„Wiara bez uczynków jest martwa, wiara jest działaniem… Nie jesteśmy powołani do narzekania. Jesteśmy powołani do kosmicznych rzeczy, jesteśmy powołani do zmieniania świata, jesteśmy powołani do współdziałania”. Te słowa podczas sympozjum wypowiedział dzieląc się swoim świadectwem Jan Mela. Popularny Jasiek, który w wyniku wypadku stracił rękę i nogę, założyciel fundacji „Poza Horyzonty”, zdobywca bieguna północnego i południowego przypomniał podczas konferencji jak ważne jest jednoczenie się dla pomocy bliźnim. Pomocy, której w tym konkretnym przypadku potrzebuje Krzysztof Broszkiewicz.
Krzysztof pochodzi z Rzezawy i ma 21 lat. W drodze na egzamin maturalny uległ poważnemu wypadkowi w wyniku, którego został częściowo sparaliżowany. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale walczy o powrót do pełnej sprawności. W kwietniu br. zostanie poddany eksperymentalnemu zabiegowi, który ma pobudzić chore miejsce „do działania”. Musi jednak przejść rehabilitację, której koszt to około 15 tys. zł miesięcznie. Dlatego potrzebne jest wsparcie i w tym celu zorganizowano to sympozjum. Sam Krzysztof Broszkiewicz zawsze był i jest wrażliwy na los innych ludzi. Wspierał i pomagał gdzie tylko to było możliwe. Był wolontariuszem „Szlachetnej Paczki”, hospicjum w Brzesku a także brał udział- będąc osobą niepełnosprawną- w Światowych Dniach Młodzieży, jako wolontariusz. Dziś sam musi liczyć na wsparcie ludzi.
O spotykaniu na swojej drodze ludzi, którzy dają siłę i wiarę mówił podczas sympozjum Piotr Żyłka dziennikarz, redaktor naczelny portalu DEON.pl, Projekt face bóg. Dał swoje świadectwo opowiadając o własnych życiowych porażkach i zwycięstwach zaznaczając przy tym, że miał ogromne szczęście spotykając na swojej drodze kilka fantastycznych osób, które dały mu siłę do działania i po spotkaniu, których wierzy się w Boga.
Krzysztof Skórzyński dziennikarz „Faktów” TVN zachęcał natomiast do zadawania sobie pytania czy Pan Bóg istnieje tłumacząc: „… jeżeli przestajemy sobie zadawać to pytanie, przestajemy wzrastać w wierze. Człowiek hamuje się w tym wzrastaniu, kiedy wychodzi z założenia, że wszystko jest oczywiste”. Nawiązał przy tym do tego, że on sam nie chce przyjmować swojej wiary w sposób oczywisty po to, żeby móc radzić sobie później z kryzysami życiowymi.
Kolejnym prelegentem był ks. dr Tomasz Szarliński prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Na początku wspomniał o liście papieża Franciszka na tegoroczny Wielki Post, w którym ojciec święty prosił o pochylenie się nad przypowieścią z ewangelii św. Łukasza o bogaczu i Łazarzu. Poprzez tę przypowieść zachęcał do zauważania ludzi, którzy są w potrzebie, o wypełnienie dobrem przepaści między bogatymi a biednymi. Księdzu Tomaszowi Szarlińskiemu towarzyszyli Piotr Piecha, Grzegorz Piotrowski, Paulina Tomczykiewicz, Jan Góralczyk. Wszyscy skupieni są wokół projektu „Zebrzydowski 2017-2020” i tworzą go wspólnymi siłami wraz z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, którymi opiekuje się stowarzyszenie.
To dobroczynne Sympozjum dla Krzysztofa Broszkiewicza zamknęły wystąpienia artystów-przedstawicieli chrześcijańskiego rapu. Co ciekawe raper Piotr „TAU” Kowalczyk nie wystąpił z koncertem, ale również i on dał swoje świadectwo wiary. Mówił o całkowitym oddaniu się Panu Bogu. Z freestylowym koncertem wystąpił natomiast raper „Hebda”. W czasie jego żywiołowego występu w Bibliotece UPJP2 zrobiło się głośno jak nigdy dotąd.
Osoby, które chciałyby wesprzeć Krzysztofa Broszkiewicza w jego walce o to, aby szybko stanął na nogi mogą przekazywać datki na jego subkonto o numerze: 86 2490 0005 0000 4600 5159 4051
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: