Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-30 09:30
AC / tor/ mhr/PAP

Waldemar Kraska: niepokoją nowe warianty koronawirusa, musimy zachować ostrożność

„Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy” – powiedział PAP wiceminister zdrowia.

Autor/źródło: PAP

„Z jednej strony cieszę się, że obecnie mamy mniej zakażeń, ale z drugiej strony martwię. Martwię się, dlatego, że ludzie wierzą, że nie ma już pandemii i nie trzeba zachowywać się ostrożnie. Widzę, że ludzie nie są skłonni do noszenia maseczki, zachowywania dystansu, czy w końcu najważniejsze - do szczepienia się. O tym zapomina się, a to jest +ABC+, którego w dalszym ciągu powinniśmy przestrzegać. To niestety może przynieść negatywny skutek" - ostrzegł wiceminister po wtorkowym posiedzeniu zespołu do spraw badań genomu i mutacji wirusa SARS-CoV-2.

Dodał, że teraz należy skupić się przede wszystkim na tym, by zaszczepić jak najwięcej osób. Jeżeli tego nie zrobimy, to „będzie niedobrze".

„Musimy skoncentrować się teraz, by zaszczepić jak największą liczbę osób. Bierzemy pod uwagę wzrost zachorowań, ale jego skali nikt dziś nie jest w stanie do końca przewidzieć. Przykład Wielkiej Brytanii tego niezbicie dowodzi" - powiedział.

Wiceminister przyznał dalej, że co prawda dane pokazują, że sytuacja epidemiczna jest bardzo pozytywna, bo jest mało nowych przypadków i zgonów, to z drugiej strony usypia to naszą czujność, ale tak jak poprzednio, po spadku zachorowań, następuje ich odbicie. Taki scenariusz najprawdopodobniej – jego zdaniem - spełni się zapewne pod koniec wakacji, choć sytuacja epidemiczna będzie już nieco inna ze względu na to, że część populacji będzie zaszczepiona.

„Musimy skoncentrować się teraz, by zaszczepić jak największą liczbę osób. Bierzemy pod uwagę wzrost zachorowań, ale skali nie przewidzimy. Jednak, jeśli dojdzie do kolejnej fali, to mniej osób trafi do szpitala i ciężko przechoruje" - powiedział.

Jednocześnie przyznał, że najbardziej niepokoją teraz nowe warianty wirusa, np. Delta.

Dotychczas wykryto go u około 100 chorujących w Polsce. Ogniska w tym wypadku są rozproszone, ale pozostają pod nadzorem sanepidu.

„Niepokoją nas mutacje, które z grupy niezaszczepionych będą rekrutować osoby do szpitala. Przedarcie się tego wariantu jest nieuniknione przy mobilności ludzi, szczególnie w okresie wakacji, ale monitorujemy sytuację" – zapewnił wiceminister.

Zaznaczył również, że szczepienie w przypadku tej odmiany chroni przed groźnym przebiegiem choroby i śmiercią.

Kraska wskazał jednak, że taka sytuacja jest argumentem dla osób, które są przeciwne szczepieniom. Twierdzą, że nie chronią one przed samym zachorowaniem. Przypomniał, że głównym celem uodparniania organizmu poprzez przyjęcie szczepionki jest nie samo uchronienie przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed ciężkim przebiegiem lub śmiercią.

„Szczepienie to taki bonus, który chroni przed naprawdę najgroźniejszymi konsekwencjami choroby" - podsumował.

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-30 07:11:23
miniaturka

Bp Andrzej Siemieniewski IV biskupem legnickim

Kanoniczne objęcie diecezji miało miejsce 29 czerwca
2021-06-30 08:48:30
miniaturka

Abp Wojda po raz drugi otrzymał od papieża paliusz

W papieskiej Mszy w Bazylice św. Piotra uczestniczyli nowi arcybiskupi metropolici, którzy przybyli do Rzymu po paliusz, symbol ich jedności z Następcą Piotra. Wśród 34 nowych metropolitów jest jeden Polak abp Tadeusz Wojda z Gdańska.
2021-06-30 08:52:27
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wypędzenie demonów, które poskutkowało utopieniem całej trzody świń to znak, że zbawienie nawet jednego człowieka warte jest więcej niż budżet państwa. Taka jest hierarchia wartości w Królestwie Niebieskim
2021-06-30 10:38:46
miniaturka

Kościół we Francji – atakowany i wymierający?

„Ja nigdy w Paryżu nie zostałem zaatakowany, mam koloratkę, nikt mnie nie wyzywał, ludzie są dla mnie bardzo życzliwi” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Camille Millour pracujący w parafii św. Antoniego w Paryżu. „Może Francja jest przeciwko Kościołowi, ale jaka to Francja, o kim tu mówimy?” – dodał.
2021-06-30 11:01:00
miniaturka
play

„Weź nie pytaj!” Utwór Pawła Domagały w cudownym wykonaniu Gospel Rain!

Piosenka „Weź nie pytaj” pochodzi z repertuaru Pawła Domagały. Utwór w wykonaniu Gospel Rain nabrał nieco innego kształtu, zachowując jednak cały optymizm, jaki bije z tej piosenki. Solo wykonuje Joanna Ewa Lewadowska.
2021-06-30 11:31:54
miniaturka

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Czy są jakieś szanse na odwrócenie tego trendu?

Demografia to jeden z najpoważniejszych problemów Polski. Jeśli nie uda się odwrócić obecnych trendów, w 2050 r. będziemy drugim najstarszym narodem Europy (po Niemcach), a w 2100 r. będzie nas tylko 16 milionów.