Strona główna
opoka.org.pl
2017-03-01 10:41
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Jasna Góra: konferencja dyrektorów szkół katolickich

O wyzwaniach stojących przed szkolnictwem katolickim w Polsce wobec nowej reformy oświaty rozmawiali na Jasnej Górze uczestnicy Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich.

Autor/źródło: pixabay

Rada Szkół podkreśla, że szkolnictwo katolickie chce być obecne w systemie oświaty z tym wszystkim, co jest jego misją, dlatego podejmuje trud odpowiedzialnego wdrażania reformy.

Największym wyzwaniem jest przekształcenie gimnazjów, które stanowią najliczniejszą grupę szkół katolickich z największą liczbą uczniów. „Reforma w dużej mierze motywuje szkolnictwo katolickie do poszerzenia oferty nauczania podstawowego, a to wymaga dodatkowej bazy lokalowej. Dużym wyzwaniem będzie także utrzymanie i rozwój liceów bez gimnazjów oraz tworzenie szkół zawodowych – powiedziała s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich. – My musimy wkalkulować w to planowanie, w to staranie związane z reformą odpowiedzialność za misję Kościoła. To znaczy chcemy być obecni przy dzieciach, przy dorastającej młodzieży i przy tych, którzy planują pójście na studia”.

Rada Szkół Katolickich docenia w reformie kierunek wychowawczy i przypomina, że zwracanie uwagi na rozwój osobowy ucznia, zakorzenienie w kulturze i dziedzictwie własnego narodu od dawna realizowane są w szkołach katolickich. To dlatego istnieje na nie wciąż wielkie zapotrzebowanie.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-03-01 09:50:53
miniaturka

Włochy przyjęły 700 uchodźców dzięki korytarzom humanitarnym

47 syryjskich uchodźców dotarło wczoraj do Rzymu dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym. Kolejnych 78 przybędzie w czwartek. W sumie, odkąd przed rokiem zainaugurowano ten ekumeniczny projekt pomocy, przed niebezpieczną podróżą przez morze udało się uchronić prawie 700 osób.
2017-03-01 10:00:29
miniaturka

Środa Popielcowa

Dziś Kościół katolicki obchodzi Środę Popielcową. Podczas każdej Mszy św. kapłani posypują głowy wiernych popiołem. Jest to znak kruchości życia oraz postawy nawrócenia do Boga.
2017-03-01 10:05:26
miniaturka

Ukraina: modlitwa o pokój

„Jako Kościół mamy moralny obowiązek być głosem tych, którzy są go pozbawieni”. Tymi słowami apelują do społeczności międzynarodowej biskupi Ukrainy, zachęcając u progu Wielkiego Postu do umartwienia i modlitwy w intencji pokoju.
2017-03-01 10:49:06
miniaturka

Bp Solarczyk: modlitwa, post i jałmużna otwierają nas na Miłość Boga

Modlitwa, post i jałmużna pomagają nam otworzyć się na Miłość Boga - podkreślił bp Marek Solarczyk. W Środę Popielcową biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył rano Mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
2017-03-01 11:07:44
miniaturka

Droga krzyżowa za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

W stołecznej Archikatedrze zostanie odprawiona Droga Krzyżowa w ramach obchodzonego w I piątek Wielkiego Postu Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy pedofilii.
2017-03-01 11:25:32
miniaturka

Blachnicki na Wielki Post

Czy chcesz dostawać słowo Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego na każdy dzień Wielkiego Postu na Twoją komórkę? Sprawdź, co trzeba zrobić!