Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-03-01 09:59
RA

Środa Popielcowa

Dziś Kościół katolicki obchodzi Środę Popielcową. Podczas każdej Mszy św. kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Jest to znak kruchości życia oraz postawy nawrócenia do Boga.

Środa Popielcowa jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W tym czasie wierni przygotowują się do właściwego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Środa Popielcowa jest jednym z dwóch dni (poza Wielkim Piątkiem) kiedy katolików obowiązuje post ścisły. Tego dnia należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a liczbę posiłków ogranicza się do trzech – jednego do syta i dwóch mniejszych.

 Podczas Mszy św. następuje obrzęd posypania głów popiołem. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan, posypując ich głowy, wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Od Środy Popielcowej w Kościele katolickim rozpoczyna się także okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu, który trwa do Wielkiego Czwartku. W tym czasie w kościołach w każdy piątek odprawiane są  nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a w niedziele wierni uczestniczą w Gorzkich Żalach.

Porządek Mszy św. w Środę Popielcową w Licheniu (01.03):

Bazylika – 7.30, 12.00, 18.00

Kościół św. Doroty – 7.00, 10.30, 17.00

Kościół w Grąblinie – 7.30

Licheń Stary, 01marca 2017 r.   


Podziel się tym materiałem z innymi: