Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-14 22:36
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskupi z Kalisza na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Omawiając tę kwestię abp Gądecki odwołał się do homilii wygłoszonej 1 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Włączając się w dzieło obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, została podjęta refleksja historyczna nad rolą Kościoła w rozwoju duchowości Polaków i pielęgnowaniu polskości w okresie niewoli narodowej. Biskupi zwrócili uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła katolickiego w zachowaniu wartości narodowych w czasach niewoli oraz z uznaniem wspomnieli gorliwą pobożność Polaków.

W przerwie obrad abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że polskie duchowieństwo odegrało ważną rolę w procesie powstania nowoczesnego państwa. Wskazał na prospołeczną działalność księży podejmowaną w obronie polskości. Była to m.in. działalność parlamentarna a także gospodarcza, ekonomiczna, jak w zaborze pruskim.

Zaznaczył, że w homilii wygłoszonej 1 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wskazywał, że zadaniem Kościoła i kapłanów w każdym czasie jest przede wszystkim troska o życie wieczne. – Wspominałem o tym w Kaliszu podczas spotkania u św. Józefa, że inna jest dzisiaj rola duchowieństwa w odniesieniu do kwestii politycznych i inna jest rola człowieka świeckiego. Według Soboru Watykańskiego II kapłani są przeznaczeni do tego, aby dbać o życie wieczne wszystkich niezależnie od tego do jakiej partii należą, dbanie o to, aby ten cel ostateczny został osiągnięty przez każdego czy on jest z prawicy, lewicy czy centrum. Zadaniem kapłanów nie jest angażowanie się w życie polityczne i partyjne. My nie stoimy po stronie prawicy, lewicy czy centrum, my stoimy zawsze po stronie Bożej – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dnia 13 marca, w piątą rocznicę wyboru papieża Franciszka biskupi celebrowali Mszę św. dziękczynną za obecny pontyfikat w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystii przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. W imieniu Kościoła w Polsce biskupi przesłali Ojcu Świętemu słowa zapewnienia o trwaniu w jedności i braterskiej więzi. We Mszy św. uczestniczyli: bp Edward Janiak i bp Łukasz Buzun.

W czasie obrad biskupi dokonali wyborów do poszczególnych komisji, m.in. zatwierdzono skład Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w której członkiem został bp Łukasz Buzun z Kalisza.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Gądecki, Warszawa, bp janiak, bp Buzun, Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski