokumentach międzynarodowych” – mówi Anna Kubacka z Instytutu Ordo Iuris. „Wrzuca się tam aborcję na życzenie, wulgarną edukację seksualną i wszystkie te rzeczy, które jeżeli mówi się o nich wprost, wywołują sprzeciw” – dodaje.
2021-06-29 14:06:59
miniaturka

Hongkong: Kościół obawia się o swoją niezależność

Obowiązująca od roku w Hongkongu ustawa o bezpieczeństwie wprowadziła klimat strachu nie tylko wśród chrześcijan. Wymienione w niej przestępstwa można interpretować bardzo szeroko i od chwili jej wejścia w życie aresztowano wielu działaczy demokratycznych, a także chrześcijan
2021-06-29 15:45:35
miniaturka

Projekt ustawy o fundacji rodzinnej – właściwy kierunek z koniecznymi modyfikacjami

Jak wskazują eksperci Ordo Iuris, projekt ustawy o fundacji rodzinnej zmierza we właściwym kierunku. Konieczne są jednak jego modyfikacje, aby mógł rzeczywiście spełnić swój cel społeczny
2021-06-30 08:48:30
miniaturka

Abp Wojda po raz drugi otrzymał od papieża paliusz

W papieskiej Mszy w Bazylice św. Piotra uczestniczyli nowi arcybiskupi metropolici, którzy przybyli do Rzymu po paliusz, symbol ich jedności z Następcą Piotra. Wśród 34 nowych metropolitów jest jeden Polak abp Tadeusz Wojda z Gdańska.
2021-06-30 08:52:27
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wypędzenie demonów, które poskutkowało utopieniem całej trzody świń to znak, że zbawienie nawet jednego człowieka warte jest więcej niż budżet państwa. Taka jest hierarchia wartości w Królestwie Niebieskim
2021-06-30 08:54:24
miniaturka

Waldemar Kraska: niepokoją nowe warianty koronawirusa, musimy zachować ostrożność

„Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy” – powiedział PAP wiceminister zdrowia.