Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-14 22:36
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskupi z Kalisza na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Omawiając tę kwestię abp Gądecki odwołał się do homilii wygłoszonej 1 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Włączając się w dzieło obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, została podjęta refleksja historyczna nad rolą Kościoła w rozwoju duchowości Polaków i pielęgnowaniu polskości w okresie niewoli narodowej. Biskupi zwrócili uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła katolickiego w zachowaniu wartości narodowych w czasach niewoli oraz z uznaniem wspomnieli gorliwą pobożność Polaków.

W przerwie obrad abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że polskie duchowieństwo odegrało ważną rolę w procesie powstania nowoczesnego państwa. Wskazał na prospołeczną działalność księży podejmowaną w obronie polskości. Była to m.in. działalność parlamentarna a także gospodarcza, ekonomiczna, jak w zaborze pruskim.

Zaznaczył, że w homilii wygłoszonej 1 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wskazywał, że zadaniem Kościoła i kapłanów w każdym czasie jest przede wszystkim troska o życie wieczne. – Wspominałem o tym w Kaliszu podczas spotkania u św. Józefa, że inna jest dzisiaj rola duchowieństwa w odniesieniu do kwestii politycznych i inna jest rola człowieka świeckiego. Według Soboru Watykańskiego II kapłani są przeznaczeni do tego, aby dbać o życie wieczne wszystkich niezależnie od tego do jakiej partii należą, dbanie o to, aby ten cel ostateczny został osiągnięty przez każdego czy on jest z prawicy, lewicy czy centrum. Zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne i partyjne. My nie stoimy po stronie prawicy, lewicy czy centrum, my stoimy zawsze po stronie Bożej – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dnia 13 marca, w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka biskupi celebrowali Mszę św. dziękczynną za obecny pontyfikat w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. W imieniu Kościoła w Polsce biskupi przesłali Ojcu Świętemu słowa zapewnienia o trwaniu w jedności i braterskiej więzi. We Mszy św. uczestniczyli: bp Edward Janiak i bp Łukasz Buzun.

W czasie obrad biskupi dokonali wyborów do poszczególnych komisji, m.in. zatwierdzono skład Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w której członkiem został bp Łukasz Buzun z Kalisza.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-14 15:49:29
miniaturka

Bp Dajczak: potrzebujemy armii świeckich, przygotowanych do pracy z młodzieżą

W Kościele musimy przygotować całą armię świeckich, którzy będą stale rozmawiać z młodymi. To nie jest zadanie jedynie dla młodych księży. Czas dać świeckim podmiotowość duszpasterską w relacji do młodzieży - mówi bp Edward Dajczak.
2018-03-14 17:52:05
miniaturka

Abp Hoser: każde życie ludzie od początku do końca musi być chronione prawnie

Podczas konferencji prasowej podsumowującej 378. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, abp Henryk Hoser apelował o podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim "Zatrzymaj aborcję".
2018-03-14 18:30:43
miniaturka

Kard. Cupich o "Szpitalu polowym Kościoła"

Według arcybiskupa Chicago kard. Blase Cupich'a Papież nazywając Kościół "szpitalem polowym" wzywa nas do radykalnego przemyślenia jego życia.
2018-03-15 08:20:09
miniaturka

Kolumbia: chronić dzieci przed eutanazją

Jeżeli chcemy pokoju, brońmy życia – piszą biskupi Kolumbii w komunikacie sprzeciwiającym się próbie prawnego uregulowania eutanazji dla dzieci i młodzieży przez rząd tego kraju.
2018-03-15 08:52:33
miniaturka

DR Konga: mordy, podpalenia domów, grabieże i gwałty

Przemoc w Demokratycznej Republice Konga jest celowo podsycana przez spekulantów z całego świata.
2018-03-15 09:28:52
miniaturka

Łotwa przed papieską wizytą

Informacja o planowanej wizycie Ojca Świętego w krajach bałtyckich wzbudziła zrozumiałe zainteresowanie na Łotwie, którą Franciszek odwiedzi 24 września. W mediach pojawiają się komentarze polityków i ludzi Kościoła.