Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-08 18:43
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Brazylia: sierpień miesiącem modlitw o powołania

Kościół w Brazylii, tradycyjnie od ponad 40 już lat, przez cały sierpień podejmuje modlitwę i promocję różnorodnych powołań do posługi we wspólnocie wiary.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Nazywany jest on miesiącem powołań. Główny tego cel to zachęta wiernych do gorliwej modlitwy o budzenia nowych powołań.

Ostatnio mówi się wiele o kryzysie powołań. Abp Pedro Brito Guimarães, metropolita Palmas w stanie Tocantins, przyznaje, że „pomimo tych problemów powołania są, były i będą nadal istniały. Tak jak wszystko w życiu musi być odkrywane, pobudzane, promowane i kultywowane. Kryzys powołaniowy jest odwrotnie proporcjonalny do wiarygodności kościelnej i witalności życia chrześcijańskiego”.

Na tegoroczny miesiąc powołań episkopat brazylijski wybrał hasło: „Na wzór Maryi: uczniowie i misjonarze”. Zachętą do refleksji nad postawą wiary i zdecydowanej odpowiedzi na wezwanie Pana mają być Jej słowa: „Oto jestem, niech mi się stanie”.

Miesiąc powołań przeżywany jest w kontekście Krajowego Roku Maryjnego, proklamowanego przez tutejszy episkopatu z okazji 300 lat szczególnej obecności Maryi w historii ludu brazylijskiego w Jej figurce znalezionej w wodach rzeki Paraíba do Sul. Stąd też wybór tematyki związanej z Matką Bożą jest w tym miesiącu powołań szczególnie wymowny.

„Modlitwa jest uprzywilejowanym środkiem, aby prosić Pana o posłanie robotników, których Kościół tak bardzo potrzebuje – mówi metropolita Porto Alegre, który jest przewodniczącym komisji episkopatu ds. posług wynikających z przyjętych święceń. – Nasz lud, tak bardzo spragniony Boga, spragniony nadprzyrodzoności i Ewangelii, potrzebuje pasterzy i osób gotowych głosić Słowo tak, jak czyniła Maryja, czy to będzie w posłudze święceń, życiu konsekrowanym, w głoszeniu katechetycznym, jak też w różnych działaniach codziennego życia, a także w świecie laickim “ – zaznacza abp Jaime Spengler.

Kościół w Brazylii pragnie rzeczywiście podjąć w tym miesiącu zbiorowy wysiłek duchowy i w ramach obchodów 300-lecia spotkania z figurką Pani z Aparecidy zanosić do Nieba prośbę, aby nie brakowało powołań do winnicy Pańskiej.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-08 15:21:20
miniaturka

Ukraina: pielgrzymka piesza z Melitopola do Zaporoża

Od 30 lipca do 6 sierpnia ukraińscy katolicy odbyli pieszą pielgrzymkę z Melitopola do Zaporoża. Dwustukilometrowa trasa wiodła do sanktuarium Boga Ojca Miłosiernego.
2017-08-08 15:38:24
miniaturka

Modlitwa z okazji jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej

W czasie, gdy liczne pielgrzymki zmierzają na Jasną Górę, przypominamy modlitwę z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2017-08-08 18:37:37
miniaturka

Kolejny "Przystanek Jezus" za nami.

W niedzielę zakończyła się 18. edycja "Przystanku Jezus", Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej, towarzyszącej "Przystankowi Woodstock".
2017-08-08 22:37:06
miniaturka

Jan Dobrogost Krasiński i Artyści

27 sierpnia na węgrowskim Rynku odbędzie się plenerowe widowisko historyczne „Jan Dobrogost Krasiński i Artyści”, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pod honorowym patronatem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc.
2017-08-08 22:57:04
miniaturka

Pierwszy event projektu "Młodzi dla środowiska"

Informacje o projekcie, konkursy, prezentacja projektowych gadżetów, układanie ogromnych puzzli – to najważniejsze punkty pierwszego eventu KSM Diecezji Drohiczyńskiej, który został zorganizowany 29 lipca 2017 r., podczas Dni Drohiczyna.
2017-08-08 23:00:19
miniaturka

Wakacje w Puszczy Białej

Tydzień spędzony w uroczych zakątkach Puszczy Białej – miejscowości Brok nad rzeką Bug, był czasem zdobywania wiedzy ale też wielkiej radości, uśmiechu i odpoczynku połączonego z rekreacją. Młodzież podsumowuje je jednym zdaniem - Było genialnie!