Wieczór rozpoczął się przemówieniem prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który powitał kilkaset osób – gości, którzy zdecydowali się przyjść na tę patriotyczną i duchową ucztę. Można śmiało powiedzieć, że ich oczekiwania z pewnością były spełnione, gdyż koncert ten był przepełniony polską twórczością. Poezja, muzyka i obraz – to coś, co przemawiały przez zmysły do ludzkich serc. Nie zabrakło utworów takich artystów, jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, wspomniany już Kazimierz Wierzyński, Tadeusz Gajcy, Marian Piechal, Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, czy wreszcie Karol Wojtył, Stefan Wyszyński oraz Jerzy Popiełuszko.
Scenariuszem koncertu zajął się wybitny aktor, Dariusz Kowalski, który uświetnił wieczór przez recytację wierszy polskich poetów. Natomiast warstwę muzyczną przygotował Marcin Pospieszalski – aranżer, basista oraz producent muzyczny. Wśród pozostałych artystów wystąpili m.in. Agnieszka Musiał, siostry Melosik, Agnieszka Cudzich, zespół Full Power Spirit, Paweł Dusza, Dariusz Mucha, Dominika Chorosińska, Radosław Osypiuk oraz chór Strefy Chwały.
Wierzymy, że to wydarzenie przyczyniło się do popularyzacji muzyki na wysokim poziomie oraz wzrostu wrażliwości społecznej na kulturę, sztukę i literaturę polską, która ma moc integracji całego narodu. Celem projektu była także edukacja w zakresie wiedzy muzycznej, która może przynieść dobre i trwałe owoce. Warto podkreślić, że widowisko to było ubogacone nowoczesnymi efektami multimedialnymi ekranów ledowych, które sprawiły, że ten piękny koncert miał także wyjątkowy wymiar wizualny.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: