Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-18 19:11
Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski modlił się w intencji dwóch Spółdzielni Inwalidów

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył w kościele pw. Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim Mszy św. w intencji pracowników Spółdzielni Inwalidów im. Powstańców Wielkopolskich i Spółdzielni „Nadzieja”.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii celebrans podkreślał, że w święta Bożego Narodzenia nie można zapominać o osobach starszych i samotnych. - Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, ale jest też wiele osób samotnych, o których chcemy pamiętać, bo najsmutniejsze jest to, że nikt o nich nie pamięta, dlatego idziemy do osób chorych, szpitali, schronisk, ochronek, stowarzyszeń, by nieść radosną nowinę – powiedział bp Janiak.

Zachęcał wiernych do służby drugiemu człowiekowi. - Do Pana Boga zawsze trafiamy przez człowieka. Starajmy się dzielić z bliźnim tym, co posiadamy. Czasem trzeba powiedzieć dobre słowo, czasem dać uśmiech, mieć wyciągniętą dłoń, a nieraz po prostu pobyć z drugim człowiekiem – zaznaczył kaznodzieja.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii wskazywał na św. Józefa. – To człowiek, który na kartach Pisma Świętego nie powiedział ani jednego słowa, a jest tak skutecznym i potężnym Opiekunem. Pamiętając o Świętej Rodzinie szczególnie uczcijmy św. Józefa, bo to On prowadzi nas do Pana Jezusa – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej, który przypomniał, że od I Niedzieli Adwentu aż do 6 stycznia 2019 r. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu obchodzony jest Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa ustanowiony przez papieża Franciszka.

Biskup przekazał też pozdrowienia i błogosławieństwo od nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Maciej Wyzujak, proboszcz parafii Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Waldemar Willak, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej Świętego w Ostrowie Wielkopolskim, ks. kan. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Chojniku i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.

Spółdzielnia Inwalidów im. Powstańców Wielkopolskich istnieje od 60 lat i stała się jednym z dużych producentów w branży okuć budowlanych. Prezesem spółdzielni jest Marcin Zielonka.

O pięć lat dłużej działa Spółdzielnia Inwalidów „Nadzieja”, która zajmuje się produkcją rękawic i odzieży roboczej. W 2015 r. Spółdzielnia postanowiła wprowadzić dodatkową produkcję świec dla Caritas Polska.

– Produkujemy świece sprzedawane przez Caritas jako Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, poza tym świece wielkanocne, a niedawno wykonaliśmy świecę, która z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa będzie zapalana przy obrazie św. Józefa w Kaliszu. Za to wszystko jesteśmy bardzo wdzięczni biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi. Zwiększenie produkcji świec umożliwiło zatrudnienie większej liczby inwalidów – powiedział Włodzimierz Sosnowski, prezes Spółdzielni Inwalidów „Nadzieja”.

W 2016 r. Spółdzielnia Inwalidów „Nadzieja” zdobyła I miejsce i Statuetkę „LODOŁAMACZ 2016”. Konkurs organizowany jest od 2006 r. przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Istotą konkursu jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, promocja przedsiębiorstw, które wyróżniają się profesjonalną polityką personalną.

Obecnie spółdzielnie zatrudniają po ok. 80 pracowników.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp janiak, Ostrów Wielkopolski, Spółdzielnia Inwalidów, świece Caritas